{5647}: Halloran blir bortplockad 2 meter från pucken av en spelare som bara håller honom mot sargen utan att ens försöka gå på pucen när deras andragubbe åker och tar pucken. Interference så det skriker om det.
Trilske: Aagaard, Sveningsson och Woods känns lite som om de vore i dålig balans ikväll. Samtidigt tycker jag att vi haft oflyt i domsluten. Minst sagt.
Sigge: Woods borde fått typ 10 utvisningar med sig med tanke på hur mycket smällar crosscheck och jävulskap han får ta efter varje avblåsning. Senaste bytet fick han en klubba på handskarna rätt uppenbart utan åtgärd.
{5647}: Vad är problemet? Kan du inte lägga in en kommentar i det s.k. samtalet om matchen utan att samtidigt ge personen du svarar ett nedlåtande instick. Din självhävdelse får dig ju att se ut som en mindre självsäker kille. Hade du gjort likadant i baren i Hägglunds Arena så hade du inte fått var i något sällskap många sekunder.
Robin Ztorken L: Karlin har aldrig varit en mäktig matchcoach. En skicklig taktiker i all ära men när det väl kommer till kritan har han inget att sätta emot.
Rytter: Mjo håller med dig där helt och hållet och det gäller väldigt mycket när det kommer till domarna även vilken match / serie det är just nu, istället för att kanske diskutera lite granna eller varning på spelaren så är det direkt utvisning..
snacka om att vara lätt kränkta, och folk undrar varför man klagar så mycket på domarna i dessa serier.
klart man blir frustrerad som spelare när det bara gå emot en med utvisningar och när man ser att det andra laget kommer undan med exakt liknande situationer så brinner det av och vill klaga lite, mänskligt men ( försvarar inte aagard nu men ) det är lite så jag ser på det.
{5647}: När 2 spelare slår efter en spelare utan att försöka spela på pucken så är det utvisning, lär dig regelboken Karl!!! Sen är just den väldigt billig men det börjar bli sjukt tröttsamt att det enda du gör är att gnälla på domarna när det är Modospelarna själva som sätter sig i dessa situationer, hade Näsén gått på kropp ist för att peta med klubban så hade det aldrig skett.
Det värsta är att våra domare är så speldumma så sedan när spelarna blir frustrerade och reagerar så åker de på en tvåa för osportsligt.
Jag försvarar inte aagaard, men lite jävla känsla bör man ju ha. Åk och prata med honom och säg "ja jag håller med den är tveksam och jag kan nog gjort fel, men dömt är dömt och jag kan inte ändra på det nu tyvärr, du har säkert fått någon felaktig med dig någongång också. Menndu får lägga ner det du håller på med nu, en gång till och jag tar ut dig på 2 min".
Men våra domare kan inte göra fel enligt dem själva eller dommarchef och de vägrar att ha någon dialog med spelare och tränare.
Gavelo: När han var fri och man slog undan det bakre benet. Han medgav att de slog på honom, men han är för snäll för att klaga. Titta på det bakre benet vid frilägen.
Tyler Durden: Vi få sluta tjata på hur dåliga dommarna är. Vi måste bestämma själva och med en så dysfunktionell förstafemma blir det nog svårt ändå. Vi har en enhet som funkar och det är fjärde.
Testa nya enheter i tredje perioden, gör något!!! Karlin ska ju vara en mäktig matchcoach enligt många, det ser vi inte mycket av, tyvärr