Peja: När MoDo tog SM-Guld så var en klasskompis chaufför och skulle hämta några dom skulle in till stan och ta emot laget (från strax utanför stan minns ej var, var inte med själv) Men då skulle han gå in och säga att han var där, och det tog väl lite tid innan dom kom ut som det brukar göra med onyktra personer, i alla fall så när han kom ut till bilen hade han fått en p-bot.
Så det finns dom som "sköter sitt jobb" i alla lägen. :-)
Peja: Jag tycker många var bättre än Lehtinen. Jag hade inte rankat honom som fyra. Som jag skrivit tycker jag att OEE är en rätt svag andremålvakt också.
Men jag förstår att du gillar att trolla, för annars spelar du faktiskt rätt korkad.
Peja: LL kommer till skillnad mot VV gå in i säsongen som uttalad förstemålvakt. Stackars VV blev däremot åsidosatt till förmån för en avdankad pundare.
Padrone78: ” snälla, snälla Brynäsare….oavsett vad ni tycker om vårt lag, ert lag, JFK eller nån annan skribent här inne. Ämnet är sedan länge uttömt, färdigpratat och överpratat.
Vi ses i höst, ta en kall och gör nåt annat ett tag.”
Hade du läst mitt första inlägg så hade du märkt att det var precis det som var min poäng👍
Tigerhjärta: snälla, snälla Brynäsare….oavsett vad ni tycker om vårt lag, ert lag, JFK eller nån annan skribent här inne. Ämnet är sedan länge uttömt, färdigpratat och överpratat.
Vi ses i höst, ta en kall och gör nåt annat ett tag.
Peja: Fast min poäng är ju just att Källgren gått ned sig precis som Andrén. Sämst av samtliga 12 svenska målvakter i AHL senaste säsongen med en tydligt sluttande formkurva.
erjo: Det är en lika rimlig jämförelse som att alla målvakter som vinner SM-guld vore dåliga värvningar eftersom Andrén har gått ner sig efter att ha vunnit SM-guld. Båda jämförelserna är givetvis löjliga. Det är givetvis en löjlig vinkling att använda Källgrens SM-guld som argument mot honom viket ”JFK” gör konsekvent.
Peja: så alla målvakter som har en stark första säsong påminner om Vehviläinen med andra ord? Otroligt svag jämförelse då han inte ens spelat den andra säsongen ännu, är han dålig där så har du ett case.
landmanden: En SM-guldvinnare och en All Star-kille från NCAA. Källgrens ena förälder är dessutom från Gävle vilket innebär att han har ädelt blod i ådrorna. Man kan hitta olika vinklingar…
Fundering: Nedräkning till säsongsstart och givetvis vill jag stå i klacken med Lumberjacks i Örebro. Är det nån som vet där biljetterna släpps? Tack.Mvh.
bengt88: Persson blev uttagen i second all star team två gånger. Om jag uppfattar det rätt betyder det att han betraktades som ligans näst bästa målvakt två gånger. Ändå rätt vasst och i så fall betydligt bättre än vad statistiken antyder.
RagnarLodbrok: Ja jag tycker vi saknar en riktigt vass PP-back som kan bomba in puckar. Vi hade alldeles för lite produktion från backarna säsongen som var
{5647}: I Brynäs fall hade man ett bra målvaktsspel i VV (ungefär samma nivå som er nuvarande finländare) men när kriget bröt ut blev Lindbäck tillgänglig och då kände man nog inte att man kunde tacka nej. Det förändrade hela dynamiken och han floppade ju tyvärr, förmodligen på grund av faktorer utanför isen.
Lindbäck har haft en bra karriär och kunde säkert varit en av ligans bästa målvakter några år tidigare. Det är tråkigt att det blev som det blev. Att Brynäs målvakter tappade in puckar var den största anledningen till att man åkte ur, om man analyserar den sportsliga biten. Var flera rejäla tavlor i slutet av matcher som kostade poäng.
