Hittade scout rapport om rockwood, från 2018 i samband med att han var inbjuden till Canucks development camp. Låter lite intressant att se vad glader hittat.
Rockwood is the subject of PITB’s next invitee profile. He's a playmaking centre from Coquitlam, who has overcome a series of obstacles to become one of the best players in college hockey.
Rockwood is a passer, pure and simple. He led all of college hockey with 40 assists last season, but had just 8 goals. It’s not that he has a bad shot, it’s just that’s the way he thinks the game.
“In every sport I’ve played, I was always a playmaker, never a goal scorer,”
“He’s probably one of the best setup guys in the league,” said his Coquitlam Express teammate Jace Hennig. “He’d rather have an assist than a goal, that’s for sure.”
“He’s going to get somewhere and that coach is going to go ‘I could use him as a penalty killer, on the power play, four-on-four, the faceoff dot.’ He’s responsible,” he said. “Wherever he goes next, he’s going to win that coach over in a hurry.”
Matchdags igen då och sista matchen i bortaturnen på tre matcher. Kniper vi någon poäng mot aik så måste man väll ändå tycka att det var en okej bortaturne iom våra förutsättningar och nuvarande form. Gooo Modo!
Att det skulle vara negativt med stor rink för att han aldrig spelat det kan ju faktiskt visa sig vara precis tvärtom för honom som playmaker - mer tid och yta att hitta de där öppnande passningarna och kreativa lösningarna. Jag säger bara att det inte behöver vara negativt :-)
Sputnik: Vi trodde alla i höst att nu värvar vi en ny bra förstakedja....tyst...sen kom lånen. Så vi är som tillbaka till ett nolläge, även om Harju ersatt Olhaver och Karlqvist återvänt. Säger ingenting om det, om det finns en plan för att vara grymma under våren.
Costanza: Sen äre svårt att spekulera givetvis. Han ni värvat nu kan ju likväl bli succé vem vet. Svår marknad och situation med Coronan helt klart. Ni kommer garanterat ta mark när andra lag nu tappar sina NHL lån som varit bärande i sina lag hur som haver. 👍
Sputnik: Här tror jag att MoDo behövde ersätta Heppo direkt. 70/30 att han skulle stanna. Skum säsong. Stabilare i TIK, men vi har tappat för mycket. Heppo/Kaut ut ... Harju/Rockwood in ...
JoseGonzales: Eller så låter det mest som att spelare i mängder finns där ute. Eller snarare så finns det nog hyffsat med spelare men frågan är om alla vill låsa upp sig en hel säsong i andraligan i Sverige. Bara kolla på vad ni fick in, inget ont om killen men nog borde det finnas bättre även där som Kentää kunnat plocka fram av vad som finns ledigt?
Gjorde ju innhopp i ahl för 2 säsonger sedan och slutade på 7p på 7m (1+6). Så vissa skills måste han ju ha.
Blir intressant att se ifall han är klar. Vi har ju drömt om en playmaker och nu kanske vi fått tag i en som kan sätta upp sina medspelare och diktera tempot.
{6870}: Synd att Youtube tagit bort grisfighten TIK-MoDo. Många 5+20 haha!! Idag kan jag bara älska att TIK-spelare helt rätt toktacklade och slog mot en flinande Susse. Det där var fan riktig hockey.
JoseGonzales: ja visst, det finns massor. Men jag tycker ändå att vi bör spela med det vi har tills det tas beslut om ahl ska spelas eller inte. Om inte, då kan man göra riktiga fynd
Costanza: kommer bli en rolig fajt, tror båda lag kommer bli farliga framöver, kul , men varit en jävla ångest länge för oss, förra året nu i höst, hemskt, Modo också darriga i höst
Werner: Finns mängder av spelare som lyckats bra i Europa med större ytor som inte haft märkvärdiga stats i NA, i synnerhet små spelare som honom.
Men spontant känns det inte som en värvning jag hade trott under Corona tider då det finns mängder med riktigt bra spelare där ute. Harju och han känns ju verkligen som budget lösningar?
{9108}: Det låter kanon, jag vill ha in galningar i Modo. Som när en överviktig Döme med bruten lindad fot bara blåser genom Timråförsvaret och trycker in viktiga puckar. Mannen som alltid köpte dubbel-kebab i haket bredvid Hamncompaniet, men ändå vann guld.
Rockwood, 25 år och skrapat ihop 15 st ahl matcher.. Ja jag vet inte, känns lite sådär om han nu presenteras. Det är ju inte så att man skriker rätt ut att han ska vi ha! Men med ekonomin och pandemiskitsäsong så visst. Hoppas på en ny Tambellini
Rytter: Har inte så super koll på honom men jag brukar följa rätt mycket ligor och har sett han spelat några matcher, han har verkligen spelet i sig. Samt hans tidigare lagkamrater beskriver han som en " Joker " i omklädningsrummet.
{9108}: tråkigt att det kommer ut innan modo får delge det (om det stämmer) men men kul om det händer något. Hoppas på en bra spelare. Något som får igång laget och producerar. Modo behöver den där spelaren (fler?) som tar det där extra skäret i varje byte och har skillsen samtidigt.😀
{9108}: Den här gruppen kan tugga sig långt om klubben hittar rätt med nya förstärkningar och om laget hittar spelet på isen under våren. Vi har många slutspelsrävar, som Enström, Viklund, Harju, Sylwander, Hägga, Morrison, Corrado, Peters, Dahlroth.
Om han är klar för Modo den där Adam Rockwood, så tycker jag modo har gjort ett riktigt kap iaf. väldigt duktig spelare samt hans spelsinne är galet bra. jobbar alltid hårt i matcherna med. har tränat upp sig rejält med
Tarasov: Samma här. De har nog kikat rejält med timmar på denna lirare, som även är snorbillig. Som sagt, jag står helt bakom Glader och Widebro och kan tänka mig hur svårt det måste vara i verksamheten i detta läge. Sen kan inte allt bli rätt direkt när 12 toppspelare och tränarmogulen drar i ett svep.
Costanza: Jag gillar den här värvningen, en chansning men under rådande omständigheter ett bra alternativ. I övrigt en storlek som gör det lite svårt att hamna i NHL, helt ok siffror i Ncaa, bra ålder spelar för sin karriär.
Gavelo: Men vi startade ju som skit förra året också, lätt att glömma. Jonathan Johnson var väl inte självklar förstecenter. Det var ju därför vi tog in kortsiktige korplirarn från AHL.
Costanza: Men så var ingen av dom heller tänkt att axla en 1a centerroll ellerhur?! Sen skrev ju Olofsson nytt men som du säger så tyckte förbundet att man skulle avsluta säsongen vilket nog bidrog till massflykten.
Tambellini är ett undantag, en spelare som blommade ut 200% i Modo och tog honom till landslagsspel med Canada, sjukt vilken fullträff av Modo. Samma status på den värvningen som när vi tog Danielsson från djurgårdens 3e kedja och gjorde honom till skyttekung i SHL och belönades med en landslagsplats.
Eller Mats från Frisk asker som sen blev hela världens hobbit ;)