1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 536017 inlägg · 4130 ämnen
« · 2521626 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: Snubben är 40-talist men skriver som en verklighetsfrånvänd, analfabet obsklassare.

Just det, han är socialdemokrat.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}:
Hahaha

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9682}: Vad gör man inte för att ens lag ska vinna, piskar upp en stämning som heter duga :)


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Jag är lite överraskad över hur bra DIF faktiskt är stundtals, och jag hade förväntat mig lite mer av Löven.
Lägger man till Glad och Lindbom i mål så väljer jag nog Löven framför DIF för tillfället. DIF känns lite hetare även om dom har en tung och trög backsida som jag tror våra forwards(och Bernhardt) skulle ha rätt roligt med.
Känns också som DIF skulle kunna växa ännu mer i en final med hela Sveriges samlade sportjournalister i ryggen och ett kokande Hovet.

Tror dock vi tar båda lagen oavsett i en final.
Har inte riktigt släppt hur enkelt vi utmanövrerade seriens 3:a med propagandahockey i första matchen för att sedan stänga ner dom totalt defensivt i resterande 3 matcher.
Landets hockeyexperter ser den serien närmast som ett svaghetstecken och vägrar nämna något positivt om hur vi spelade, fokuserar enbart på att serien inte var tillräckligt fysisk och att MoDo kommer bli chockade av spelet som komma skall i finalen.
Låter mer som en önskedröm om jag ska vara ärlig, eller tror dom att spelare som Vela, Dickie, Ingman, Brickley AP, OP m.fl kommer vika ned sig?
Serien mot AIK ältas som bevis, men där var det en osynkad Tex och ett horribelt bp som gjorde det spännande.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Låter sannolikt när man ser hans skridskoåkning mot DIF. Hans enda riktiga styrka är ju den där sanslösa farten, men utan den är han ganska medioker.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Hört att Fortier dras med ganska rejäla problem i ljumskarna.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Marrdin: Jag var mer orolig för Löven innan slutspelet än nu. Jag tycker DIF exponerat ganska många svagheter. Framförallt kanske att de egentligen bara har en riktigt bra offensiv enhet i tuffare matcher, dvs en som oftast lyfter ned spelet.
Kanske vaknar sådana som Lööke, Fitzgerald och framförallt Fortier senare, men hittills har de faktiskt de två första varit dåliga och Fortier rent av usel.
Och de faktum att vi nu har två väldigt bra offensiva hot, samt två bra kedjor som primärt försvarar sig men också har tillräckligt för att faktiskt slå motståndaren

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Jan-Erik : tror en serie mot dif främst blir en kamp i 5 vs 5 och långa matcher. Två lag som kommer köra mer än att kötta. Vi har haft ett av dom starkaste 5 vs 5 spelen i serien men i slutspelet kan det gå hur som. Det kommer nog bli hårt tryck i huvudstaden och långa anfall mot oss. Gäller att orka hålla farten uppe. Mer upp till oss att påverka matchbilden, få ut mesta möjliga av vårt starka hemmaspel.

Mot björklöven tror jag på mer grishockey, där kommer special teams vara mer avgörande, det har vi i slutspelet visat att vi gör bra, hög %. Kan vi hålla huvudet kallt och inte dras med så kan vi få ett övertag där, vi får inte ta många egna utvisningar då björklöven är vassa med. Stora nackdelen är skaderisken på nyckelspelare. Är lite mer lotteri än egen skicklighet om det händer något som sabbar för oss. Skada på tex målvakt eller dick skulle grusa chanserna.

Gillar inte lotteri, går för dif, 7 matcher blir det säkert men ge allt så ska vi vara bättre över tid.

Sv: Silly season
{9682}: HA tecknar sina egna tv-avtal. Problemet är som sagt bara att det är väldigt dyrt att producera sport med produktionsapparaten, bisittare, kommentatorer, kameramän osv, vilket gör att laget som köper SHL kan få allsvenskan nästan gratis i brist på konkurrens.

Hutchings har för andra semifinalen på raken skadat en målvakt på samma sätt. Använd backen som förevändning och gör allt för att inte undvika att träffa målvakten.

Det är för övrigt den enda gången Daggen tycker att det varit en femma för interference av målvakten och mig veterligen är Daggen inte DIF som Holmlund verkar tro.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{10015}: På ett sätt hoppas jag på Löven och det är ju att upplägget med att seriesegraren börjar med två hemmamatcher på ett sätt är en nackdel. Om man förlorar en av hemmamatcherna (inte orimligt med tanke på att vi ofta underpresterar efter långt upphåll) blir det tuffare att vinna en match på ett utsålt hovet med det publiktryck som de kan uppbåda med press på domare osv än vad jag tycker att Lövenpubliken kan uppbåda i sin lite mindre hemmaarena. Å andra sidan är fördelen med att möte Djurgården att vi har kvar vårt derby mot Löven om vi inte går upp vilket är bra för ekonomi både med publik och kort resväg. Dessutom tycker jag att Djurgårdens backsidan är svag vilket vi kan utnyttja. Slutsatsen blir att jag ändå väljer DIF.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Gillade verkligen hur MoDo-laget höll sig kalla mot det duktiga griseriet från AIK. Har man lärt sig nu att bara ta en smäll och tugga på i finalen så spelar det nog ingen roll vilka vi möter. AP-linan verkar kunna stänga ner topplinor också. Sen är Dicken ett grymt tillskott i detta också.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{10015}: Han tror att spelarna är sugen på revansch från ifjol. Känns inte alls orimligt.

