1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532116 inlägg · 4126 ämnen

MoDo Hockey - Brynäs If 2025-02-22 Nedsläpp 15:15


Sv: MoDo Hockey - Brynäs If 2025-02-22 Nedsläpp 15:15
{10015}: Ja, det är ju helt olika utgångspunkter ock förutsättningar för Brynäs respektive Modo när man var nykomlingar. Brynäs gjorde det som man idealiskt sett vill göra om man åker ur, dvs fick behålla en stomme, få positiva vindar i föreningen igen och framförallt gå upp direkt i SHL. På kuppen slapp man värdelösa kontrakt som bröts med degraderingen.

Däremot tror jag att nästa säsong kan bli tuff för Brynäs. Förutsätter att D’Astous och Söderström lämnar och de kommer att vara omöjliga att ersätta med lika bra spelare.

Modo var mer av en kraschlandning i HA och gick så småningom genom ett långsiktigt och metodiskt lagbygge där ju många har visat sig vara kapabla att ta steget upp med laget på ett okej sätt. Med bättre värvningar som spetsat till den allsvenska stommen på ett bättre sätt hade ni nog inte härjat i botten.

Sv: MoDo Hockey - Brynäs If 2025-02-22 Nedsläpp 15:15
Gavelo: It’s do or die! Om vi torskar och Linköping slår Frölunda. Då kan vi nästan börja förbereda oss för kval…

Idag ska väl Färjestads negativa trend vända hemma mot Örebro?

Sv: MoDo Hockey - Brynäs If 2025-02-22 Nedsläpp 15:15
Gavelo: Det som hände var enkelt sagt att vårat offensiva spel blev läst och nedstängt. Det var efter vi började prioritera defensiven i februariuppehållet som vändningen kom.

Sv: MoDo Hockey - Brynäs If 2025-02-22 Nedsläpp 15:15
Peja: Själv lät jag det snacket gå rätt över huvudet, men jag och många gick in med förväntningarna att vi skulle vara nöjda för varje poäng vi tog. För att laget var allsvenskt (om än ett väldigt bra allsvenskt lag) Och vi hade varit i HA i sju år innan dess.

Ni ska såklart vara jättenöjda med att det gått så bra för er sen ni kom upp, men ni hade hemvändare efter hemvändare och ett väldigt fungerande lag för SHL redan. Dessutom hade ni varit i SHL säsongen innan ni åkte ur. Folk pratar om er som att ni är en nykomling som aldrig sett SHL innan och framförallt spelare dom aldrig sett SHL innan.

Sv: MoDo Hockey - Brynäs If 2025-02-22 Nedsläpp 15:15
Peja: Det var något som skedde före jul för då låg vi där i toppen som bästa nykomling, när serien var slut så var vi långt ifrån bästa nykomling.

Sv: MoDo Hockey - Brynäs If 2025-02-22 Nedsläpp 15:15
Dexter : Tycker det var riktigt starkt av Modo att undvika kval förra säsongen, men det där snacket om att ni var den bästa nykomlingen någonsin var ju bara ett påhitt av enstaka skribenter. Det stämde inte varken till poängskörd eller tabellplacering. Själv tänker jag att tabellplacering kanske är den bästa mätmetoden i och med att de spelade färre matcher förr i tiden.

Sv: MoDo Hockey - Brynäs If 2025-02-22 Nedsläpp 15:15
Dexter : Jag tror väl kanske inte att kravställningen är det stora problemet, Brynäs har ett helt annat material, det är många ”Brynäsare” , Hemvändare som sätter standarden i laget.
Vi har sett detta framgångsfenomen när lag fått hem hemvändare, riktigt bra spelare med hjärtat i klubben och då blir den personliga kravställningen nog extra hög.
Det är tex sällan man ser en import slänga sig och täcka skott oavsett lönekuvert, men spelare med hjärtat i klubben har inga problem med det.

Modo tog Sm guld när vi fick hem ”gänget”
Timrå blev ett topp 5 lag när deras dito kom hem och nu håller Brynäs på att spela hem Shl med en hel hög hemvändare i laget.

Sv: MoDo Hockey - Brynäs If 2025-02-22 Nedsläpp 15:15
Gavelo: Vi som var så sjukt glada över förra säsongen och surrade om den bästa nykomlingen någonsin, trots att vi inte ens tog oss till Play-in. Någon var väl till och med lite smånöjd över att vi bommade Play-in eftersom ”säsongen innan blev så lång”. Brynäs visar verkligen att de är ett lag som har vunnit tretton SM-guld. Imponerande säsong och man kan bara drömma om samma kravställning i MoDo.

MoDo Hockey - Brynäs If 2025-02-22 Nedsläpp 15:15
Matchdag!
2 lag med svikande form, lag 1 mot lag 13.
Det skiljer osannolika 35p mellan lagen så detta borde vara en ”walk in the park” för Brynäs men den primära känslan är att detta kan sluta hur som helst.

Brynäs har inget att spela om, man leder serien med 10 poäng och kommer mest troligt att springa hem den oavsett, MoDo och andra sidan har allt att spela om, fel resultat ikväll kan stänga säsongen så för MoDo är poäng livsviktigt för att hålla liv i drömmen om att undvika kval.

« · 2825249