Bara bita ihop Modoiter och ta nästa match vid hornen! så vinner ni nästkommande matcher och glömmer denna match, bra att en sådan match kom tidigt på säsongen istället för i slutet på säsongen
modomille: Tycker också Norén skötte sig bra tror han kan växa. Mannberg tyckte jag också tog mer initiativ, AP har helt klart glidit under försäsongen men bra nu.
Offside-Lennart: Jag kan förklara för dig, att vi var väldigt bra den matchen :-)
Denna match var väl inget skönspel ifrån nått av lagen , men man fick se en hel del mål Målvakterna i båda lagen var tyvärr skit kass åt båda hållen, kunde gått hur som helst men med ett bra försvar krävs också att backarna / forwards gör sina jobb och underlättar för målvakten, vilket jag kan tycka att inget av lagen gjorde ikväll överhuvudtaget
Gavelo: Jo men meriter hit meriter dit, ny liga för honom , ny liga för dom flesta allt är som ett blankt papper
för min del så har jag sett 2 matcher just nu med mitt lag, tänker inte dra fram sågen ännu även fast jag blev jävligt förbannad på hur laget var emot Luleå
Bad_Brett: Håller med i det mesta, men har du inte en oerhört stabil keeper o en hyfsat bra reserv bakom så spelar övriga laget inte så stor roll, tyvärr. För mej är stressen total om vi inte har stabilitet på målvaktssidan
Rytter: Jag är fortsatt förbryllad. Varje gång jag har pekat på försäsongen, har jag fått höra att försäsongen är irrelevant. Och nu ska jag ha tålamod ...på grund av att spelare var bra under försäsongen?
Detta är inte menat som något sarkastiskt, utan jag är genuint förbryllad. Bör man ta försäsongen på allvar eller inte?
Offside-Lennart: Han har ju stått ett flertalet försäsongsmatcher och jag är då rakt inte imponerad, visst skall han få en riktig chans att visa upp sig, men en så pass välmeriterad och rutinerad målvakt bör inte vara såhär usel som han var idag.
Kul dock att se Modos gnuggare få lite utdelning, gillar Sebbe Olsson skarpt och han var nog den som var bäst på planen idag, extremt smart spelare som gjorde det mesta rätt, spelade med rätt marginaler och åkte mycket skridskor.
Men det mest fantastiska med kvällen var att jag ändå lyckades hitta mobil täckning uppe i Norrbottens skogar för att kunna se matchen på mobilen 🤌🏽
Rytter: Några av mina närmsta vänner är väldigt inbitna Brynäs-supportrar och de varnade tidigt för att han är "den fladdrigaste målvakt" de någonsin sett. När jag kikade på statsen kände jag emellertid som du, dvs att det kan inte vara en tillfällighet att han har fått spela så pass mycket på så pass hög nivå.
Samtidigt kan det gå utför snabbt. Krizan gick från att vara att släppa in 0.5 mål per match och ha en räddningsprocent på 97,2% mot världens bästa spelare i OS 2006, för att ~3 år senare vara andremålvakt bakom Michal Zajkowski.
Mike Morrison spelade 29 NHL-matcher och hade året innan han kom till MoDo en räddningsprocent på 91,1% i AHL - långt ifrån odugligt. Han hade förstaspaden före Joey MacDonald, som spelade 49 NHL-matcher säsongen efter.
Jag är i ärlighetens namn lättad över hur uppenbart det är att Guden inte kommer bli någon ny Krizan, för det ger oss möjlighet att rätta till problemet innan det är för sent. Jag känner som sagt ingen större stress över laget i övrigt, även om jag tvivlar på att Marenis och Josh kommer producera på samma nivå som Modigs och Sam.
En match och eran målvakt sågas ner till knäna , visst vi var rätt hård emot våra målvakter förra året med, men.. efter 1 match?
låt han få chansen att visa upp sig, han var ju redan dömd när han signades i modo redan.
sen kan man ju undra lite på vad i helskotta MoDo höll på med vid 2-1 målet samt 2-2 målet laget sålde sin målvakt rätt hårt där. Sen var det mkt bra grejer som hände i matchen med, första perioden och hur laget tog sig i kragen och gå upp till 4-4
Rytter: Håller med Johannes. Ingen bra dag för våra målvakter. Meriter i all ära, men vi har ett fundamentalt målvakts-dilemma från dag ett. Guden kan nog rädda någon match, men som oberoende MoDoit blir man extremt orolig över en lövtunn målvaktssida
Ja det är ingen Bartosak det är klart, men ger honom gärna 10 starter innan jag kräver ny målis. Tycker han gjort en hel del bra matcher på försäsongen.
