Färdkost: sämst defensiv i laget 2 säsonger i rad, får aldrig kemi med sina lagkamrater och ser enbart ut att spela för sig själv/sin egen karriär. Teamplayer?
3 poäng senaste 10 och tveksam inställning / tjuvar vid byten.
Han ser flashig ut, men kostar mycket mer än vad han ger framåt pga hans obefintliga defensiv.
Knyt upp Aagaard istället, mycket viktigare spelare än Sampo.
Jag var övertygad redan efter hans andra(?) byte när när han friställde Bernhardt med en fin genomskärare.
Knappt att man sett näsén kliva fram och leverera en sådan passning denna säsong, även om han skulle vara något svagare defensivt så skadar det inte att få in lite mer offensiv kraft från blå.
Men tycker ändå han kändes rejäl efter sargerna även om han fick några längre byten emot sig, mer "trycka upp spelaren efter sargen och få stopp i spelet"-kapital än byström.
JoJo2613: Ok, men om vi tänker såhär då. Om vi hade lånat ut Rundblad till Skellefteå när de hade många skador på backsidan, och han hade gjort reklam för Skellefteå efter EN match... Hade han inte mer eller mindre bränt sina broar här då?
Visst, det blir mindre känsligt när det är en annan liga, men jag har väldigt svårt att se att han skulle åka tillbaka. Costanza bjuder mig på öl ifall jag har fel.
Bad_Brett: Nu tror jag det inte är så djupt. Han är en Öviks pojk så varför inte ha med han i lite reklam och content. Men du har helt rätt att det är ett riktigt bra gjort klipp.
Från Hörnefors: En tramsig fundering, men bör vi dra några slutsatser av att Victor Berglund är med i MoDos reklam? Det känns märkligt att ha med någon som bara är här för några matcher... Är det ett sätt att förankra värvningen hos fansen, eller är det ett sätt för Victor att visa hur mycket han brinner för MoDo?
För övrigt är klippet fantastiskt bra gjort. Det var exakt det här jag menade när jag pratade om vikten av branding häromåret. Jag blir sugen på att handla massa direkt, även om min ölmage inte kommer kunna bära upp plaggen lika väl som dessa fagra ynglingar.
Costanza: Eller så skiter vi i allt. Bygger en sovplats under skrivbordet, kurar ihop i fosterställning, vaknar lagom till nästa säsong och MoDo är kvar i SHL, vrålar SERENITY NOW, och kastar en beundrande blick på skrivbordsbygget!
Petey21: Förr var väl Modocupen en turnering man kunde visa upp sig inför hockeygymnasiet. Nu är väl alla uttagna redan innan Modocupen. Hört att typ Växjö redan gjort klart med spelare 2år innan dom ska börja. Låter ju sjukt.
Vad händer med gamla klassiska MoDocupen? Förr om åren var det många lag från hela landet, bara från Stockholm ofta runt 4-6 lag och även en del utländska lag, och ofta deltog så många lag att det var flera grupper. Men i år endast 5 lag (MoDo, Timrå, Björklöven, Haparanda och Trångsund).
Nån här som är inblandad i MoDo fans insamling till Barnavdelningen på sjukhuset? Har ett ton med leksaker och serietidningar från vinden i Själevad. Verkar nu vara Swishbidrag som gäller, men vill bara kolla här.
FRANS-MICHAEL: Har den största respekt för JFK, även om vi tjafsat hårt mellan varann ibland om annat än MoDo och Löven, haha! Där var vi oftast överens. Han är väldigt insatt i MoDo och sponsorer och annat. Han ska sen ha stor respekt för att ordna hockeytipset för hela Hockeysnack. Fatta det gratisjobbet och kodning han lagt ner på det. Hoppas han bara vilar lite. Jag har gjort detsamma under en period. Kliade i fingrarna, men nyttigt att ta ett break ibland.
{9315}: Jo visst gnälls det en hel del emellanåt och jag har nog också uttryckt vad som kan betecknas vara gnäll också. Nu tycker väl jag att även JFK kunde gnälla en del också. Inte nödvändigtvis på Modo så mycket kanske mer på domare och andra lag. Vidare är det ju så att framför man en åsikt som fakta som sedan visar sig vara fel får man nog räkna med att folk påtalar det. Gäller alla även mig vill jag understryka.
3 poäng senaste 10 och tveksam inställning / tjuvar vid byten.
Han ser flashig ut, men kostar mycket mer än vad han ger framåt pga hans obefintliga defensiv.
Knyt upp Aagaard istället, mycket viktigare spelare än Sampo.