1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532445 inlägg · 4126 ämnen
« · 2223657 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Försäsongsmatcher 2021
{5647}:

Trots att det slarvas en del i egenzon kan man ju inte ens jämföra med defensiven förra året. Redan nu har vi bättre avvägningar när vi ska vara aggressiva och inte, känns mycket tätare och svårare för motståndarna att skapa rena lägen i slottet. Lovande också att vi inte viker ner oss under matchen när vi släpper in mål (det har ju varit vårt signum tidigare) eller i tredje utan vi fortsätter spela vårt spel, i tredje kändes vi hetare och 2-1 till oss hade varit mer logiskt än 2-1 till Timrå.

Tycker detta känns mycket lovande, Woods såg man fina glimtar av ibland i offensiven, han kommer säkert växa mer och mer när han fått träna och spela ihop sig i sin kedja och blivit van systemet och stor rink. Han var lite vilse i defensiven ibland.

Modigs kommer ösa in mål bara han ställer in siktet, han hade ju en 3-4 bra skottlägen idag och trycket i dom handledarna var inte att leka med.

Sedan tycker jag Vigge imponerar, den av våra importer som var svagast på pappret och en tredjecenter men tycker han ser väldigt smart ut och tar ett defensivt ansvar samtidigt som han bidra i offensiven, att han dessutom är bra tekare gör det ännu bättre. Tror han kommer klättra i hierarkin när vi kommit en 15 matcher in i serien.

Älskar att vi ställer upp med en juniorkedja som gör det riktigt bra. Fortsätter Nordin såhär kommer han ta en ordinarie plats i laget troligen på bekostnad av Tjärnström eller peta bort Lindewall, en riktigt spännande spelare som kan bli riktigt bra.

Nej jag är mycket nöjd sett till vart vi är i processen, spelet känns ljusår stabilare än vid samma tidpunkt förra året, samt att laget känns betydligt bättre byggt, det är väl den där högerfattade spetsforwarden typ Karla som vi saknar. Backsidan känns väldigt gedigen och byggt på ett helt annat sätt än under Björn och Ville/Styf.

Det kommer bli bra detta. Nu längtar man tills träningsmatcherna mot allsvenskt motstånd så vi får en bättre värdemätare vart vi står.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
KB: Jag tror inte riktigt vi tränat hantera utspel ut egen zon riktigt. Ja, det ser nonchalant ut, men jag gissar att det också beror på att back och forwards inte riktigt vet var man ska vara eller hur man ska spela sig ut.

När man tränat ihop sådant så kommer backarna kunna släppa pucken och i princip veta vart forward är för att avlasta.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
{8384}: Nygren riktigt stabil i kassen. Hasa tycker gör en bra match där bak. Modigs visar att han är ett hot framåt. Vigge gör en mycket bra match igen. Näsen måste steppa om han ska vara en toppback. Woods visade inte mycket i sin första match.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
Idbyn: Det här känns bra.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
innekillenskomp: jag trodde i min enfald att ni timråiter hade en egen sida. Men ska ni ligga på isen iår så är ju kälkhockeyvm i december😃

Sv: Försäsongsmatcher 2021
{8384}: Känslan är oändligt mycket bättre jämfört med för ett år sedan och även under förra säsongen. Dock flera gånger väldigt nonchalant i egen zon och det var väldigt försäsong över passningsspelet också.

Tycker vi hade bra snurr i offensiv zon och Nygren gjorde det riktigt bra. Känns oerhört mycket spetsigare framåt jämfört med fjolårets försäsongstrupp också, trots att pucken inte riktigt vill ramla in fler gånger.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
Gavelo: För en som inte kunde se matchen så får ni gärna komma med en resumé och spelar bedömningar !!

Tänkte kan vara en trevlig läsning sen ikväll när har kommit hem från Innebandy lir 😜😜

Tack på förhand !!

Sv: Försäsongsmatcher 2021
{5647}:
Vi gör en rätt bra match tycker jag.
Vi slarvar i egen zon med taffliga utspel, annars stabil insats.

Kommer bli bra det här!

