Costanza: Vi är ändå laget som bör klara stress bäst. HV gör hitentills mega-fiasko, som ens behöver kriga med oss dödliga. Kollar o Malmö känns något stressade.
Vi är nog enda laget i bottenstriden för närvarande, som inte behöver vuxenblöjor, vårt allsvenska lag ska fixa detta
Costanza: Plussa på lyckan för att ännu en gång få uppleva slutspel. Är man inte på plats köper jag en massa krimskrams från MoDo. Blir tusenlappar, lätt, det också
{10015}: Nej, givetvis borde vi ha en rak serie, som i fotboll, eller ännu bättre. En nämnd som utser vilka lag som verkligen har kapacitet att vinna. Vad förordar Du?
snowden: Så länge HV inte tar 8 poäng mer än oss, får dom gärna vinna. MEN, vinner dom 2 kommande matcher och vi förlorar ikväll, är det inte kul. Så, nej tack till HV-poäng i kväll, men gärna MoDo mot Timrå några gånger till denna säsong
{9315}: Haha visste inte ens att man fick/kunde göra det, men man kan väl spela på exakt allt idag. Får se det som ett sundhetstecken att jag inte spelar så ofta😁
1.74 gånger pengarna om Växjö vinner på fulltid är ganska bra odds. MoDos chans till seger ligger i att inte släppa in ett turmål tidigt i matchen så att växjö ej kan spela på ledning. Det är dock inte i dessa matcher MoDo ska ta poäng, så det är bara att be till gudarna att HV71 och Malmö torskar och att Sylvegård & CO inte slaktar vår målskillnad.
puffe: Är det bara jag som hoppas på HV vinst ikväll?
Jag räknar kallt med att HV inte kommer ta ikapp oss. Bättre dom får sno poäng av rögle som vi fightas om play-in. Tycker vi har väldigt stora chanser att undvika plats 13. Vi har HV plus 3!!! andra lag som kan vara sämre än oss när vi summerar. Malmö är verkligen en räddningsplanka likt HV.
Nä, nu siktar vi uppåt och hoppas på norrlandmöte mot Tik lr Luleå :)
Costanza: Den drömmen går inte av för hackor, men bara så jag inte står i snömodden på Europavägen utanför Kristinehamn och väntar ännu en gång. Är det match 7 Ni kommer? Annan intressant sak. Alla har räknat ut OINK, men dom har forfarande teoretisk chans att undvika kval, men lätt blir det inte
puffe: Huvudet säger förlust. Hjärtat tror och hoppas dock att vi kan skrälla till oss nån poäng ikväll. Därför än viktigare att övriga lag runtomkring oss torskar.