{5647}: jag står lugnt och sansat i trues hörn och backar honom. ska jag gissa en ungefärlig siffra han landar på om han är frisk hela säsongen säger jag nånstans runt 10+15, ge och ta såklart.
hamnar han i en kedja som fungerar otroligt bra tillsammans, likt josh kedja gjorde, så kan det bli lite mer
{5647}: Nu ser jag att jag hade fel. True gjorde 55 poäng på 68 matcher i AHL sitt poängbästa år. Dock fick han en mer defensiv roll ifjol, så kanske behöver han steppa upp framåt i vinter.
Sigge: Vet vi egentligen det? Dickinson gjorde 13 poäng i AHL sitt bästa år och True 35. Meritmässigt var Dickinson inte alls särskilt lysande på andra sidan och därför tycker jag att det återstår att se vad True kan göra.
Tarasov: Mitt stora orosmoment är att det inte kommer fungera med True. Kanske Sam är mogen att axla rollen som andracenter, men jag är rädd att Woods kommer bli för ensam med True och Aagaard. Ett alternativ är förstås att byta plats på Woods och Ranta, så att vi får en förstakedja med extremt mycket skill och en andrakedja med tyngd och grit.
Zinch : Nu har man inte sett finska ligan och kan som bäst killgissa, men Winberg ratades som sista back till VM. Det säger en hel del. Sedan är det väl i regel journalister som bestämmer priser för bästa back osv, vilket gör att det alltid är en tonvikt på offensiva backar gällande ranking.
Jag får för mig att både Winberg är lite av samma spelartyp. I grunden defensiva backar med bra skridskoåkning och förhållandevis bra passningsspel.
Efter säsongen kommer: Lehtinen vara en konsensus-topp 3 målvakt i SHL. Ranta ha gjort 50 poäng och spela VM. Winberg skriva på NHL-kontrakt med Carolina.
{10015}: Jag skaffade hockeynews plus för några månader sedan och har inte ångrat mig en sekund. Som hockeyintresserad är det helt klart värt plustjänsten. De har visserligen en del krafs för att fylla ut sidan men överlag är det bra, finns mycket bra innehåll.
Synd att ni tappade er lokaltidnings ”Modo-stjärna”, nackdelen med våra små lokaltidningar är att det blir så otroligt beroende av enstaka journalisters förmåga, skicklighet och drivkraft.
Trilske: Släppte vi ens in mål i fem mot fyra? Brukar inte vara många. Plus/minus gynnar generellt offensiva backar då de oftare får starta i offensiv zon och med offensiva spelare. Defensiva backar har allt riggat emot sig egentligen.
Sigge: Jag utgår iaf från att skitintiativet MoDochannel som alltid jävlades, officiellt är nedlagt efter att vi börjat lägga ut allt innehåll på Youtube istället. Så det är ju positivt.
Sigge: Så är det, men jag tycker Hockeynews blivit sämre och det är ju egentligen ingen stor nyhetssajt om hockey. Han hade varit ett bra tillskott för Hockeysverige.
+/- gynnar egentligen bara en viss typ av spelare och det är defensiva backar som spelar i bra lag.
För att: 1) du spelar i ett bra lag 2) du spelar många minuter 3) du vinner mycket
Sen spelar man inte heller PP där kan man endast få minus.
Till skillnad från i boxplay där du bara kan få plus.
Men det är kanske inte är det som generar mest + men du kommer bättra på din +/- rejält när motståndarlaget har tagit ut målvakten, vilket gynnar defensiva backar som får mycket speltid när motståndaren har tagit ut målvakten.
Finns inga lag som har plusstatistik när man har tagit ut målvakten.
Så spelar du när motståndaren har tagit ut målvakten kommer du med stor sannolikhet bättra på din plusminusstatistik.
Ska man använda +/- statistik så måste man kolla i 5v5, allt annat är missvisande.
Bad_Brett: Blev bekräftat idag i ÖAs livechatt att Viktor Svensson är den raka ersättaren efter Mattias. Känns som att ersätta en ferrari mot gammal Saab.
erjo: Är det någon som kommer vara på plats imorrn? Om det finns en önskan kan vi starta en tråd med ”direktrapportering” som i såfall stängs till kvällen.
Tarasov: Rundblad blev utbytt i PP mot Brickley. Jag är rätt missnöjd över Rundblad fast jag hade kanske för höga förväntningar. Kan tänka mig han får rätt bra betalt för att va en medioker tvåvägsback utan styrkor.
erjo: Man får tänka också att han spelade med de iskallaste spelarna i laget. Sampo gjorde knappt mål de första 10 matcherna och Niederbach såg vilsen ut. Sedan kom en usel Oregano på det.
Om han hade fått en vass skytt som typ Olofsson bredvid hade kanske utfallet blivit ett annat
Peja: Jo, russinlägren inledningsvis var bra. Sedan såg han till att bara anställa kompisar till de olika lagen och omgav sig av ja-sägare. Efter det har det gått utför.
Bad_Brett: Lehtinen var långt ifrån någon given succévärvning med tanke på hur många som har svårt med steget från Liiga och SHL. Vi härinne var nog alla positiva men ser man till experter osv ansågs vår målvaktssida som vårat absolut svagaste kort innan säsongsstarten
{5647}: Boustedt gjorde massa bra saker under sina år på förbundet. Framförallt inom talangutvecklingen. Han kanske är lite utdaterad nu, men han är ju 65 år, så det är inte så konstigt.
Silly: Jag tror också det vill jag påpeka. Han har de absolut koll på. Mitt inlägg handlade mer om att förbundet i sig inte är en garanti för att det är duktiga personer i rätt roll.
SPOODI: Är inte alltid säker på att en rekrytering från förbundet är en given succé. Förbundet har ändå haft en hel del mindre bra personer anställda under främst Boustedt. Montén, Garpenlöv, Boork (modell uråldrig för damlandslaget) osv.
Jag hoppas såklart att det är en väldigt bra rekrytering, men givet att han varit på förbundet kan det vara vilket som.
KB: Jo, Rundblad gjorde mig mycket besviken. I dag kanske många glömt att det gnälldes något kopiöst på honom i princip varje match åtminstone under hösten förra säsongen. Med all rätt ska sägas då hans misstag blev otroligt dyra. Många av dem kändes juniormässiga. När han kom inför sades det att offensiven var hans främsta egenskap men att han hade blivit mer allaround efter åren i Finland. Han hade inte ens offensiven kvar och defensiven lämnade onekligen en del att önska.
Jag trodde faktiskt vi skulle köpa ut honom till denna säsongen. Däremot har jag svårt att se att han inte blir bättre nu.