Enligt alla experter och alla kommentatorer och alla som pratar om dessa matcher så har mora varit bättre än modo i alla perioder av alla matcherna men inte lyckats vara nära en vinst förrän tredjematchen? Alltså det känns som att man stirrar sig blind på statistik eller någonting för om Mora varit bättre än Modo i 10 perioder men inte vunnit mer än kanske 1 period så kan väl Mora omöjligt vara bättre? Eller är allt ba tur eller "effektiva"?
MorganaLefaey: Viktigt att inte bli för sköna nu. 2 målsledning är ingenting. Skulle vara irriterande att behöva lira en match till när man har chansen att avgöra direkt. Men då kan inte alla åka runt och fylla år
NuMo: även om det var roligt att titta på 1a perioden i hovet igår, så var det mer fart än kunnande från lagen. Går inte heller frångå från att tempot verkligen sjönk i 2a o 3e perioden där. Är dock lite frågande till hur modo som ofta chillar o ökar i 3e skulle klara en likadan anstormning från start oavsett vilket lag vi kommer möter i ev final.
NuMo: klart man är nöjd men Modo borde vara det lag som är mest på tå det är de som kan avgöra ikväll men det är tvärtom, frågan är fortsätter vårt flyt i alla matcher mot Mora eller vänder de detta?
NuMo: Hur som kan vi inte vara så mycket i egen zon, vi måste lyfta upp spelet högre i banan. Vi gör det kanon i egen zon men vi måste ha mer puck, sist men inte minst Gudlevskis ❤️
Måste säga att jag är imponerad över MoDos disciplin och prioriteringar hittills i denna match. Mora har haft ett par riktigt farliga chanser, mest pga. av snabba plötsliga chanser, snarare än uppbyggande organiserat spel.
Mannberg är kritisk mot laget, men jag tycker ändå att vi gör våra mål pga. att vi utgått från försvar och därefter utnyttjat att vi kommer bakifrån. Jag ser det mer ljust än vad Mannberg gör. Men för all del. Jag har inget emot att vi dominerar matchbilden. Jag vill däremot inte ha dominans, chansningar, slarv och målchansbjudningar.
Confusius: förlåt för luddigt formulerat.. jag sitter allså på isen i spabadet och försöker pimpla upp djupen som blev kvar när jag stängde värmen i september. Men ända jag ser är pisstrålens hånflin när jag får bottennapp
{10015}: superflyt men likväl så är han där o det händer saker om man är framför mål. Skönt värre, men jag trodde det skulle få lite mer fart på benen. Ser ut som vissa är slutkörda när de just kommer ut o ska trampa. Men de väntar bäl bara på 3e perioden så de kan dominera där. 😀