Intressant med Ranta. Han har kört all sin sommarträning på is hemma i Finland, vad jag förstår.
Om det är något jag tror på så är det just att köra "barmarken" på is.
Visst kan det vara bra att bygga upp sig vid sidan av isträning, men jag har svårt att tro att man blir en så värst mycket bättre hockeyspelare av att vara bra på t ex löpning.
Minns att Susse drev frågan om att ha is året om i en hall i Ö-vik. Personligen tror jag att detta skulle göra många spelare bättre.
Fotbollsspelare tar inte fyra månader ledigt från fotbollen. Det gör hockeyspelare.
Rantas höst kommer vara betydligt bättre än förra året, delvis p g a hans sommarträning☝️
SPOODI: Att titta på Brynäs - Timrå i mitten av Augusti är fan som att stirra på vatten som ska koka med avstängd platta. Helt hopplöst. Jag är inte redo för hockey än.
modomille: Riktigt onödig tackling I ryggen av D'Astous. Varför går man in och riskerar skada en motståndare på försäsongen? Pääjärvi var lite osmart, men sjukt onödigt att medvetet trycka in honom med ansiktet före.
Trilske: Ingen vidare match mellan Timrå och Brynäs. Timrå är väl egentligen något bättre sett till chanser, men deras backar är verkligen inte bra i uppspelen åt båda hållen. De har noll gap control och långsamma uppspel när de har pucken. Djoos och Kopacka rent av usla hittills, men det är försäsong.
{5647}: Jag bryr mig inget vidare om försäsong heller. Vi har väl aldrig någonsin varit bra på försäsong så det är väl en lågoddsare att vi kommer vara dåliga denna försäsongen också.
KB: Tycker inte det påverkar rivaliteten alls. Jag skiter i försäsong när serien börjar och jag märker inte direkt att vi får mindre publik eller sämre stämning under serien mot Timrå för det.
{5647}: För vad det är värt så tycker jag att vi ska skippa försäsongsmatcher mot Timrå också. Håller med om det generella budskapet att det urholkar rivaliteter.
{10473}: Vill minnas att majoriteten utav er var riktigt nöjd med att bli av med honom. Själv förstod jag aldrig varför hinken värvade en sådan speldum spelare. Ingen är gladare än mig att slippa walli.
Smurfen: Lite gulligt och förmodligen det tydligaste beviset för hur barnsliga Lövens fans är. Green Devils publicerar alltså: "En stor del av vår historia och identitet grundar sig i rivaliteten med Skellefteå och vi anser att den är viktig att bevara. Dessvärre har Björklöven och Skellefteå sedan år tillbaka valt att samarbeta och att genom träningsmatcher profitera på rivaliteten ekonomiskt", står det att läsa i ett uttalande från styrelsen.
"Då rivaliteten grundar sig i identitet och historia är den oavhängig serietillhörighet. Att spela betydelselösa matcher som grundar sig i ett samarbete klubbarna emellan anser vi urholkar rivaliteten och är något vi tar avstånd ifrån. Dessa matcher bör inte spelas."
De flesta kommer nog inte ens ihåg att de spelat i samma serie. Många SAIKare verkar helt obrydda kring varför lillebror håller på att låtsas som det vore någon rivalitet mellan två lag som inte varit i samma serie på 18 år.
Än mer patetiskt blir det när man tänker sig skrota en match där man normalt har fullsatt när klubben backar 8,5 miljoner. Bryr man sig så lite om klubben och så mycket om sina små stukade egon som inte klarar av att se SAIK dominera i en serie ovanför???
{5647}: Gjorde en väldigt bra säsong hos oss senast. Väldigt nyttig i dom lägre kedjorna, vi saknade en sån spelartyp helt enkelt. Sen att han går mellan klubbarna fram och tillbaka är rätt så äckligt.
Sigge: Jag hoppas och tror också det. Walli var en rejäl flopp. Rätt menlös spelare som varken hade spelsinne, händer eller aggressivitet. Förstod verkligen inte varför vi tog in honom, men ännu mindre att Timrå tog tillbaka honom.
Demontränaren Anders Kristiansson verkar iaf ha kört den strategin när det gäller volleyboll.