{9108}: Tror det kommer bli riktigt bra 👍 Han ger intryck av att vara en bra person.
Fansen i arenan ropar tillbaka Wallin och hoppar och sjunger när han slår kullerbyttor på isen efter match där han släppt in 3 baljor.
Så kallade experter här på forumet dömer ut spelare (framförallt våra målvakter) på löpande band utan att de varit på is, talar svajjig engelska eller inte har 97% i räddningstatistik.
Kommer tyvärr alltid vara så men jag vet vilken grupp jag väler iaf 😀
Den finske målvaktsjätten, 203 cm och 93 kilo, Henrik Tikkanen gjorde sin första Modo-träning på tisdagsmorgonen och han erkänner att det var lite rostigt i inledningen på träningen.
– Det var första gången jag var på is på en dryg vecka och det var lite svårt i början då jag släppte in några enkla mål, säger Henrik Tikkanen och fortsätter:
– Men det kändes bättre hela tiden men man behöver lite tid.
{5647}: den var den jag lyssnade på och där sa han själv inget om att han var ringrostig, utan det var i öa-artikeln som Andreas E sa att han var ringrostig.
{9287}: senaste videon jag såg var från Andreas Hanson på twitter, en match från i år. Alltså, stirrar mig inte blind på statistik men tar det i beaktning efter att ha sett videos.
Varför inte jämföra? Man måste väl kunna jämföra kvalitétsmässigt? Hur ska man annars göra? Sluta bli så kränkt.
{9108}: Håller med, men utan statistik fanns inget forum. Alla 'experter' har ju tillgång till statistik, annars blev det andefattigt, om folk behövde ha egna åsikter
KB: Jo det är sant, att det är ny liga nytt lag nya lagkamrater kommer ta lite tid för honom att komma in i grejerna. men känns som han har redan blivit utdömd på detta forum redan ;d knappt hunnit tagit ett skär i arenan
KB: Spekulationer hör inte hemma på Hockey-snack,här gäller fakta! Men vi är väl bra på att ta hand om problem-barn. Öviks-andan gör människor gladare och snällare. För övrigt pissregnar det här, deprimerande
{9108}: Sen var frågan ställd till Ante E. om han kändes rostig till vilket han svarade: ”Ja, kanske lite”, och gick sedan direkt in på att det handlade om mycket första intryck och en helt ny miljö.
Tror inte att man ska lägga någon vikt kring huruvida han är ringrostig eller inte, det kommer vara en viss acklimatisering till nytt lag, nytt land och ny liga oavsett.
KarateKing700: Det har väl diskuterats ett par gånger. Ingen vet vad som händer kring honom.
Han verkar dock inte vara någon social hit (spekulationer) och lönekuvertet lär vara ganska stort. Man ska ha i åtanke att vi tog in honom med covid-rabatt och betalade endast per match spelad.
Inte för att ta upp ett gammalt ämne, men är det någon som hört nåt om vad som händer med Zykov? Jag känner att hittar han ingen klubb och MoDo inte hittar den där rightaren så har man ju öppet mål i princip??
Saleva: riktigt vass på engelska…påminner lite om Ville! ;) Han känner sig redo för match…Andreas E tyckte däremot att han var ringrostig. Sen fick han frågan om sina styrkor som målvakt. Svarade ”storleken”….det var väl i princip allt.
Foppatofflan: hade bråttom till bussen som ska rulla till Småland, visst ska de flyga ned o bussa hem? Kanske de som inte spelar som åker buss o de andra flyger
snälla Wolper, giv oss en ny matchtråd snart!!. varför ska det vara en ocean av dagar mellan matcherna? Dock bra med dessa små roadtrips, dels av ekonomiska och vi-känsla-skapande skäl, men även att vi kan jämföra oss med Björklöven . Lite SDHL-stuk minsann
Tarasov: tror inte på det. Han är inte rightare och alt då är väl att vi skulle in med 2 st. Men det vet vi väl inget om än? De har iofs nämnt att de vill bredda (till 3e gissar vi), men har vi hört om de syftar på att breddspwlaren ska vara vår rightare eller ej. Glöm detta inlägg. Jag pladdrar. Har ingen aning
Frontschwein: såg ringrostig ut på träningen enligt Andreas E. Spelar förmodligen inte imorgon. Skulle följa med laget mot Tingsryd och få ”smälta intrycken”. Kanske fredag?