Sv: Försäsongsmatcher 2021
Gavelo: logiskt nej, är nöjd av det jag sett. Kommer bli bra det här, dom känns tryggare över hela banan. Visst det är en del som måste slipas till men tid finns.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
{8384}: Vi var helt klart värda ett poäng. Dock är det svårt att veta hur bra Timrå verkligen är. Dvs var vi bra eller Timrå riktigt dåliga för att vara ett SHL-lag? Kanske en kombination.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
Som vi spelar är vi klart värda poäng, ”om man nu skall prata poäng”

Sv: Försäsongsmatcher 2021
{5647}: synd vi skall missa markeringen på båda timrås mål. Men det lilla jag såg så gjorde vi ju match av det. Ett steg upp?

Sv: Försäsongsmatcher 2021
innekillenskomp: Det är klart att det är oerhört farligt när man kastar sig och slår undan skridskorna när spelaren har väldigt hög fart i riktning mot sargen. Det är väldigt hög skaderisk på det där. Minns Tollefsens benbrott i en liknande situation.

Man kan täcka passningen, utan att gå mot benen på motståndaren.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
{5647}: Hemsk markering. Är det Lindewall som helst glömmer att titta vad han ska göra?
Mycket slarv i egen zon där vi försöker spela oss ur situationer. Mot bättre lag som SAIK och Luleå straffades vi hårt, men inte ens mot Timrå kan man spela så.

Dock är det under uppbyggnad och backarna vet inte riktigt vart forwards ska vara, så förhoppningsvis löses det automatiskt bara vi får träna ihop lite mer.

Med risk för att Timrå är väldigt dåliga, så tycker jag att vi är rätt bra ikväll.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
Idbyn: 2-1 kändes inte helt logiskt

Sv: Försäsongsmatcher 2021
Har bara sett halva matchen men tala om skillnad mot för ifjol. Nu har vi ett försvarsspel, och då är det ändå många träningar/ matcher kvar till seriestart!

Sv: Försäsongsmatcher 2021
{5647}: Tycker du överreagerade så varför inte. Hur kan du få det till farligt spel när han försöker skära av passningen genom att lägga sig på isen? Kanske ska börja med liggande spel i hockeyn också? Sen att han åker in i sargen var såklart olyckligt. Skönt att det gick bra.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
innekillenskomp: Varför skulle jag det. Att påstå något sådant tyder på bristande förståelse.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
{5647}: Kan du klämma in en huvudtackling i den situationen också så har du fullbordat det!

Sv: Försäsongsmatcher 2021
jonsson: Tiki taka och 1-1

Sv: Försäsongsmatcher 2021
{5647}: Vi leker hem allsvenskan i år!

Sv: Försäsongsmatcher 2021
SKiLMY:

Wohoo, 1-1

Sv: Försäsongsmatcher 2021
SKiLMY: Snyggt. 1-1 Modigs.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
Det vore trevligt om vi kan träffa mål någon gång 😅

Sv: Försäsongsmatcher 2021
MorganaLefaey: Ja, kasta sig framför Svenningsson som inte har en chans. Tycker det är matchens klaraste utvisning och dessutom väldigt farligt spel.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
{5647}: tänkte precis samma. Konstigt man är ansvarig för sin klubba, men inte sin kropp. 😉

Sv: Försäsongsmatcher 2021
{5647}: Hur kan det där inte vara tripping?

Sv: Försäsongsmatcher 2021
{8839}: Ni skapar i ärlighetens namn alldeles för lite chanser förutom I pp. Det är väl bara Hanzl och Alvares som känns farliga. möjligen Lundin och Lökke i sina bästa stunder.
Jag tycker inte man kan prata effektivitet om man inte skapar kvalificerade chanser.

Timrås forwardssida ser väldigt tunn ut. då tycker jag backarna är bättre.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
Jalapeno: Ok, jo vi får se. Den får rätt bra betyg av de flesta experter med. Det jag kanske mest saknar är högerskjutande back. Just nu är det endast Westerlund med högerfattning, skulle inte skada med lite mer mångsidighet som sagt.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
Gavelo: Ni säger att ni har målvakts problem , det kan man inte se ! vad jag kan se är att vi har målproduktions problem .
Att göra mål går väl spelet ut på eller hålla tätt vi och ni försöker med detta i denna match .

