Frisco: Det är inget jämfört med fajten som håller på om vilket lag som är bättre på juniorhockey över på IIHFs hemsida. Ryssland vs. Kanada. Underhållande i väntan på Avs vs. 'Nucks ikv; Modo vs. Modo.
Frisco: Här var det lugnt i afton till skillnad från Modohockeys forum. Där är det full fart. En del ger stora eloger till banankastare och andra kan hockey bättre än Alexandersson.
Kedjor: 14 Peter Högardh, 39 Per Svartvadet, 15 Andreas Salomonsson -
9 Magnus Wernblom, 23 Magnus Hedlund, 11 Tommy Pettersson -
26 Mattias Wennerberg, 4 Jan Öberg, 18 Peter Öberg -
12 Jonas Almtorp, 29 Morten Green, 40 Magnus Gästrin.
Pirros kommentar iför matchen:
3-5 i Globen mot Djurgården, trots bra start. Glädjeämnet från matchen var 17-årige juniorbacken Oscar Hedman som debuterade på riktigt. Tillsammans med Kari Haakana bildade han bästa backpar. - Oscar var mycket bra, berömmer Pirro Alexandersson. Spelade stabilt och säkert, gjorde inte många misstag. Han är stor och stark och helt klart en framtidsman. Han kompletterade Haakana fint matchen igenom och var även med i fem mot fyra och fyra mot fem.
Nu gäller det Södertälje SK hemma på årets näst sista dag. En ny viktig "måste-match" med andra ord. - Vi vet vad som gäller och som det ser ut är det sex lag det handlar om i botten nu. Klart det hela tiden gäller att skaffa sig så bra position som möjligt.
Skadesidan? - Tyvärr ingen förändring. Lars Jansson (knä), Fredrik Warg (höft) och Anders Söderberg (rygg) är borta mot Södertälje också. Jocke Lindström (axel) är borta resten av säsongen.
MODO Hockeys lag i årets sista tävlingsmatch blir exakt detsamma som mot Djurgården borta senast. - Förhoppningsvis visar också flera spelare framfötterna, säger Pirro. Många var riktigt på gång i Globen faktiskt.
- Vi startar upp med fyra kedjor, det känns som om det är mera rätt att spela så för oss, menar Pirro. Behövs kan man ju alltid gå ner på folk.
Jaja, tänkte nästan skriva MODO-ZZZZZZZZZK... De K A N väl ändå inte ta 4:e raka borta-viktorian? Eller? Men med kniven i strupen, så vet man aldrig...
Jag läser sakta. =P