Sedan håller ju han på att ändra sitt spel tillsamman med Ante, det kan såklart spela in med.
{9742}: Jag hoppas att K.G var lika nervös som de andra i MoDo. Vi förlorar för att vi ger bort andra perioden. Men det var inte direkt som att K.G var där när vi behövde det heller. Tex vann många såna här matcher för oss ifjol då MoDos utespelare var ute och gled och kollade mobilen. Men ja..det känns inte stabilt.
Ändå imponerande att en fladdrig och dålig målvakt har spelat OS, VM och NHL/AHL samt blivit värvad till SHL där han hade över 92% i ett dåligt lag.
Ja han hade en dålig match idag men jag ger honom mer än så innan jag sågar. Efter 10 starter bör vi se vart han står.
Det är inte hsnd fel att vi förlorar. Det är utespelarna som inte em klivet in på isen i andra vid ställning 2-0 som ska ha skit. Där förlorar vi matchen pga att vi ej var ödmjuka.
Gavelo: Redan när Tex blev inlånad i slutet av 20/21 såg man att han spred ett helt annat lugn i laget (trots att han inte hade någon bländande statistik då).
Allt man har hört om Guden sedan tidigare förefaller vara sant. Dvs en målvakt som fokuserar på instinkt istället för positionering. Kan tänka mig att han kan göra riktiga monstermatcher, men det är inte vad backar som Bernhardt och Näsén behöver ha bakom sig.
Bad_Brett: Vad såg mani gudlevskis undrar vän av ordning?!, har sett karln i några matcher nu och han fullkomligt kastar ju in puckarna i egen kasse.. Visst är det tidigt på säsongen men jag är fan orolig över målvaktssituationen.
Övrigt är det en riktigt dålig match av Modo, svängig och dålig struktur, lamt och lite träningsmatch över många ledande spelare. Karlin märkbart förbannad med all rätt, vi förväntat oss väldigt mycket mer än såhär.
Sen förstår man varför Näsén och Berna aldrig kommer spela i Shl, nog för att dom är sevärda offensivt men samtligt extremt klumpiga och ofta märkbart loja.
{9742}: Det faktum att Karlin säger "Han fick kramp" istället för "Han mår bra" säger enligt mig en del också. Magkänslan är att Karlin inte är överförtjust över vad han har till sitt förfogande på målvaktsfronten.
jonsson: Kollektiv kramp, hmm. Det är en ursäkt som bara gäller idag. Gradin bör se över målvaktssidan omedelbart! Man vinner inget utan minsta 2 stabila målvakter
Laken: Ni har imponerat grymt defensivt det måste jag ge er, offensivt not so much! Spelar Dahlén enbart i powerplay? Där bör ni vara oroliga får Lander en skada känns ni oerhört tunna. Men det är väl med en stark defensiv man vinner matcher och där har ni överbevisat mig framförallt målis Johansson.
Tarasov: Typisk premiärmatch. Rostigt i båda lagen. Men håller med att det inte kändes jättetryggt med Guden i mål. Daggen nämnde att komma upp till Ö-vik var tufft när Tex stod. Det var som att möta en vägg.
Mike Morrison. Så illa blir det aldrig. "Den enbenta storken" kallade jag honom.
Men inte kan man vara nöjd med Gudlevskis den här matchen. Straffarna visar hur ihålig han är. Ändå fruktansvärt tråkigt att han ser ut att sträcka sig.
Som sagt var. Gudlevskis har en konstigt ihålig bas-stans. Sen utgår han ifrån det. En vanlig svensk målvakt är som ett block och utgår från det.
Kvalitetsmässigt sett den absolut sämsta match jag någonsin sett i Hockeyallsvenskan! Jag ska inte ens nämna målvaktsspelet… Båda lagen borde få 0 poäng?
51 omgångar kvar, över 100 poäng att spela om