Sigge: Niederbach är ok i defensiven men Jeppe har inte riktigt kommit in i det än. Vi kommer får jaga mycket ikväll så det är lika bra att ändå försöka spela laget framåtlutat, det är inte Frölunda vi skall ta poäng emot.
Hoppas vi får se tendenser eller rent av bättre spel defensivt och då främst utan forwards, att backarna får rätt understöd att kunna göra sin grej.
Tror dock att Frölunda är ett för bra lag för oss men det skall spelas om det.
Smurfen: Som sagt han har småbarn, då dras man alltid med en förkylning. 😅
Faktiskt imponerad hur frisk elitspelare håller sig, framförallt när dom har familj. Men dom lever kanske hälsosammare än en annan... Men man tänker på skidåkare som sätter sig i karantän så fort någon nyser...
Greenwolper: Blir lite svårare utan Rantas ständiga rörelse och Näséns öppnande passningar. Synd att det är just de två herrarna som saknas. Men blir upp till bevis för övriga helt enkelt!
{7426}: finns lax både i Halmstad och Lilla Edet utanför Gbg men den vandrar, så nu är det över för denna gången. Så vi har lax såsom ni, i Ångermanälven. Räkor har vi men vad ÄR detta för meningslös diskussion? Nu stänger vi denna tkr jag, och jag har lagt mina sista kulor på Frölunda ikväll och jag vinner ALDRIG.
Zource: Näsén missar av privata skäl efter att Svensson för tre timmar sedan skrev att han var en garant till spel. Hoppas man inte triggade igång något med banderollen i lördags.
19MoDo21: Har Jasek noll split vision eller? Pga honom vi hamnar i egen zon, då han slår årets naivaste passning som alla ser att Frölunda-killen kommer bryta
NuMo: Spelet utan puck är bedrövligt som vanligt. Karlin verkar oförmögen till att sätta en defensiv. Hinken borde kolla efter en assisterande som får rätta till dom bitarna.
Vi kommer får jaga mycket ikväll så det är lika bra att ändå försöka spela laget framåtlutat, det är inte Frölunda vi skall ta poäng emot.
Hoppas vi får se tendenser eller rent av bättre spel defensivt och då främst utan forwards, att backarna får rätt understöd att kunna göra sin grej.
Tror dock att Frölunda är ett för bra lag för oss men det skall spelas om det.
Tippar 2-7 men kommer hoppas på poäng oavsett