Från Hörnefors: Sillyseason. Vad tror ni om Lalegia? kanske inte vad vi söker, men är en klasspelare på SHL nivå och Karlin lär kunna få ordning på honom. Har levererat bra tidigare i SHL, man vet vad man får, istället för en Ahl back som aldrig spelat i Sverige tidigare. Para ihop honom med Berg som kan städa kanske, sen att vi även värvar en defensiv kugge också, i mina ögon behöver 2 backar komma in.
Från Hörnefors: Ok, skönt att det funkar, men kanske inte är så överraskande. Ju högre upp i landet, ju mer plats och mindre folk finns det. Lättare att få till med trafiken antar jag. Var på Friends Arena häromåret och det tog mer än två timmar att komma därifrån.
{5647}: Jag tror inte att polisen orkar bry sig om felparkeringar i samband med event. Antingen är man nitiska där eller så gör man ingenting. I det stora hela är det viktiga att det finns det finns utrymme för ambulanser om de behöver rycka in. Det är ju ett stort problem på vissa badplatser runt om i Sverige, dvs att ambulanser inte kan komma till platsen eftersom folk har blockerat vägar med egoistiska parkeringar.
Peja: Det funkar rätt bra, det ända som är problem är att många går på gångbanan på parkeringssidan och skiter fullständigt i att folk vill komma ut med sina bilar. Hade varit bra om folk gick hem på höger gångbana. Men det brukar ta max 15 min att ta sig ut på E4an, så det är inte så farligt.
Peja: Det är rätt ok nu. Du skulle varit med på "kempis-tiden". Två smala vägar ut ur Hörnett där hallen låg som båda leder till Öviks mest trafikerade väg (MoDovägen) förutom E4. Folk parkerade överallt i området och det var kapplöpning till bilen för att inte hamna långt bak i kön.
För övrigt undrar jag hur I hela friden polisen kunde se mellan fingrarna på bilar som dubbelparkerat, parkerade mitt i korsningar och parkerade på båda sidorna av en väldigt smal väg. Det enda som var heligt var att vägen bussen körde måste vara körbar.
Och vem minns inte alla påminnelser i pausen från speakern om att en bil med registreringsnummer xxx 123 har lyset på...
Jag brukade stå för biljetterna och polarn körde bil samt tog med sig en termos hett kaffe samt en halv frusen vetelängd som hans morsa bakat. I varje korsning tittade han på bilen bredvid, muttrade "vem har dyrast bil" och bara körde. Hans gamla Saab V4 var aldrig dyrast...
Peja: Inget större problem. Det finns stor parkering både vid arenan och en annan hamnparkering en kort promenad bort vid kranarna och elite hotel. Man kan även parkera på andra ställen i stan, och eftersom arenan är så centralt är det lätt att gå dit. Det är vad jag brukar göra, parkerar vid museet. Såklart, bor man inne i stan kan man ju också gå hela vägen :D
Modos hemmaarena ligger precis vid vattnet med utsikt över hela Örnsköldsviksfjärden. Ett av stadens mest eftersökta lägen. Ett operahus hade varit en sak, som i Göteborg eller Oslo. Men en ishockeyhall. Vad säger det om ett samhälle?
KB: var magisk kväll. Kändes som allt ställde sig till rätta efter all olycka modo varit med om haha.
Såg matchen med min bästa vän. Men vi fick andra platser än vad vi brukar då det var det enda vi kunde få tag på. Det va nära dif-klacken. De va högljudda i början men blev tyst snabbt...😂
Varit så nervös jag hade haft svårt att sova hela finalserien. Men dagen där match 7 började man ju nå, nu går det ju som det går. Men vilken underbar match. Var inte så nervöst o eftersom målen kom blev det ju bara bättre och bättre. Man visste ju att det fortfarande kunde ske nåt och räknade ner tiden hela tin, men mot slutet hoppades man ju mer på att få hålla 0an 😄
Vi stog o hoppade o sjöng o klappade nästan hela matchen. Minns när gråtande hinken dök upp på jumbotron i slutminuten, pekade på det åt min vän och sen ner på hoppadet o firandet i modobåset, ja i det ögonblicket kände man JA vi vann!! Vi klara det!!! Och man började fira själv.
Sen stanna man ju kvar där på läktarn under hela firandet på isen 🎉
Så det finns dom som "sköter sitt jobb" i alla lägen. :-)