Nucky: Jag ser inte många andra i detta lag leverera sådana passningar, snacka om "genomskärare" till VB, såg ut som han ställde hela motståndarlaget med den passningen. Hans hockey-IQ är fantamej skyhögt. Räknar kanske inte med att han håller uppe denna nivå, men likväl imponerande att gå in och leverera i denna typ av "måstematch".
Iikka kändes förövrigt väldigt ensam igår, vet inte hur många zone-entries han hade utan att några kedjekamrater var i närheten.
VB är väl annars en spelare som förtjänar att lyftas fram, tycker han har klivit fram nu på slutet (en effekt av att nästan ha varit utanför laget?) även om jag hade lite svårt att förstå varför JP skulle gå före honom. Möjligt att Björn var missnöjd med något, men det verkar ha gett effekt.
KB: Skapligt antiklimax om det nu mot förmodan blir Timrå som kniper andraplatsen. Hur gör du då? 😉
Nä skämt å sido, med tanke på att jag förberett mig mentalt på att det blir Modo i final ända sedan november så är det väl lika bra att det blir just så.
Jag tror på 3-2 i matcher till någon. Kommer bli ruggigt tufft.
Bamse: Tror han vaknade inatt och gick in till mamma och pappa och kröp ner mitt emellan ”Mamma.. Han var där i drömmen inatt igen...” ”Var det Joe, Jonathan?” ”Mm...” ”Det går över..”
Hoppas för övrigt att de provar Björka - Jellvert - LP mot BIK också, nu när de skapade så mycket. Fjärdekedjan kändes även farligare med Forsberg där igen. Låt From vila om han nu hade några känningar.
* 108 poäng. Tidigare rekord: 109p (Löven: 118). * 201 mål. Rekord: 216. Vi är andra lag någonsin att göra över 200 mål i en säsong, bakom... Leksand. * 73 i målskillnad. Tidigare rekord: 63 (Löven: 81).
Vår förstakedja: Jonathan Johnsson 76p Patrik Karlkvist 67p Adam Tambellini 61p (36 matcher)
Och vi är inte ens helt klar för en ANDRA plats i tabellen. BIK har även möjlighet att ta sig över 100 poäng som fjärde lag. Vilken vansinnig säsong.
Harald och Mike har läst att han gick av träningen och då dragit slutsatsen att han fått ett bakslag. Hade dom orkat forska i 5 minuter hade dom sett att detta var enligt plan.
Bartosak skulle knappas vara på matcherna och i arenan om han hade hjärnskakning, inte heller skulle han sitta hemma och spela bas och posta detta på sociala medier.
Skulle vara mer orolig om det var helt tyst runt honom.
Tycker allt pekar på att han mår bra och det går enligt plan.
Sedan måste hanses få cred, en tuff säsong för honom och han går in i ett pressat läge och spelar riktigt bra. Även om han inte får stå i slutspelet så ska han hyllas för att ha tagit oss dit genom att vinna måstematcher.
Bamse: det hade varit en av de mest waste of talents någonsin. Hoppas verkligen för hans egen skull att han släpper timrå och åker och spelar riktig hockey med stora pojkarna tills han inte kan längre..
{9028}: Synd att ni skuldsatte er med 80 miljoner bara för att få se Tjock-Döme med tejpad fot och samtidigt tuggandes på en dubbel kebab, flyga förbi mellan era bakfulla finnar och sen ta guld.
Tikkare: Tror ni mer ska oroa er för att Dahlén är borta nästa år. Det lag som stänger ner er förstafemma vinner mot er. Vi vann med vårt B-lag mot er. Gå och lägg dig
dempa: passa på att njuta av stunden nu, och i tron att ni kommer gå upp. Tyvärr är både Leksand och Oskar för bra.! Och Löven faller tillbaka till ett mediokert mittenlag nästa år. Tacka Canastra att ni vann serien. Nästa är han borta.!
jonsson: Den som berättat det till Kung Harald borde få löneavdrag i så fall. Låt nu Barto vila. Det är våra backar och forwards som måste överträffa sig själva för Hanses.
