Rytter: Såg bara början och Moras 1-0. Om man ligger skadad borde man inte få spela kommande byte. Så är det om domarna blåser av för skadan i alla fall.
Det är ett rejält ofog det där man att låtsas vara skadad bara för att få med sig utvisning.
Kan man ens ta en 2:a där. Tar den inte i huvudet så ska det ju inte vara något, tar man den för att den tar i huvudet är väl minsta straffet 2+10. Kan man ge en 2:a för huvudtackling.
Jo han har den tendensen ibland, nu tog han sig åt huvudet och kastade sig till isen och låg kvar. När dom sedan tog utvisning så ställde han sig upp och gick in och spelade pp direkt.
Med tanke på reaktionen live trodde jag han åkte på en rejäl hjärnskakning.
Varför får Wernblom en 2:a där, närkamp med Lundin och ska kliva in och ta bort honom med kropp lundin tittar ner på puck och får axelkåpa i ansiktet. Känns väldigt tveksamt man måste ju faktiskt göra sitt för att skydda sig själv.
Annars tycker jag mora spelat bra, försöker med fart och fysik störa Timrå. Trevlig match att se på och Wernblom och liljewall kan nog ryka ihop rejält.
{5647}: Personligen så använder jag dom i vardagligt tal men i skolan använder jag såklart de/dem. Tycker det känns lite präktigt att använde de/dem i vardagligt tal, tror även de/dem kommer försvinna och ersättas med dom ganska snart i svenska språket också.
Sputnik: Eller så gör Leksand sin bästa säsong detta decennium och bygger sen ett ännu bättre lag med grunden från denna säsong så att vi nästa säsong kan ta hem ett efterlängtat sm-guld och tjomme och Hellkvist blir hyllade som dom som räddade Leksand från deras hoppande mellan serier. Vilken dröm det hade varit =)
Tarasov: Ja B.H får ett lukrativt kontrakt med HV. Går sedan ut och säger lite pålagt, jag har tappat drivet och engagemanget. Måste närmre hem till familjen och därför ligger HV nära till hands. Försöker sedan lite lömskt plocka med sig nån av de producerande transatlanterna eller tjeck och vad de nu har. Sen får även Leksands fans se vad han går för..
JoseGonzales: Brukar tänka han / honom, för de / dem. För de som inte kan skilja på subjekt och objekt kan man använda dom. Då slipper man krångla till det.
Jalapeno: Era senaste placeringar i SHL: 18/19 13 av 14 16/17 14 av 14 14/15 11 av 12
Går vi efter endast det mest relevanta, så har ni ALLTID varit ett bottenlag i högsta serien. Det är iofs inte långt ifrån sanningen. Storhetstid på 70-talet, sprattlade till ett par gånger på 90-talet och sedan har ni sportsligt som bäst varit en parantes i högstaligan. :-)
Rytter: Kort svar nej. Dock om man kollar på värvningar som gjordes åren 2012 till 2013 så tror jag inte att dessa var så dyra värvningar förutom kanske Mikael Johansson. Men är man under rekonstruktion bör man inte värva för att gå upp.
Några svars fråga till dig dock. Var det en fördel för Leksand att vara i den ekonomiska sitsen dom var i? Vems fel var det att Leksand kunde göra som dom gjorde? Är det fel på staten Leksand eller båda?
Rytter: Hoppas ni inte missade det vackra MoDo-reportaget i Vinterstudion i morse?
Timrå som klagar på att dom inte får sin rättmätiga plats i massmedia, fanns med nån sekund i form av en gubbe på hockey-spelet. Hägga fick dock betydligt mer TV-tid.
Jalapeno: Du kan ju klistra in några fler årtal än de precis när föreningen var på väg att implodera. Vi är väl ganska exakt i mitten sen Fjällräven invigdes.
06/07 6 av 12 07/08 3 av 12 08/09 5 av 12 09/10 6 av 12 10/11 6 av 12 11/12 7 av 12 12/13 6 av 12 13/14 6 av 12
Nucky: "men glömde att du är ett troll som bara vill provocera så självklart fokuserar du på de sämsta åren." Eller och lyssna nu så fokusera jag på dem senaste åren. som kanske är det mest relevanta eller?
Jalapeno: Nåt år innan var det i princip lapp på luckan varje match, men glömde att du är ett troll som bara vill provocera så självklart fokuserar du på de sämsta åren.
Hoppas det går fortsatt bra för dig och ditt Leksand. Over and out.
