1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 527727 inlägg · 4121 ämnen

Växjö - MODO Hockey 2011-12-10


Växjö - MODO Hockey 2011-12-10

Efter en tät match i torsdags som slutade med 2-1 seger för MODO Hockey över Linköping väntar nu match i Småland mot Växjö Lakers.

- Ett lag som vi förlorat två matcher mot den här säsongen. Självklart är målsättningen att få till ett trendbrott, säger headcoach Ulf Samuelsson.

Aktuell elitserieomgång

Linköping - Färjestad 2-1, AIK - Luleå, Brynäs - Frölunda, Skellefteå - Djurgården, Växjö - MODO Hockey, HV71 - Timrå (10 jan).

Not: I morgon lördag spelas utomhusmatchen mellan HV71 - Linköping.

Headcoach Ulf Samuelsson

- Vi gjorde inte någon av våra bättre matcher rent prestationsmässigt i torsdags. Men vi vann ändå och det tyder på en viss styrka. De här grabbarna ger alltid järnet och sådant ger resultat.

- Känns bra att vi avgjorde matchen i power play. Alltid viktigt att lyckas i den spelformen.

- Nu tog vi oss upp på en slutspelsplats vilket känns bra. Här har vi tänkt att bli kvar.

- Nu väntar Växjö i Småland och vi siktar på tredje gången gillt. Vi har förlorat mot dem två gånger och matchen i Växjö var vi riktigt tama. Jag vill inte förringa deras insats men vi presterade inte alls den gången.

Matchtruppen

Målvakter: 1 Forsberg, 32 Tellqvist.

Backar: 2 Westin, 3 Lehtivuori, 6 Byström, 22 Pöck, 34 Meyer, 51 Ahnelöv, 55 Tollefsen.

Forwards: 10 Skröder, 13 Andersson, 17 Madsen, 18 Ritola, 19 Schremp, 23 Svensson, 24 Sundström, 25 Hedman, 26 Forsberg, 31 Axelsson, 35 Westin, 44 Danielsson, 62 Hari.

Noterbart

Samtliga spelare är tillgängliga.




« · 1448639