1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan ˇ 533603 inlägg ˇ 4126 ämnen
« ˇ 2560251 ˇ »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9844}: det är lite lurigt, jag var i Övik en lördag, men det var stängt!

Sv: Försäsongsmatcher
Confusius: retroställ från starten av SCA-cupen, vet inte om de kommer bli ordinarie.

Sv: Försäsongsmatcher
Foppatofflan: Om det är det så behöver han ett bättre ljudbibliotek...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9844}: Testa Spicy House vid E4, gamla Röde Orm. Indisk buffe för 125 kr. Öppet lördag från 12. Ber om ursäkt om de tappat öltillståndet på grund av flugor, haha!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Näsan: tack! Står på mamma Mias hemsida att de inte har öppet lördag lunch och enligt Google har allstar inte öppet lördag lunch! 🫣

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Näsan: Och fina MoDo-saker

Sv: Försäsongsmatcher
Confusius: Timrå paddlar nu sista färden innan en ny konkurs. Vill de sponsra Dalles ā la carte på Bite Line utan att sen dra in en krona så är det väl deras val. Tycker synd om skattebetalarna i den där kommunen dock.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9844}: allstar har lunch och öl. Arenan har lunch men vet inte om dom serverar alkohol på lunchen. Mamma Mia har lunch och öl

Sv: Försäsongsmatcher
Bad_Brett: är det inte ett skridskoskär som alltid kommer lite otajmat?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9844}: På en parkbänk! ;)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9844}:

Var kan man käka lunch en lördag i ö-vik och ta en öl? Alla restauranger verkar ju öppna 15-16-tiden 😬

Sv: Försäsongsmatcher
KB: Jag gör det!!!


Skämtar bara, klart att ingen gillar Timrå!

Ligger i soffan och har på Sundsvall-Timrå i bakgrunden. Gött när Isak Norén skickade in ledningsmålet ;)

Någon som vet om dräkterna Sundsvall spelar i är försäsongsställ eller ordinarie ställ?? Gillar dom.

Sv: Försäsongsmatcher
KB: Kanske jag då, gillar riktiga derbyn i Elitserien mer än 'rivalmöten' mot Umeå i Sveriges roligaste Liga

'Rivalmöten' mellan ditten o datten och s.k. E4-derbyn mellan HV o Cluben är bara snömos

Sv: Försäsongsmatcher
KB: Det är väldigt få som gillar den där klubben. Några av dem låter dock mycket. Skakar det tomma prisskåpet hårt varje morgon.

Sv: Försäsongsmatcher
{8225}: Finns det någon som gillar Timrå?

Sv: Försäsongsmatcher
SPOODI: Det är inget angenämt ljud direkt, svårt att se att det skulle vara ett medvetet val.

Sv: Försäsongsmatcher
Bad_Brett: det är väl bara att han klipper i inspelningen?

Sv: Lika som bär
{10015}:
Uppladdat:

500x0-rubins.jpg


Sv: Försäsongsmatcher
Nucky: Sundsvallspubliken skanderar "Vi hatar Timrå" efter 1-0 i SCA, gillar man...

Sv: Försäsongsmatcher
Bad_Brett: Tänkt på det jag med. Trodde först som du att det var en djup suck, men är nog en jingel. Skulle kunna vara att man drar av en LP lite hastigt.
.. fast ändå inte. Vetefan

Sv: Försäsongsmatcher
Costanza: Du kan hockey. Det är en kille jag kommer följa denna säsong, sanna min ord!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tom Topp: Nähä du , Ni har minst 2

detta fula med nån mutation mellan fiskmås o vet inte vad

Sedan har ni väl haft nåt med de fina tallarna också?
Uppladdat:

500x0-timraorn.jpg


Sv: Försäsongsmatcher
Bad_Brett: Kan det vara Modigs?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Vi har iallafall ett klubbmärke!

Sv: Försäsongsmatcher
Costanza: Lyssnade på Kempis Corner. Är det någon som har listat ut vad det är för ljud som återkommer med jämna mellanrum i varje avsnitt? Först trodde jag att det var Peter Kempe som drog en djup suck i micken, men jag är inte så säker längre. Kan det vara att han dricker något? Eller bläddrar i ett block?

Ni vet jag menar... "Huuusschhhhhwwwwwwwwwwh"

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Tomma tunnor (läs prisskåp) skramlar högst!!

Sv: Försäsongsmatcher
SPOODI: Jag går för guldet. Jag kan hockey!

Sv: Försäsongsmatcher
{8225}: anfall vinner matcher, försvar vinner titlar som man brukar säga inom fotbollen. Vi ska inte vinna något guld vi ska överleva

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}:
Timråiter skapar mycket ljud med sitt tomma prisskåp.

Sv: Försäsongsmatcher
{8225}:
Menar du att vi inte kommer att spöa Lakers borta?

Sv: Försäsongsmatcher
Costanza: "Anfall är bästa försvar"...säger en som troligen aldrig varit i Växjö

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza noterade precis att Timrå gått förbi SSK i maratontabellen för Elitserien/SHL.

Noterade då att om vi skulle dubbla Timrås dryga 1000 poäng som dom skramlat ihop sedan 1976 skulle dom bara ligga en poäng efter Västernorrlands dominant.

Apropå absolut ingenting då....

Sv: Försäsongsmatcher
SPOODI: Om Norlinder till slut kommer hem och dominerar bredvid Brickley så har vi en riktigt bra backsida som kommer skapa kaos framåt. Anfall är bästa försvar.

Sv: Försäsongsmatcher
snowden: han sköt ju en gång igår faktiskt det blev ju farligt direkt

Sv: Försäsongsmatcher
snowden: Precis, haha!

