Poffa: Ja, det blir ju inte spontant om vi inte beordrar spontanitet. Som sagt. Upprop och säg till MODOMartin, ifall han är där. Eller Hellge, han verkar ju ha något att säga till om. De kan säga åt sekriteriatet att vi kommer att vara tyst, de gör bäst i att vänta en minut medan vi hedrar offren i stället för att köra på med en lineup som står obesvarad.
Poffa: Håller med en spontan "tyst minut" går nog aldrig att genomföra eftersom det finns folk som inte kommer att vara tysta eftersom dom inte hörsammar detta utav olika anledningar.
Visst kan jag hålla med dig att spontan tyst minut kan bli starkast, men jag är rädd för att presentation av spelare, musik från högtalare och så vidare bara kommer dränka den tystnad som vi i publiken bidrar med. Skall det ge något måste även dessa delar av Kempis tystna. Blir det så rent spontant, då har vi verkligen lyckats.
Poffa: Starkar blir ändå om den tysta minuten sker spontant, trots att vi inte fått "tillstånd" från vad fan det nu var. De går ju att utlysa på offisijälla och här och när man väl är på plats. Man kan bestämma en viss tidpunkt t.ex. absolut efter nationalsången, och megafonmannen kan ropa ut att nu jävlar skall det vara tyst. Jaja, det var bara mina storslagna idéer, men som vanligt blir jag väl ...tyst.
Visst går det, men en "riktig" tyst minut är ändå det självklara i mina ögon. Ögon som tåras då man läser artiklar om personer som mist sina barn, makar och anhöriga i vågorna.
Länktipset är bara en av alla starka bilder som gör ont att se.
Mailade Fredrik Östman på kansliet och föreslog en tyst minut, med anledning av det som hänt i Sydostasien. Som svar fick jag då att de inte får ta sådana initiativ utan att SHL har bestämt detta. Jag förstår i så fall inte vad SHL håller på med. För mig är det en självklarhet att hedra de tiotusentals döda och deras anhöriga genom en så enkel sak som en tyst minut.
Heder åt Timrå som skänker pengar till Röda Korset, hoppas fler klubbar hakar på och matchar Timrås idé.
Forwards 13 Mattias Weinhandl 39 Per Svartvadet 21 Peter Forsberg
12 Daniel Sedin 20 Henrik Sedin 15 Andreas Salomonsson
27 Alexander Steen 40 Magnus Gästrin 22 Joakim Lindström
18 Peter Öberg 4 Jan Öberg 26 Mattias Wennerberg
Extraspelare 29 Morten Green
Kommentar Kent Forsberg: Brynäs måste vi slå
1-1 och en poäng borta mot Luleå i nystarten för MODO Hockey. Något som betydde att coachen Kent Forsberg var nöjd.
- Helt klart, säger Kent. För att vara första matchen efter juluppehållet var det en riktigt bra match. Rens slutspelsstuket faktiskt. Något som lovar gott eftersom det bara borde bli bättre och bättre.
Andreas Salomonsson gjorde comeback tillsammans med Sedins? - Strålande är betyget. Var han rinkrostig nu är jag verkligen spänd på fortsättningen.
Nu är det dags för Brynäs hemma? - Vi har gruvlig revansch att utkräva för 5-6 i Gavlerinken matchen innan novemberuppehållet. Nu måste vi, precis som i Luleå i söndags, skärpa till försvarsspelet. Allt annat än tre poäng mot Brynäs skulle göra mig besviken.
Skadesidan? - Damgaard och Fredrik Warg som saknades senast är klart på bättringsvägen och kanske kan spela före nyår. Det troliga är dock att vi ställer upp med samma trupp mot Brynäs som klarade 1-1 i Luleå.
Noterbart om laget Skadade: Lars Jansson (knä), Jesper Damgaard och Fredrik Warg (båda revben). De två sistnämnda snart spelklar