Personligen tror jag vi har väldigt goda förutsättningar mot båda lagen. Utan Lindbom i Djurgården så är det såklart lite mer gynnsamt möte.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Höken tror vi hoppas på Löven i finalen. Kan ju knappast vara det vi hoppas på?!?!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Från Hörnefors:
Dom har pratat om det, Nen det finns inget klubbat. Sanny & Svensson har pratat om det här.
När Madhawk tog upp vad han tyckte Grafin skulle göra om inte Tex kom tillbaka hel och frisk.
Det är väldigt difust, Sanny tyckte att det är inte fair.

Men va fan det ligger 45 miljoner i potten 😉
Jag förstår invändningarna men så länge det inte står något i tävlingsbestämmelsena..

Sv: Silly season
{9682}: Man är ganska enögd om man inte förstår varför Hutch blir utvisad, karln gör öht ingenting för att försöka undvika Galajda och sen den återfallsförbrytare han är så trissas straffet upp av bara den anledningen.

Jag tycker inte den situationen normalt ska rendera i avstängning utan 2 min utv hade nog räckt, Max 5, men eftersom Hutch systematiskt under några år varit en på gränsen spelare och ganska ofta på fel sida gränsen med både utvisningar och avstängningar som följd så ligger en avstängning nog ungefär i linje med vad man sagt om återfallsförbrytare.

Alldeles oavsett är det helt sjukt komiskt hur enögda Björklövare faktiskt är, att man som vuxen verkligen tror att disciplinnämnden aktivt arbetar för att hjälpa Djurgården tillbaka till Shl.
Stockholmshockeyn kommer nog aldrig må så bra ekonomiskt och sportsligt som den gör nu med 3 hårt satsande lag från samma ”stad” i samma serie Dif,AIK,Ssk

Sv: Silly season
Olle Eriksson Ek släppte in fem puckar igår och räddningsprocenten blev 87,2% i debuten.

Sv: Silly season
{9682}:
Han vill helt enkelt att SHL blir en stängd liga och att HA kör ett eget race. Det är säkert många shl klubbar som håller med honom.

Sv: Silly season
Lyckades posta i fel tråd, men blev så rätt ändå :-)

Sv: Silly season
Lennart Holmlund: "Svensk Ishockey måste förändras så att det passar Björklöven". Han har några övriga poänger jag kan skriva under på. Rolig text hur som helst.

Sv: Silly season
Hutchings tycker det är förmildrande att man åker på en skridsko när man tar sig in på mål. Han menar att det är bara otur att han träffar målvakten. Vad kunde han ha gjort? Alltid någon annans fel.

Klart han förlorar duellen om han inte använder båda benen. Man undrar om han är korkad eller om det egentligen var meningen. Det är inte första gången..

Sv: Silly season
Saleva: Ja det hoppas jag verkligen.

Sv: Silly season
{10015}: Ja det var ingen önskan, bara en fråga när jag såg att han lämnade Österrike!

Tror nog att vi ska satsa bra högre än så

Sv: Silly season
Bössa 68: Ehh vad???

Sv: Silly season
JoakimE: Innan vi åkte ut vet jag att det var väldigt många lövare som Hejade på MoDo i SHL, och många av dom brukade åka till Ö-vik och se MoDo matcher. Dom sålde MoDobiljetter på ICA supermarket på Teg, och det gick hockybussar från Umeå.
När vi går upp så kommer dom att krypa fram från garderoben igen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Jag hörde i någon cmore sändning att hockeyallsvenskan har en överenskommelse om att namngivna målvakter får endast stå om ordinarie målvakter blir skadade. Jag är säker på att jag läste det ifjol någon stans, men kan inte hitta det nu.
Jag kan ju ha fel men det är fler som har hört samma sak.

Sv: Silly season
Klåparna: "Kom ni ihåg när ni tog in Breashear?" - Vet du varför han vart värvad? Nä såklart. Att du ens vågar ta upp saker som hänt 10 år sen, passa dig

Sv: Silly season
Klåparna: Haha vilka matcher kollar du på då? Kan dåfan inte vara björklöven

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Från Hörnefors:
Tror inte det
Madhawk var inne på det här i slutet av serien att han tyckte Gradin skulle göra ett försök på Högberg ,
Ge han pengar och få in en bra 1: a keeper för att gå hela vägen. Tjysst, nä kanske inte, Men
Det är tillåtet, men det har pratats om det skall ändras bestämmelserna, Men inget har klubbats
Det är inte okej tyckte Sanny :-).