Tarasov: leksingarna inser vilken falsk klubb de är och inser alla fel de gör/gjort men försöker förtränga/skylla bort allt. Leksand är ett stort skämt ala fuskland.^^ haha. Annat är det med det äkta dalalaget Mora. De går ju bara att älska. Motsatsen mot leksand. Ett äkta hockeylag som man bara får en skön feeling av att möta😀 Sedan att jalapeno bara är ett troll som försöker dra igång massa bullshit här på vårat forum är ju en annan femma^^
Goder morgon / goder förmiddag på er modoiter😀 fan kommer man få någon riktig hockeyfeeling denna säsong?😀
Rytter: Är medveten om att Leksand haft stora ekonomiska problem förr och varit nära en konkurs men inte kollat in i mycket detaljer på grund av att jag var så pass liten vid den tidpunkten. Några snabba googlingar så läser jag att Leksand var nära en konkurs och tog hjälp av statlig lönegaranti så spelare och ledare kunde få sina löner. Är det nåt viktigt jag missat ? Länkar för den som vill läsa själv.
Nästan så jag hoppas att leksand går bra, björn skriver ett långt nytt kontrakt. Sedan kommer en större klubb som hv, vf, fbk med ett erbjudande som "kittlar", skulle vara underbart att höra hur leksandsfansen och tj resonerar då. Antar att dom bara kommer tycka det är kul, önska björn lycka till och släppa honom utan ersättning.
Jalapeno: Varför skulle det vara konstigt? Det statliga stödet är en ”ersättning” för beräknat förlorad inkomst. ”Statligt stöd” är ett missvisande ord då det handlar om ersättning. Vissa klubbar har inte den ekonomin att klarar licensen utan alla intäkter man förlorat medans andra klubbar klarar sig oavsett stöd, det handlar om att vissa klubbar har en så pass stark ekonomi och kan därför välja att värva spelare för ersättningen man får medans andra måste använda ersättningen från staten till att rädda föreningen från konkurs.
Hade tex Modo varit på ruinens brant ekonomiskt i dagsläget och tex använt hela utbetalningen till att värva spelare för att sedan i vår inte klarar av sina utgifter så hade det varit en helt annan sak, men så länge föreningen klarar sina ekonomiska antaganden så spelar det väl öht Ingen roll vad gemene förening väljer att göra med det överskjutande kapitalet!
Nucky: Läs mitt senare svar angående modo och respekten för dem.
Placering i publik liga för MoDo 3 senaste SHL säsonger 2015/2016 : 12 utav 14 2014/2015 : 9 utav 12 2013/2014 : 7 utav 12 Vart någonstans är detta top/mitten i SHL?
Du får nog läsa på vad statlig lönegaranti är samt rekonstruktion. Sedan kan du läsa på om er historia.
Sedan kan du komma tillbaka och diskutera ifall detta sköttes snyggt och ifall det finns en anledning att ändra lags fans inte tycker att ni är en klubb som sköter ekonomin snyggt och ärligt.
Jalapeno: ” Modo förtjänar inte respekt. Ett halvdant lag i allsvenskan med under medel i publik stöd i SHL säsonger.”
Du skriver sånt här jävla skräp för att sedan låtsas stött när folk svarar? Är du på riktigt? Sluta fokusera på Modo så förbannat så tror jag alla blir nöjda och glada.
Dessutom är det du skrev fel eftersom vårt publiksnitt rört sig mellan topp-mitten i SHL.
Rytter: Det stämmer jag är en ung supporter. Jag trodde du prata om det statliga stödet klubbar fått i corona tider för att "överleva" men sen gå att värva nya spelare. Något jag personligen tycker är konstigt men ändå nånting 50% av klubbar ändå gör.
Jalapeno: Du hänger alltså inte med på skillnaden mellan Hellkvistsoppan och nuvarande situation? Att du är mer intresserad av MoDo än av Leksand kan jag såklart förstå då jag själv känner likadant.
Där bekräftade du att du måste vara en väldigt ung supporter eftersom du inte har koll på er historia. Jag pratar om vad som hände när ni var under rekonstruktion och behövde använda den statliga lönegarantin för att överleva, då fortsatte ni ändå att värva.
Det har alltså inget med denna säsong att göra och värvningar andra klubbar gör i år.
Tror ni faktiskt är rätt ensamma med detta beteende under rekonstruktion.
Om man ligger skadad borde man inte få spela kommande byte. Så är det om domarna blåser av för skadan i alla fall.
Det är ett rejält ofog det där man att låtsas vara skadad bara för att få med sig utvisning.