JoseGonzales: Sundsvall har ju sin egen elitsatsning att tänka på och den går väl inte så bra. De får vänta något år till. Kanske om de får sin arena nere i hamnen. ;)
Costanza: om ni tappar detta på fredag så förtjänar ni inte att gå upp. Det vore värre än när Liverpool kastade bort ligan 2016(?). Ni är klara för finalen, ta en kall öl på fredag med en skål nötter och luta er tillbaka. Det blir en jävla holmgång nästa vecka och då kan man inte se hockey avslappnat.
Hur det än går mellan lagen kommer jag iaf inte bete mig som en gris (vet att jag skrivit opassande saker här inne förut i affekt och ilska.). Vill verkligen ha upp fler norrländska lag och där passar löven och Modo in, Sundsvall är något mellanting.
JoseGonzales: Om nu inte MoDo har lagfest och gör en MoDo på fredag...Häftigt! Två klassiska lag som satsat. Det har ju varit bra och jämna matcher, utan en massa tjafs. Respekt, hårt spel och full fart. Rullar in några hundra tusen dessutom, både till klubbar och städer.
Costanza: Haha man kan ju lugnt säga att Lennart hade kalla öl när han skrev sitt inlägg ;)
Blir en jävla final. MODO är det lag löven haft svårast med hit tills men det är helt nya matcher nu. Det som hänt har hänt och nu spelar inget gammalt någon roll längre :)
Vi ska komma ihåg att både BIK och KIK har lika lite att spela för, även om BIK har matcher av lite positivare karaktär framöver. Men just sayin... Snacket verkar mest gå om KIK.
Samtidigt gillar jag ändå idén om att behöva köra enda in i kaklet jämfört med att gå in i nån sorts "sparlåga" och bara spela av matcherna innan allvaret drar igång, i förlängningen brukar det kunna vara positivt. Men det kan hända att jag går händelserna i förväg nu.
JoseGonzales: jojo vi får hoppas bägge lagens supportrar inte skämmer ut sig. det är ju bara att hoppas att alla verkligen njuter, kunde ju inte bli mer drömfinal än så här. är det något lag som det skulle kännas helt ok att förlora mot så är det björklöven, ruskigt värda seriesegrare och jag önskar att de får spela i SHL igen, precis som med mitt modo.
JoseGonzales: Vinnaren i allsvenska finalen som eventuellt ställs mot Oskars kommer få stor fördel och bra chans. Men mot LIF blir det inte sju lätta matcher.
JoakimE: Det får vi verkligen hoppas. Det laget som förlorar får se till att vinna mot laget i slutspelsserien och gå upp den vägen. Ska man vara ärlig så ska löven och Modo upp i år.
Hoppas inte lagen ger bortafansen för mycket biljetter nu bara, ska vara överlägsen majoritet hemmafans nu i denna serie!
Rytter: Kul att se grannens grabbar Norlinder och LP komma in och verkligen göra avtryck. Norris är ju så satans giftig offensivt så man sitter ju bara och gapar. Märktes dock att flåset inte är det bästa ännu, då han försvann i slutet av matchen. Spelar LP som idag går han före From enligt mig. Den sistnämnde är snabb och skicklig men sprider på tok för mycket puckar. LP såg ut att ha blivit rejält mycket snabbare under året, det som varit hans akilleshäl.
Iikka kändes förövrigt väldigt ensam igår, vet inte hur många zone-entries han hade utan att några kedjekamrater var i närheten.
VB är väl annars en spelare som förtjänar att lyftas fram, tycker han har klivit fram nu på slutet (en effekt av att nästan ha varit utanför laget?) även om jag hade lite svårt att förstå varför JP skulle gå före honom. Möjligt att Björn var missnöjd med något, men det verkar ha gett effekt.