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Vi får se till att dom inte får en gratisplats.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Från Hörnefors: Almtuna behöver bara en poäng mot usla BIK i J20-kvalet för att Löven ska fortsätta var ett B-lag:)
stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Overview/14290

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Men vi har tre målvakter som måste bli skadade innan ett SHL lån hade fått hoppa in.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Jo, kanske det. Låta Guden stå första finalen och bara väntar på Lövens obligatoriska överköring, fejka skada och sedan dominera.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:
Om man har gett honom 2 mille
Och sagt att du skall vara våran Nr: 1 i slutspelet.
Så kan han nog ha hoppat på?
S.H.L bästa målvakt mellan stolparna?
Money Talks!😉

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:
Ha ha ha.. Linjedomare körde en Rahimi på en gnällig Liverpoolspelare.

Sv: Silly season
Tarasov: Det tar slut rätt fort om man går igenom Lövens sympatiska spelare. Mustonen har varit rätt bra i slutspelet sett till serien för övrigt.
Själv är man stolt när man hör spelare som Wahlberg, Ohlsson, Ingman osv.

Sv: Silly season
Tarasov: youtu.be/elhKN3tqobg summerar min minnesbild av den spelaren, hade dock glömt bort divingen.

Sv: Silly season
Erol Ateceae:
Kanske inbillar mig men får för mig att Jämtin kunde varit en rätt bra offensiv spelare om han fokuserat på det istället

Sv: Silly season
Klåparna:
Verkar som ni har ett behov av att framhäva hur sympatiska spelare ni har. Först Joel Mustonen och sen Fredric A vadan detta! 😀

Sv: Silly season
{5647}: Jämtin var väll ändå värre än Hutchings när det kom till övervåld och "farligt spel". Hutchings breddar sin repertoar med skådespeleri istället.

Sv: Silly season
Monno: Hedman skämdes man för. Det var en match mot Djurgården tror jag där han är på väg att missa en tackling och slänger ut armbågen så det tar illa. Han blev mer polerad senare i karriären, men precis som Sanny och Rahimi får man uppfattningen att respekten för andras hälsa saknades helt.

Sedan hade även Wermblom ett par frispel, där det på Jämtin inte kändes bra på en fläck. Jämtin var en idiot i klass med Hutchings, men man får inte göra så som Wernblom gjorde.

Sv: Silly season
{10015}:
Vaddå det har man väl klämt före 12 hugget

Sv: Silly season
Klåparna:
Honom tog vi för att stoppa buset 😂….

Sv: Silly season
Klåparna: Jag är inte konspiratorisk nog att tro att det finns någon uttalad plan för att gå in och skada.

Men ni har byggt ett lag som dras åt att spela på gränsen - vilket mer än ofta leder till att ni går över den och att motspelare råkar ut för skador. Det är ju inget att hymla om, bara att blicka bakåt över säsongerna.

Sv: Silly season
{5647}: Ja sen kan man ju hellre ta upp Anton Hedman.
Han var väl inte direkt ute efter att skada. Men spelade nära gränsen men lite för dålig koll... livsfarlig.

Att man drar upp Videll är ju bara tragiskt. Det var en olycka, man har en viss övertro på Niderbach styrka kontra Videll om man tror att han medvetet kastade in honom i sargen.
Niderbach som knappt tacklas eller tjafsas i övrigt..

Sv: Silly season
Klåparna: Jag gillar Freddan. En av få människor I det laget jag uppskattar.

Dock tror jag att Kenttä och framförallt Stråhle godkänner att Hutchings för andra slutspelet på taken tar chansen och fullständigt medvetet sänker en målvakt. Att psykot Rahimi för tredje slutspelet på raken helt medvetet skickar en motståndare till akuten.

Sv: Silly season
KB: Det var under slutspelet som två Västeråsspelare fick utgå. Vainio träffade inte ens huvudet.

Löven har ligans mest sympatiska lagkapten, tror modoiter att Freddan går och säger till övriga laget att Löven ska skada andra spelare? Vad går ni på isf?

Sv: Silly season
Monno: Framförallt satt han i båset. Han spelade verkligen bara sporadiskt.

Sv: Silly season
{5647}: Jag kommer ju inte ihåg Brashear eller något som var före uttåget, säger dock en del att det finns så många historier om honom trots så få matcher spelade. Blev ruggigt chockad av att läsa om alkoholmissbruket.

30 öl om dagen…

Sv: Silly season
Klåparna: Bortsett från att det var exakt tvärtom.
Breasher tog Foppa in för han var less på att våra spelare blev skadade och det inte blev några konsekvenser.
Vi hade ju många unga skickliga spelare det året.

Och efter han kom inte fick vi nog inga skadade faktiskt. Donald åkte mest bara runt och såg elak ut, han slogs inte värst mycket.

« · 2521626 · »