Nucky: Vart skrev jag att det gällde backarna ? Jag tog Lerebäck som ett exempel på ett lån som är lyckat. Jag har aldrig sagt att vi ska värva backar eller byta ut backar. Och kollar du själv på vårat material så kan vi nog ganska lätt konstatera att pengarna ligger till största del i våra anfalls spelare, och där kan man absolut resonera om vissa verkligen är värd den lön som jag misstänker dom besitter eftersom dom är förväntade att vara toppar här.
Så läs gärna igenom innan du börjar skriva om saker.
Heyerdal: Bra målvaktsspel av Lundin, som håller oss kvar i matchen . Sen undrar man varför vi börjar agera nä 10 minuter återstår a matchen. Övriga 50 minuter kan vi glömma, helst!
Nu gäller det att börja vinna matcher, glappet till toppen växer... Ju längre det blir , ju svårare att ta i kapp och med det spel vi visat upp hitills går det inte. Vi är och kommer förbli ett botten/mittenlag. Tragiskt
Bad_Brett: Åter igen visar Björn på 0 fingertoppskänsla, tar timeouten redan i första IGEN utan någon större anledning. Laget uppträder precis lika förvirrat som vanligt och slarvar med pucken och drar på sig utvisningar. När vik backar hem i 3:e och Modo är rejält på gång så tar han ut Lundin så Västerås hur enkelt som helst kan döda matchen?!?!
Antingen är karln ett geni eller fullständigt stendum?!
Steken84: Måhända att vissa av de yngre gör grodor emellanåt. Men en sjuka som vi supportrar verka lida av är att höga krav på de yngre. För mig är ju det stora debaclet spelare som Hagelin, Björklund. Sylvander mm. Björklund varvar ju nåt så djävulskt,Sylwander tar skitutvisningar och däremellan väldigt blek samt Hagelin ska väl förhoppningsvis komma igång i februari.
modomille: bra målvaktspel av Viks målis plus tur med stolpe/ribba var en anledning, sen förstår inte jag heller varför Hellkvist plockar Lundin så tidigt
Dundee: Vilka kostar mer än dom är värd? Vad har Modo betalat? Den enda Frölundajunioren som varit bra i Timrå är väl Lerebäck, vem av våra offensiva backar skulle han flytta på?
Är det förresten så vi ska göra, värva andras juniorer? Vad hade Wernblom och C.o sagt då?(med all rätt) Frågorna är många..
Det är bara dra ett stort streck över början på denna säsong. Och så vänder vi blad från och med Onsdag nästa vecka. Det vi kan plocka med oss från denna match är sista perioden. Men det behövs en hel del förändringar i spelsystemet för att man ska kunna börja vinna matcher och kunna hålla i ledningar.
Ska bli intressant att höra vad Björn har för kommentar om denna match. Men som sagt det är bara bryta ihop och komma igen.
jonsson: Jag börjar seriöst ifrågasätta Björns intelligens och fingertoppskänsla. Senast tog man ut målvakten med 30 sekunder kvar. Nu har vi bra press och målvakten plockas med 3.30 kvar.
Dundee: Enligt mig är det samtidigt väldigt mycket tid kvar för spelarna att förbättra sig och kugga i spelsystemet. Jag är mycket mer oroad över spelsystemet än över kompetensen på spelarna, för jag tycker fortfarande att vi har den bästa truppen. Vi får bara inte utdelning för vi spelar så idiotiskt.
Alltså det finns inga ord för hur jävla värdelösa vissa spelare är. Varför ger man bort pucken så jävla enkelt stup i kvarten. Spela med minst marginaler hela tiden. Vackert karlkvist och Norlinder för denna strålande insats!!
Vilket jävla slarv........ och där var det godnatt. Såklart man ska göra ett rejält misstag till som kostar chansen på poäng. Nu när man äntligen gjort en gedigen insats 17 minuter så måste man bjuda på 1 mål.......
modomille: Jävlar vad svårt Öhman spelar. Finns det två val så väljer han det tredje ännu svårare. Det finns hockey i honom, men han skulle vara så oerhört mycket bättre om han kunde spela enklare ibland.
S-vikaren: Enligt mig har vi många spelare som kostar mer en vad dom är värda. Vi hade kunnat hitta betydligt billigare spelare som skulle kunna göra jobbet lika bra. Och iom att vi hade mer pengar kvar då hade man kunnat lagt dom pengarna på lite bättre spetsar. Tyvärr styr pengar för dom absoluta toppspelarna.
Modo borde skaffa arla som storsponsor och sätta mellanmjölk på arenan. Västerås vinner varje närkamp. Spelarna flyger fram. Modo chansar med varje passning
S-vikaren: Det är väl bara titta på vad dom andra lagen har värvat och vilka nivåer dom kommer ifrån?, Timrå har väl hämtat 2-3 Från Frölunda på lån som imponerar tex, för mig löven hämta nån back från div 1 ifjol som imponerat. Finns ju flera lag kan ej rabbla upp alla men det behöver ej vara dyrt för att finna spelare, om han scoutar på rätt sätt.
Kulltorp: Att ni gör en dålig match av 7-8 matcher är väl inge konstigt nån plattmatch blir det ju alltid tyvärr. Värre för oss som gör det match efter match :(.