Sv: Försäsongsmatcher
Costanza: Menar du att han slår 2 felpass som går i mål?

Sv: Försäsongsmatcher
Jag gillar verkligen Näsan trots att han inte har fullt ut grispotential. Inte helt otroligt att han hamnar på 2+28 under denna säsong. Grymt smart back. Han kan leverera en open ice hit när han är på humör.

Sv: Försäsongsmatcher
Löven fick spö av Bernie igår. Det tar vi med oss.

Sv: Försäsongsmatcher
{9315}:Är väl för att vi traditionellt är med i SCA cupen där Mora och Löven också spelar men den andra matchen mot Löven är onödig då det kan bli hämndaktioner som finns risk för nu och även Östersund är ett lag vi inte har något för att spela mot.

Sv: Försäsongsmatcher
{5647}: Då är det förmodligen dom postarna som har problem med spelförståelsen! 😜

Sv: Försäsongsmatcher
Rytter: Fattar att jag riktar in mig på en detalj här, så ta det inte som onödigt stor kritik på resonemanget kring försäsong vs seriespel. Niederbach fyller 22 under säsongen och har gjort 88 matcher i SHL sedan tidigare, dessutom med nio kassar 21/22. Det är dags för honom att ta klivet nu och bli en bärande spelare, man kan ha den förväntan på honom.

Sv: Försäsongsmatcher
{5647}: Nu var inte frågan till mig men. Niederbach tycker jag sett väldigt bra ut såhär långt, en av våra bästa forwards!

Han ser mycket starkare ut i kroppen än förra säsongen. Har uppenbarligen fått rätt träningsprogram av MSA!

En klart positiv överraskning för mig!

Sv: Försäsongsmatcher
Rytter: Det var inte riktat till dig, men det fanns de som sågade honom jäms med fotknölarna efter första matche. Theo hade enligt dem verkligen inte tempot eller spelförståelse för att tillföra ett dyft bredvid finnarna...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Färdkost: För att den här sidan lever sitt eget liv! Man kastas huller om buller mellan trådarna, framförallt om du är inne via mobilen!

Och har du skrivit ett inlägg och ska läsa vidare i tråden, så ser du att det är inlägg från alla trådar i en. Sjukt rörigt!

Hade dessutom inte skadat med en citat-funktion, otroligt svårt att hänga med. Framförallt går många sköna skämt förlorade i röran 😉

Sv: Försäsongsmatcher
{5647}:

Jag vet inte, du får gärna upplysa om gnället på Niderbach.

Att han inte presterade en period som center förra året är ju ett faktum, han var i en rejäl svacka samtidigt som laget (dec-feb) och visade inte upp att han var en ledande spelare som kunde ta tag i det.

Så om det är det du klassar som gnäll så tycker jag det var befogat där och då sett till prestation på isen, sedan finns det förklaringar som att han kommer från tunga säsonger och hade nog jobbigt med självförtroendet och nytt lag.

Samtidigt ser nog alla att han har verktyg för att lyckas, han har tekniken, farten och smartheten. Han behöver bara bli jämnare över längre perioder. Sedan är det bra att köra han som ytter då center i SHL kommer vara ytterligare ett steg upp i svårighetsgrad.

Jag är glad att man behöll honom då han har hög potential. Nu verkar han dessutom lagt ner ett jävla jobb på försäsongen för att verkligen visa att han håller i SHL.

Det enda som kan oroa är att det är försäsong och träningsmatcher och där brukar juniorerna/yngre spelare oftast vara de pigga och bästa. Sedan mötte vi inte ett SHL lag igår, blir intressant att se hur han står sig mot Timrå till helgen.

Men kan han ta detta spel med sig in i serien så har han helt klart möjlighet till en roll i topp-6.

ny-Ruohomaa-Ranta
Niderbach-Dickinsson-Woods

Detta skulle kännas som en bra topp6 för en nykomling ifall Niderbach kan ta med sig detta spel in i serien och mot SHL motstånd.

Sv: Försäsongsmatcher
Nucky: Nu såg jag inte hela matchen, men jag håller med. Nu börjar det på allvar synas varför han draftades och varit påläggskalv i både Frölunda och Rögle.

Men, det är klart att han inte är tilltänkt för förstakedjan, men han gör ett bra jobb där i väntan på spets. Jag ser honom i en andrakedja istället för Aagaard. Möjligen att dansken hamnar i tredje som har stora problem med målskyttet. Om exempelvis Walli och big Sam gräver fram puckar, så kan han dyka upp framför mål och trixa in returer.

Sv: Försäsongsmatcher
Mano: Nieder var riktigt bra igår.
Ser snabbare och starkare ut och hade några riktigt bra aktioner.
Sen mötte vi HA-motstånd och Jada-jada men han har verkligen alla verktyg för att lyckas. Stark, snabb, teknisk och fint spelsinne.
Gillar hans smartness med puck, tar ofta den oväntade vägen och upplevs som svårtstoppad för backarna.

Sv: Försäsongsmatcher
{9315}:
Har ändrat mig ang Aagaard tror han kommer
klara det galant.

Sv: Försäsongsmatcher
{9315}:
Tror det dels är en kostnadsfråga, sen tror jag också det är
Fördel att träna på hemmaplan. Bättre sömn kost mm

Sv: Försäsongsmatcher
{5647}:
Lite osäker på SHL motstånd men igår fungera han bra, rätt säker på att får ett genombrott. Lite osäkert om det räcker för en förstakedja.

« ˇ 2560251 ˇ »