Sv: Försäsongsmatcher 2021
Sputnik: Jag tror du överskattar er backsida. Jag har inte sett den spela (förutom nu) men på pappret så är den enligt mig inte topp 8 men såklart inte den sämsta i SHL heller. 10-12e bästa kanske enligt mig såklart.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
Sputnik: Vad gäller Modo så tror jag man blir svårspelade med Karlins hockey. Kan han kräma ur lite mer offensiv kraft och mål som finns i Modo än laget han hade i Västervik, ja å kan Modo bli riktigt giftiga i ett slutspel.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
innekillenskomp: Tack, my bad!
Har noterat det nu 👍🏼

Sv: Försäsongsmatcher 2021
Jalapeno: Nu efter ha sett 2:a perioden så är det väl lite som befarat. Nu möter vi HA lag och killerinstinkten kanske inte är 100 procent påslaget. Men tror att vi kommer vara med spelmässigt i SHL när det väl gäller, men är effektiviteten jag är mest orolig över trots allt. Tror att Nubben kommer vara rätt snabbt ute på marknaden faktiskt efter spetsforward. Backsidan är topp 8 klass på pappret och kommer bara bli stabilare när det väl gäller och man har spelat ihop sig.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
Gavelo: fel, båda åkte ut

Sv: Försäsongsmatcher 2021
Gavelo:

Vigneault åkte ut för incidenten strax innan "slagsmålet".

Sv: Försäsongsmatcher 2021
Gavelo: han åkte väl egentligen på att han slag klubban ur händerna på tiken.

Wahlberg lät lööke lite för enkelt förbi där också.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
modogurra: kika in på onhockey.tv dom brukar visa matcherna.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
{5647}:

Tycker vi kan vara nöjda med de två första perioderna. Timrå har väldigt svårt att skapa i 5 mot 5 och vi har lyckats stressa dem till misstag och spelvändningar och chanser flera gånger, det som saknas är lite skärpa i de avgörande lägena, vi har ju missat ett friläge t.ex. Tycker vi står upp bra mot ett lag som ska ligga före och har stora delar av laget kvar samt samma coacher.

Sett vart vi är i processen ser det ljusår bättre ut jämfört med förra året.

Jag är nöjd med det jag ser, det är trots allt inte Timrå, Luleå och SAIK vi ska möta i serien.

Skiter i resultatet utan vill se att vi håller upp spelet i sista perioden och inte faller igenom.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
Gavelo: Vigneault åkte ut för slashing när han stal pucken.

Väldigt imponerad av Nygren, gillar hur laget spelar också. Längtar som fan!

Sv: Försäsongsmatcher 2021
{5647}: 2 dåliga utlägg av Wahlberg

Sv: Försäsongsmatcher 2021
{5647}: Wahlberg slarvar 2ggr efter varandra, försöker vara kreativ vilket såklart är positivt men denna gången blev det en indianare.
Timrå är kanske lite mognare men man har skapat väldigt lite i 5 mot 5, deras PP däremot är fantastiskt bra.

Wahlberg med en klockren open ice och sen skott i stolpen från Vigneault.

Sen slagsmål och Vigneault slåss med Rattieoch bara vigneault åker ut.
Ganska ojämnt i fördelningen av powerplay, Timrå får alla 50/50 situationer med sig.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
{5647}: brukar va lättare som HA lag så länge man inte ligger under. Får se om vi kan hålla ihop o inte falla sönder som senast.
Bygga lite extra karaktär.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
{5647}: Vigneault är ju kung!

Sv: Försäsongsmatcher 2021
modogurra: CMore.
Jag tycker vi varit snäppet bättre i fem mot fem än Timrå den här perioden, men vi slarvar bort pucken för ofta. Timrå gjorde nu 1-0 efter att vi flera gånger nonchalant misslyckats att spela ut pucken.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
modomille: emils mål det där.
Urk va dåligt.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
modogurra: cmore

Sv: Försäsongsmatcher 2021
Var kan man se matchen?

Sv: Försäsongsmatcher 2021
{8879}: Tex kommer vara bra i målet, förstår inte varför vissa tror annat.

Sv: Försäsongsmatcher 2021
{8879}: jobbigt bp

« · 2223657 · »