hockey_21: Vi lär ha domare,situationsrum o massmedia emot oss varje sekund, men hoppas vi fixar det ändå. Ser en konspiration redan i matchdagarna, vi spelar hemma söndagar, Djurgården hemma fredagar...hm..... Tror första matchen avgör väldigt mycket i den här serien, åk ifrån dom bara.
{7639}: Lövens anfallsspel skiljer sig markant från vårat. Vi har mycket mer rörelse och bättre passningsspel. Dessutom är backarna involverade på ett helt annat sätt.
Nicky D med flera kommer få det jobbigt när vi drar upp tempot och får långa anfall. Förhoppningsvis får vi många utvisningar med oss om inte Wessner dömer vill säga, för där vet vi ju att han släpper allt och lite till.
Sigge: Alltså, kanske. Har ju svårt att tro att Stråhle är en otrevlig typ. Men han ger inte alls intrycket av att "det som sker på isen stannar på isen".
Sen har jag lite svårt för tränare som kör stenhårt på "Jag har misslyckats, jag har inte förberett grabbarna, jag jag jag"
Vi hade en tränare som körde hårt på det, i syfte att framstå som ansvarstagande kanske? Och samma tränare skrev på ett nytt kontrakt för att sen sticka...
Monno: Men det samma kan man väl säga om Stråhle? Han gapar och skriker mot domarn för att försöka påverka. Ibland funkar det och ibland inte. Han är en vinnarskalle som alla andra som håller på med elitidrott. Vid sidan av isen är han säkert en trevlig figur som bekräftats av många andra.
Tarasov: Gath har ju i princip öppet sagt att han beter sig som han gör för han vill vinna. Kommentarerna under serien mot oss ifjol var för att dra fördel. Han är en jävla vinnarskalle helt enkelt. Men när röken har lagt sig verkar han ändå vettig. Gillar honom jag a på nå vis. Stråhle har jag svårare för. Men är nog mycket för att det är Löven han tränar.
Silly: Jag gillar ändå Gath. Han vill bara vinna väldigt mycket, men är inte arrogant och otrevlig i sig. Det är bara hans lite kantiga charm. Stråhle finns ingenting positivt att säga om. Seriens klart arrogantaste tränare.
Men, förstår fortfarande inte hur Löven kunde vara så pass dåliga de sista matcherna. Vart tog farten vägen? Vart tog passningsspelet vägen?
Trilske: Jag håller med om målvakterna. Myrenberg vann ingen match åt DIF, men var inte heller så dålig att de förlorade någon. Däremot var Voutalainen nästan svag. Ska man ha en chans att vinna en semifinal- eller finalserie måste målvakten vara bättre än Voutalainen var.
Förstår inte hur madhawk kan påstå att voutilainen har varit bra, han har ju inte alls kommit upp i standard i denna serie.
Även om Lindbom inte har varit någon större faktor mot oss under grundserien så hoppas jag att myrenberg fortsätter, tycker inte löven testade honom tillräckligt. Det är godkänt men inte mer.
Det är inte så att han har under 2 i GAA och har spikat igen, är väl 4/3/4 kassar han släppt mot ett löven som bara har blivit sämre och sämre ju längre matchserien lidit.
Spelar guden som han har gjort under kvart och semifinal ska det inte vara något snack. Men svårt att spekulera kring mv-frågan när man varken vet status på lindbom eller galajda.
Nucky: Jag var på plats i den första matchen på Hovet. Vilken fantastisk match det var för vår del (om man bortser från öppna spjällen bakåt).
Woods, Dicken och Dansken hade lekstuga deluxe mot Djurgårdens långsamma backar. Hade försvaret och Guden varit mer på sin vakt så hade vi nog vunnit med minst 5-2 är min känsla.
Har vi farten i spelet, passningarna sitter som de ska och våra snabba omställningar så är vi det bättre laget. Om DIF lyckas dra ner tempot och smäller på våra stjärnor tror jag tyvärr att de blir tyngre i längden.
Tarasov: Kommer ihåg paniken och hönsgården i egen zon för DIF när vi drar upp tempot. Match 2 var riktigt bra från vår sida trots att det var mitt i vår värsta svacka. Match 1 också bra även om det läckte som ett såll bakåt för vår del. Match 4 såg jag live, vände 0-3 till 3-3 och var ytterst nära att även göra 4-3 under ordinarie tid.
Klåparna: Ni körde över dif när de spelade 7 juniorer och div 1 spelare. Oss körde ni över en match i övrigt jämt Rahimi-skägg. Sen vann ni första träningsmatchen med 7-0 där blev vi förnedrande helt klart, tung vinst 🥇
Silly: Hoppas att Jacobsson spelar imorgon istället för OP. Tycker han bidrar så oerhört mycker mer än OP, och av att se Djurgården inser jag verkligen hur mycket juniorer kan bidra med, vad gäller attityd så att laget hänger med på det.
Det var anledningen att jag inte ville nämna något namn, Och ge andra här inne anledning att prata ner namnet. Och...Jag tror att Gradin har mer på bordet än vad han nämner.
Ja visst är vi glada om vi får en extra hemmamatch som fyller på kassan.