Håll nu tummarna för Costanza. Imorrn blir det besök till en 2:a, 75 meter från Dyngdiket. 7:e våningen. Inglasad balkong. Ligger 3:a i kön efter 15 år!!
Saleva: Säkert nån som har facit, men trodde 17. Peter Forsberg släckte ju numret, men om han inte har det redan(vet ej), borde man inte åtminstone hedras med förtjänstflagga för klubben om man spelat minst 17 säsonger?
Heyerdal: Bra, men inte så svårt att gissa, inte många som haft det numret senaste 50 åren :) Årtal och en bonusfråga. Hur många säsonger gjorde Robban i MoDos A-lag
dempa: Folin positiv om skadan gipsad o hoppas han är spelklar till näst back to back mot löven-de vill jag inte missa sågar Folin- är väl strax före jul om jag minns rätt.
alltid kul när det går bra för modoprodukter eftersom det innebär att de kan vara intressanta i framtiden, vill dock höja ett varningens finger för oscar som dels skjuter ohållbart bra på 33% och vars underliggande siffror inte är jättebra i jämförelse med övriga troja, finns åtta forwards i laget med bättre cf% än oscar bland annat och han är den forward som varit inne på mest skottförsök bakåt i hela troja och bara delad sjätteplats framåt, nu är det en lagsport och han är inte ensamt ansvarig men mitt förslag är att vänta och se hur det utvecklar sig över säsongen, kan han hålla i detta är det imponerande men är väl mer troligt att han kyler av sig och återgår till mer normala siffror
Ogie Ogilthorpe: Frågan är om vi är beredda att spela honom i en första kedja som han får göra i Troja? Men tror inte han lirar center där utan vänstervinge med Hillding i mitten.
Gavelo: Jag har alltid gillat Oscar Öhman, tycker vi slarvade bort honom. Intelligent, fina händer, mjuk åkning, inte en tweeener som stroebror. Klassisk center, passade inte in så bra hos björn kände jag..
Om det nu gått så bra för honom i år i troja så är väl frågan snarare vad vi kan erbjuda honom...
KB: Minns för några år sen på plats då vi tog igen ett underläge med 4 mål efter första i den hallen, så ett bra minne har man därifrån i alla fall :D Nu har de ju inte Per Svensson heller som åker runt och manglar ner alla
Rytter: Ja det var en förhoppning och skönt för framtiden, tycker det varit en oroande trend de senaste 3-4 matcherna men Tex har räddat oss. Förhoppningsvis är Sebastian tillbaka på Fredag tror det kommer göra mkt. Kul intervju med Bernhardt fö
{6870}: Jag hoppas att det stämmer som jag tolkar hans uttalande. D.v.s. att det spelar ingen roll om SHL hör av sig , Jag kommer stanna minst 1 år till i den här klubben...Oavsett!
JoseGonzales: vet inte riktigt vad man ska tycka egentligen men.. har man blivit tillsagd under matchen vid ett flertal gånger så tycker man ändå lite att han kanske ska försöka ha lite koll på tröjan, vilket man har sett att vissa spelare ta till sig och gör ordning tröjan innan tekning.. men visst rätt petigt av domaren.
Dom kunde tom tagit ut han för en utv med pga det där
{7639}: Dom påpekade det varje tekning så förstår att dom tog bort honom men att göra det när dom gjorde det är pinsamt. Han stoppar inte in den själv heller utan på något sjukt sätt är den alltid uppe efter varje tekning, tror han böjer sig fram för mycket på tekning så tröjan inte räcker.
Första fjärdelen avklarad, vill minnas att du gissade på upp till 25p, tyckte själv detta var lite optimistiskt men glad du fick rätt.
Grym start på serien trots att vi inte kommit upp i nivå i många matcher. Kul att vi visade att vi kunde matcha hv hemma, den matchen var vi bättre spelmässigt men tappade poängen.
Härligt att placera sig före topptippade lag som bik, Västerås, Mora, ssk och AIK. Samt att vi skuggar löven i tabellen.