{9287}: jag har en nära vän som följer finsk hockey frekvent. Han hävdar att Tikkanen är klasser bättre än målvakterna vi har i dagsläget.. Sen om han tråkigt nog behöver en uppstartsfas är ju naturligtvis ofrånkomligt, men från ledningens sida är detta en värvning bättre än vi kunde hoppas på.
Samma kille sa dock att Toumas tarkki var ett fynd också.
{5647}: samtidigt så är han inte värvad för att va bra nästa säsong utan nu på en gång. Sen är väl frågan om de tänker honom som Tex ersättare eller som backup till wallin. En stor skillnad där. Men jag gillar stora målvakter och stats från 2 matcher kan man inte bry sig om och vem vet hur bra laget var osv. Jag lutar mig helt enkelt bakåt och känner lugnet.
SKiLMY: eftersom Tikkanen är från HIFK, så kommer jag stå fast vid att ni kommer bli nöjda med honom en målvakt som tar träningen väldigt seriös och ger alltid 100 i både träning och matcher.
En del filmer som har varit ute på honom var ifrån 2019, tror inte du att nån har utvecklats sen den tiden?
Stirra inte blind på statistisk..
Och jämför inte mestis med HA eller SHL med liiga tack
Tarasov: jo men han har ju spelat i Mestis (som väl klassas som sämre än HA?) och har sådär stats.
Ja som sagt, hoppas jag har fel. Man gillar ju dock hans storlek. Eller varför inte värva en sumobrottare och ställa i mål? Han behöver ju inte röra på sig, bara sitta där och ändå täcka allt.😂
SKiLMY: Jag tror på killen. Han har ändå spelat i juniorlandslag, blivit draftad och gjort det bra i högstaligan. Vidare är jag övertygad om att Andreas Eriksson har varit inblandad i värvningen, så han ser gissningsvis någonting i honom.
Den som lever får se, men jag tror detta kan bli bra.
SKiLMY: Ja, jag tycker att det är imponerande även om det är rätt få matcher då det är en bra liga och en väldigt ung målvakt. dessutom brukar väldigt stora målvakter behöva längre tid på sig att utvecklas
SKiLMY: Är inte det hyggligt enkelt att träna upp jämfört med många andra detaljer? Jag menar det är svårt att bli större, få bättre reaktioner och sådant. Visst kan det vara lite jobbigt att lära om sig lite teknikmässigt för att inte exponera de områdena, men har man bra grundförutsättningar i spelsinne, storlek, rörlighet och reaktionsförmåga är det rimligen bara en tidsfråga.
Och har han haft hyggligt statistik trots bristfällig teknik, så kan det verkligen finnas potential för en snabb förbättring om han svarar på träningen.
puffe: Jag också efter ett par år med njurproblem, knäproblemm.m. Så fick jag vila upp mig under pandemin. Jobbade bara några timmar iveckan under en del av året och sedan lite mer i arbetstid men med full lön hela tiden.nu går jag på 100% i arbetstid igen. Men jag fick vila och återhämta mig, Och idag är helfrisk! Förutom lite hjärtmedecin 😉
Tarasov: Facebook verkar ha lagt alla ägg i samma korg. Lite för övertygade om sin egen förträfflighet... Ibland kan det löna sig att gömma en nyckel bakom en sten som backup om allt annat går åt h-vete....
Hur som helst börjar de propagera ut hur man hittar till deras grejor igen. Dvs, snart har du nog ditt insta igen. Med $13M i timmen i annonsintäkter lär det svida en hel del...