1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532435 inlägg · 4126 ämnen

MoDo Hockey - Frölunda HC 24-10-03 Hemma


Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 24-10-03 Hemma
smyl:
Det är också stor skillnad mellan "jag är orolig för försvarsspelet", Niederbach är värdelös x25 en kväll.

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 24-10-03 Hemma
Gavelo: Vi har Ebbe Lundberg som jag även tycker är steget före Melvin.

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 24-10-03 Hemma
Tarasov: Blir spännande men jag vetefan om jag menar det egentligen att se hur mycket Kaos Timrås in your face hockey kommer störa våra normalt kladdiga backar i defensiven.
Det kan bli en sådan match där Timrå gör 1-0 efter 2.20 av Hartman efter en bjudning av XX och sedan kommer 2-0 efter 12 minuter av Dahlén efter en markeringsmiss i slottet och sedan är matchen över.

Eller så håller vi Tiken på utsidan hela matchen och drar 0-0 tillställningen till straffar där Ranta avgör.

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 24-10-03 Hemma
Gavelo: Första scenariot låter skrämmande igenkännbart och troligt.

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 24-10-03 Hemma
Gavelo: Om Lassi håller tätt i första perioden så vinner vi. Blir det kaos första 10 minuterna finns det inte en chans att vi hämtar upp det.

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 24-10-03 Hemma
Gavelo: Vi har en tredjemålis för att ha som andremålis om någon av dom ordinarie blir skadad. Det är inte så utvecklande för en junior att sitta på bänken (mer än någon enstaka) i A-lagsmatcher.

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 24-10-03 Hemma
Saleva:

Ang Ranta,Jesper,Rundblad

– Det är två skador som vi får se vart det tar vägen. Jag tror inte de kommer att spela i morgon, det känns inte troligt. Jag räknar bort dem och sen får vi se framåt.
Modo hade en frivillig träning under fredagsförmiddagen, dagen innan mötet med Timrå. Det var en liten skara på sex spelare som var på is.
– Spelarna har fått lite valmöjligheter i hur de vill ta sig an dagen.
En av spelarna som var på is var Sampo Ranta som har missat de två senaste matcherna på grund av sjukdom.
– För Sampo är är det mera åt andra hållet, jag räknar med att han spelar i morgon. Saker och ting kan såklart förändras, men i mitt huvud är han med. Det är bra att han har fått i sig lite energi och faktiskt kunde köra träningen, sade Karlin när ÖA pratade med honom efter träningen.
Med frågetecken på tre spelare kommer Modo att tvingas laborera om i laguppställningen.
– Vi vill såklart aldrig ha några skador men tyvärr är ofta någon spelare borta under säsongen. Vi resonerar som så att vi alltid kommer att spela med bästa laget, avslutar Karlin.
Senare under eftermiddagen bekräftade Modo själva i sina kanaler att Sampo Ranta kommer att spela i derbyt mot Timrå.

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 24-10-03 Hemma
Från Hörnefors: Jo det vet jag också såklart men då kan man satsa på Ebbe och låna ut honom för i Eltonius fall kan jag inte se att han någonsin kommer representera oss i Shl

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 24-10-03 Hemma
Gavelo: det är bra att ha tre seniormålvakter på kontrakt ifall det sker en skada där någon är borta lite längre. Eltonius är helt okej i HA och kostar knappt något alls. Lär inte få förlängt men ett bra kontrakt att ha

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 24-10-03 Hemma
modomille: Fast det där är bara tramsigt. De kommer alltid vara hjältar för att de tog oss upp. Det lustiga är bara att det går bra att rationalisera Widebros avhopp med att "han inte är bra i förvaltning", man har inga problem att ifrågasätta om Bernhardtz håller på SHL-nivå, men just Karlin och Hinken är heliga kor, trots att båda fick sparken förra gången de var i SHL.

Det handlar inte om vad de förtjänar eller inte. Deras ledarskap kanske helt enkelt fungerar bättre med unga, oslipade diamanter som vill framåt i sina karriärer än med rutinerade legoknektar (som Rååma, Oregano etc.). Du har sett exakt samma fenomen med Nubben, som alltid har gjort det bra i Timrå, men varit horribel i större klubbar.

Jag tycker inte att Karlins slumpmässiga kedjor eller Hinkens fingertoppskänsla när det gäller värvningarna har varit tillräckligt bra. Rundblad, Rååma, Oregano och nu Olofsson, Jasek... det fungerar inte att lägga 250 000+ i månaden på spelare som har så låg lägstanivå.

Nu hoppas jag på en 7-1-seger ikväll med hattrick från Jasek, men tror mer på en fjärde nolla och en Karlin som uppgivet säger:

"Mjaaa... jag tycker vi kommer ut rätt bra första tio. Sedan får vi en snöplig utvisning som de såklart gör mål på. Då är det lite som luften går ur oss. Tycker ändå vi samlar ihop oss sista fem och börjar kriga igen.

Andra perioden är vi inte alls nöjda med. Vi gör inte det vi har pratat om, vi vinner inga närkamper och går i fel lägen.

Tycker ändå vi gör ett tappert försök i tredje, Sampo har två i virket, mjaa... det ville sig helt enkelt inte".

Alla hans analyser efter förluster låter ungefär så där. Det är inte förtroendeingivande när han säger det för tionde gången. Frågan blir ju vems fel det är att spelarna aldrig lyckas tagga till i andra perioden. Det kan ju inte vara vara slumpen?

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 24-10-03 Hemma
Bad_Brett: Jag minns inte att Hinken fick sparken som sportchef faktiskt.

Och jag vill minnas att Mora var ovanför kvalplats när han fick sparken. Mest för att Micke Johansson inte var Coliton.

Sedan tycker jag att det är hälsosamt att ifrågasätta, men både jobbigt och skadligt med att kontinuerligt älta.

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 24-10-03 Hemma
{5647}: vi har överträffat alla förväntningar alla säsonger med Hinken / Karlin bakom rodret. Och _5_ omgångar in på denna säsong så ifrågasätts det redan 🤔.

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 24-10-03 Hemma
Bad_Brett:
Det blir dumt att räkna med att det inte tar felbeslut. De tog felbeslut när vi gick upp och det gör det nu. Frågan för mig är - blir helheten bättre? Ja det skulle jag säga.

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 24-10-03 Hemma
jonsson:
Du skrev tidigare att Sam Vigneult inte skulle spela, jag undrade bara var det stod.

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 24-10-03 Hemma
Bad_Brett:
Olofsson/ Jasek har en bra lägstanivå, hade de gjort en 3 poäng på 5 matcher hade du inte gnällt.

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 24-10-03 Hemma
Costanza: tjena kompis! Dax å vakna nu,jag vill höra klockrena analyser och positiva tankar inför årets match så här långt! Go George!!

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 24-10-03 Hemma
Saleva:

Det är lugnt, kopiera lite text bara.

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 24-10-03 Hemma
jonsson:
Förstår inte, du skrev att Sam inte skulle spela..

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 24-10-03 Hemma
Saleva:

Sam spelar, så då var det inte så farligt som jag trodde

« · 2741960