mightyquinn: Jag vet inte om det är solklart, men det kastar helt klart frågetecken på om det är matchfixning. OM det nu skulle visa sig vara så att bet365 haft fel odds och att det kastats med såhär allvarliga anklagelser från svenska spel mot löven så tycker jag att det borde kolla om det går att åtala. Borde inte vara så svårt att kolla om bet365 haft fel odds från deras sida.
KB: Snodde ett citat från Timråboken angående detta.
Faktiskt lysande!!!
Jag måste ändå garva åt personen som iskallt svarar "Han skickas hem direkt. Han var inte bra!" när P4 Västerbotten smsar den dom tror är Kentää om Ingram.
eltifoso: "Kambi/Unibet har varit tydliga med att de inte fått in onormala insatser på Mora, utan deras justeringar har baserats på andra aktörers (bet365) oddsrörelser."
Om då bet365 går ut med att de råkat sätta ut fel odds är det väl ganska solkart?
eltifoso: Verkar kanske inte vara så jävla klart att det är matchfixning nu, varken svenska spel eller Unibet har sett avvikande spel utan hänvisar till annan aktör (bet365) som i sin tur meddelar sina kunder att dom haft fel odds på matchen.
puffe: Haha. Det här var ju ändå ganska roligt, mitt i allt det tragiska.
Sveriges radio trodde att de citerade Björklövens sportchef om att målvakten Connor Ingram sparkas.
Men de gjorde en tabbe – och blev lurade.
– Det blev en siffra fel i telefonnumret vi ringde, säger Pia Diaz Bergner, producent på P4 Västerbotten.
Pia Diaz Bergner är programledare och producent på P4 Västerbotten. Hon beskriver en osannolik fadäs – och att de sedan blev lurade. – Det stämmer att målvakten lämnar Löven, men vi hade fel källa. Vårt misstag. Det blev en siffra fel i telefonnumret som vi ringde och någon svarade trovärdigt på sms på frågorna. Nu går den personen inte att få tag i, säger Diaz Bergner.
puffe: Ja så är det, ja jag ska inte skoja mer iaf inte haft några planer på de, hoppas utredningen gå fort, så vi alla kan kämpa oss till slutspelshockeyn med välmående föreningar helt enkelt.
{9255}: Äsch, han är också en bra skribent, lite stressad nu då.
Minns själv efter 'kalabaliken i Övik' när hela världen fördömde att nån enstaka klubba slogs mot sargen, haha. Då vill man bara få slicka sina sår ifred
eltifoso: Så egentligen så kan Svenska spel ha strykt lövens match för att de skulle förlora mycket pengar på att Mora vann? För som jag förstått är det endast Bet365 som haft konstiga odds på matchen, i övrigt har det stämt ganska bra.
JoseGonzales: Om oddsen ändrats kraftigt på ett märkligt vis, får du problem att hävda god tro. Spelbolag har ett extremt tolkningsföreträde i de frågorna och får i teorin stryka bet som de känner för
eltifoso: Fast borde inte alla bets på matchen vara ogiltiga även om de lagts i god tro? Jag kan ju ha lagt bet på Mora efter första perioden utan att jag hade någon som helst information och då ändå lagt det i god tro.
Jag hoppas inte det läggs ned utan att man kommit fram till vad som är sanningen. Så länge det är osäkert vad som hänt och inget går att bevisa kommer löven ses som fuskare, ser hellre att alla ansvarig döms om det finns några.
puffe: Jag älskar hockey och att diskutera med alla lags fans, lider med lövens fans som jag nämnt, men tydligen är bara vissa skämt godkända av Gonzales, lite svårt att själv veta vilka han godkänner och inte, som Timråsupporter är jag endå rätt ödmjuk då vi vet själva hur jobbiga stormiga tider kan vara :)
JoseGonzales: Inget konstigt med det. Bets lagda före hade inte informationen, det var spel lagda i god tro. Det är spelen som läggs under match som påverkade oddsen och är de som är vanskliga och föremål för granskning
Det gav betydligt mer att betta på Mora när de fått ett underläge först som drev upp oddsen.
I slutändan läggs denna utredning troligtvis ner oavsett och livet går vidare. Någon eller några tjänade en slant, sånt händer hela tiden runtom i olika branscher
Rytter: På 90talet var ju 'bandyskandalen' stor, när Pelle Fosshaug & Co spelade på att deras eget lag skulle förlora. Vidrigt, men hoppas att det är nåt liknande nu. Värre är det om det är organiserad kriminalitet som står bakom och inga korgossar. . Med hot kan nog många känna sej tvingade att svika sina ideal, både domare och spelare.