En jävligt bra inledning för nytt lag med nya tränare, dessutom har vi tappat 3 viktiga spelare på slutet och vi vet att det ska in fler spelare.
Kan bli en rolig säsong detta, blir intressant att se hur vi kommer prestera sista halvan när laget spelat ihop sig på riktigt och vi spetsat truppen.
Nu siktar vi på att hålla denna takt i andra fjärdedelen.
KB: Blir 11 raka, ser inte hur ni ska förlora mot Almtuna. Det är inte Löven eller HV ni ska möta där det kan bli 8 i baken. Tror på 1-8 till MoDo imorgon.
Rytter: Vad tror vi om Almtuna härnäst då. De har 10 raka förluster och det är alltid tufft att fara ner till Begagnade Bilar & Återvinning Arena. Känns inte bra.
S-vikaren: Skallning var att överdriva. SSK är ett smutsigt gäng som tagit över BIK BOK:s tidigare specialitet. Löven tappar en pinne i onödan på grund av slarv och knepiga domare men det borde man kunna räkna med i HA.
Soulless: Håller med ang utvisningen på liss, men att eran tekare Gerrard plockas av är helt rätt, så många tillsägelser han fått under matchen att INTE stoppa in tröjan, ändå kommer han ut till tekning sista 30 med tröj-jäveln instoppad igen, helt rätt att plocka ut honom när han är så jävla dum i det skedet av matchen.
Ska jag vara helt ärlig så känns det lite slappt i löven, många spelare kör sina egna race och det i många fall drabbar det laget. Liss är en spelare jag gillar, ödmjuk och härlig på sidan av isen, en superb målskytt, men vansinnigt oslipad, Ottosson är en av ligans bästa 2vägs centrar, om han inte var så förbannat korkad att han överdriver situationer ist för att fortsätta spela ut situationen, Plant har väl ett X antal ”feltacklingar” redan, ikväll i ett läge där man borde bevakat ledningen ist för att pinscha och åka på en till knätackling, osv osv.
Skulle Löven strama åt uppförandet i sin egen organisation och få fler att anförtro sig åt laget ist för jaget så skulle ni vara ännu bättre, en hel del bättre dessutom.
Soulless: Tycker det är överdrivet fjanteri när benen viker sig sådär, gillade för övrigt inte när Ottosson spelade drama för oss heller. Det var garanterat inte första gången domaren påpekade tröjan..
Gavelo: Oscar Öhman minns jag att att han hade god offensiv potential och läste spelet bra, vill däremot se produktion hela säsongen i nuläget är skottprocenten väldigt hög men visst gör han 30 mål är det inte så mkt att tveka på. Lite osäker fortfarande men absolut något att ha koll på. Vad det gäller brorsan tror jag man skall ta in Ztorkens åsikt :):) Tycker inte Victor är särskilt bra på allsvensk nivå.
Gavelo: ja det var tydligt medvetet, men det tar verkligen inte hårt, och ssk spelaren överdramatiserar något enormt jämfört med hur liss tar klubban i ansiktet, inte heller hårt men inte heller överdrivet fjantande av honom.
2 vardera tycker jag också vore rätt, men att liss får en extra tvåa är ju bara stört.
Att skicka ut vår bästa tekare i slutsekunderna för att tröjjäveln inte hänger rätt är ju bara förjävligt, jag har aldrig sett någon skickas ut för det förr.
Säger inte att det kostade oss trean, leder man med endast ett mål kan det hå hur som helst, men det var ändå förjävligt.
Soulless: Liss råkar inte nudda, det syns överjävligt tydligt att det är medvetet, men sen spelar Ssk över helt klart, men det brukar löven göra lite nu och då så har kunde jag tycka att domarna borde satt en 2:a för varje lag
{7639}: skämtar du eller, värsta filmningen jag sett är ssk när liss hjälm råkade nudda, ssk är ett patetiskt skämt och domarn verkar hämtad från samma misslyckade genpool 🤣
Gavelo: gillar Öhman av det jag sett, var riktigt bra mot oss också, Romfors i Troja ser också bra ut ! Tycker det var Trojas period men HV klämde in fyran i slutet