Saleva: Exakt! Tycker Olofsson har sett rätt pigg ut, men spelar med två iskalla spelare. Gästrin ser man verkligen försöker, men Andersson ser helt lost ut.
Krm2: Jag vet inte om du driver på detta forum eller om du blev tappad som liten men det där är ett solklart matchstraff. AJ kommer från blindside och han gör inget för att undvika kollisionen (ser även ut som han drar kroppen mot Otto), Otto ser han inte ens. Sen är tackligen solklart i skallen så det finns inget att diskutera. Glad att du inte är utbildad domare (hoppas jag) eller skulle sitta i en disciplinnämnd, för det hade varit katastrof, bättre om du sitter på forum och leker expert.
Och bara så du vet, AJ har till och med blivit anmäld till disciplinnämnden för den där tacklingen.
gso321: Vanderbecks tackling är på sin höjd en 2a och nej vi försvarar inte sådan saker, vi försvarar definitivt inte Larssons heller som var mycket onödig. Men eftersom du är resistent mot att faktiskt läsa och svara på vad som skrivs så räknar jag inte med att du ska förstå nu Heller.
Vad snackar du om för förfall, vi är en välskött förening som har en blomstrande verksamhet från Dam till jun till A-lag, en ekonomi som placerar oss i mitten av SHL tabellen, så det enda förfallet i detta är väl det som sker bakom din pannlob
PSG har anmält Vanderbeck nu. Kollar man på Hockeyallsvenskans hemsida så ser man att han kommer blindside och träffar han i axeln först sen mot huvudet. Det blir oftast avstängningar på dom.
Sedan kan man ha synpunkter på att Ottosson förstärker och spelar med efter kontakten. Den är inte speciellt hård men den tar likväl i huvudet och då från blindside + huvud blir det alltid femma på isen och anmälan. Så är regelboken sen kan man tycka det borde vara annat en tvåa eller ingenting, men då får man ändra reglerna hur den typen av tacklingar ska bedömas. Göra subjektiva bedömningar på blindside + huvud hade nog ställt till det ännu mer.
gso321: Jag är inte svagbegåvad, nog mycjet mer begåvad än du kan ana faktiskt,
Det är en extremt lätt pååkning från sidan, 2 min absolut men 5 + game är ett skämt. Visst kan Vanderbäck undvika den men det är ju en initial interference som tar lite illa, inget mer. Ottosson förstärker denna, kanske blev han rädd men han ställer sig upp och spelar i nästa byte.
Allt går i cykler, att vi spelar i HA är såklart ett kvitto på att vi inte gjort tillräckligt, men sedan vi ramlade ur 2016 med 0 kr på kontot så har vi befäst en topproll i HA men 30+ miljoner i eget kapital och både Dam och Jun levererar så när du pratar om förfall så har jag ingen aning om vad du menar.
Helt ärligt tror jag du vara vill kleta på oss den stämpeln för att det ska kännas bättre för dig själv i dina försök att nedvärdera oss.
Greg P: Jag respekterar din åsikt och i sak har du rätt?! Men detta är ju en bedömning som görs från fall till fall, i just detta fallet så tycker inte jag att det är motiverat med en 5+ game. Och med handen på hjärtat så är det väldigt många anmälningar till disciplinnämnden som är rena skämt, så pass vaga anmälningar att ärenden avskrivs helt.
Som sagt, min åsikt är att tacklingen varken är våldsam eller medveten så pass att den ska fungera som en huvudtackling, för mig är det mer än medveten kollision, som absolut kan rendera i 2 minuter alternativt 2+10 men inte mer än så.
Rastori: tror det lossnar nästa match! Men Andersson känns som han hade mått bra att få sitta på bänken en match. Frågan är vad vi har för alternativ som kan väcka olofsson? Junis?
Nucky: håller med, samtidigt undrar man ju över vår grundtaktik. Vi har ju ändå mkt mer spets än BIK, förlorar vi inte rätt mkt på att försöka möta bik med bik?
Vargen: Djurgården hindrade Frondell och Eklund från att åka. Elton spelar ändå PP fortfarande. Får vi en eller två skador innan det är dags att åka kommer han bli kvar.
SPOODI: Tycker du att Elton har en lika stor roll som Eklund & Frondell hade? Går inte ens att jämföra. Han spelar bara PP, dessutom iskall från att inte få spela 5 mot 5. Hål i huvudet säger jag bara det. Varför hindra honom från att maxa all sin spets och särskilt ha stor chans att vinna ett VM-guld nu när Björk också ska spela?
Elton har ju också varit besviken över hur hans slutspel varit hittills, det har han själv sagt, så tror inte han väljer att nobba denna möjlighet om han inte får en fast plats i laguppställningen i en final som vi kanske inte ens spelar.
Vargen: Elton har inte varit bra nog. Jag kan köpa att man många gånger varit för fega med juniorer, men jag ser inte att Elton riktigt platsar i fem mot fem nu.
Gavelo: klockren analys. Känns som vi är med i matchen mest tack vare Hellsten. Gäller att vi steppar upp, som du säger kan ”räddningen” vara att BIK inte heller är jättebra. Fattar ej hur vi eller BIK ska ha skuggan av en chans mot Löven dock 😬
Makarov: Rätt inställning! Löven är värda att gå upp, men fick en random Lövare att tystna och darra med överläppen efter min avslutningsfras: "..men kommer vi till final kommer vi att smiska Löven-röv till totalt MoDo-röd" ;-)
Sa inför denna säsong att Leksand omöjligt skulle klara sig kvar, har samma känsla av er klubb/obefintliga ekonomi inför nästa säsong. HA 27/28.