Känner ingen 'humor' eller ren skadeglädje när vår sport besudlas. Men så är jag en dysterkvist också.
Ja det är tragiskt för sporten men jag kan ändå se humorn i att just löven drabbas.
Ifall det är givet att en spelskandal skulle uppstå i vår liga (HA), ifall detta är premissen vilket lag skulle jag då vilja se vara inblandade? Löven är en het kandidat, AIK är en annan i allsvenskan.
Så det ena utesluter inte det andra, man kan tycka att det är förjävligt med matchfixning och ändå se humor i att just löven är indragna.
{5647}: Ok, då kör vi gilla-knappen. Det var ju så MoDo gjorde med Björn i våras, Det blir alltid en massa spekulationer ändå, men då får man en enad front
puffe: Ingen kritik alls där. Jag tycker att de gjorde rätt. Sätt munkavle på alla, eller snarare se till att alla som inte är utsedda att kommunicera bara hänvisar till VD/sportchef eller vilka som utsetts till kommunikatörer.
Folk vill gärna berätta vad de känner och får en press på sig att ställa upp. Det ska de inte göra, utan man ska se till att göra som Löven gjorde.
Nucky: Det är exakt det jag menar, jag menar inte att MODO eller någon annan klubb kommer smutsas ner av det. Det jag menar är att om detta är sant kommer jag börja ha ett tvivel som jag aldrig haft när jag kollat på svensk idrott förut..Det känns förjävligt alltså
JoseGonzales: Om det nu visar sig vara matchfixning är hela historien bara tragisk. Lägger ett mörkt skimmer över svensk hockey, och att skiten lyckats nästla sig in i vår fina sport.. Hädanefter kommer man reagera annorlunda på framförallt topplag som klappar igenom, några sådana tankar har inte ens slagit mig förut.
Rytter: Svårt att se nåt kul i detta. Humorn är mer att du skriver om hög svansföring. Om det är en riggad match, tror du att det bara är en person i Löven som mutas/utsätts för hot.
"I torsdags kontaktade Nashville mig och meddelade att Connor skulle kallas tillbaka i början på denna vecka för att kunna ansluta till deras camp. Connor kommer lämna oss och har spelat sin sista match för björklöven. Uppgifterna från P4 om att Connor ska ha fått sparken stämmer absolut inte och jag har varken pratat eller smsat med dem." Han säger också att löven står bakom utredningen och är till förfogande.
{8671}: Kanske är sonen till nån höjdare som programmerat... Nä, men hade varit skönt om det fanns nån 'vanlig' förklaring. Inget kul om rysk maffia eller andra kriminella ska in i hockey här med. Räcker väl med fotbollen
JoseGonzales: Ja, jag håller med. Att det sen blir spekulationer för att föreningen inte svarar på vissa frågor just nu, om målvakten mm. Det är sånt man får leva med.
Hoppas det mynnar ut i att nån programmerare på Svenska Spel får sluta efter att orsakat en 'bug'
Klart det finns en humor i detta. Slår man sig för bröstet och är världsmästare och ska lära alla andra om hockey och hur en klubb ska skötas och har en extremt hög svansföring så får du nog finna dig i att man sitter med ett litet leende och tycker det är lustigt att Löven är inblandade i detta och ingen liten klubb som Pantern eller Västervik.
Sedan ska du inte dra in hela hockeysverige i detta, är det nu matchfix så är det ju framförallt er klubb som ska belysas då det verkar som 99.99% av matcherna flyter på utan att några misstankar uppstår, så skulle det visa sig att det är matchfix så dra inte in andra klubbar som bevisligen verkar hantera detta och ha spelare som respekterar regelverket. Då får nog löven syna hur dom arbetar och gör research på sina spelare först och främst.
Skulle detta vara en matchfix där en idiot från löven är inblandad (t.ex. Ingram) så hoppas jag slippa läsa på vårt forum om hur grym Jesus är som hittar bra spelare och rätt karaktärer och ingen annan kan bygga lag som honom.
Är det inte matchfix så är alternativet inte heller så smickrande, då är ni verkligen i fritt fall just nu och jag gissar att kommentarerna kring stämningen i och kring laget stämmer.
puffe: Det är sådär du ska uttala dig, det blir alltid munkavle på personal (läs spelare) och endast chefer uttalar sig. Man tar kontroll över det som kommer ut i media från klubben helt enkelt för att inte säga saker som inte är korrekt. Därför kanske man är mer återhållsam och framstår som "tyst". Därför man också säger att man ska lägga ut det på sina egna kanaler för att styra exakt vad som skrivs/sägs så det inte går att tolka på annat sätt.