jessy: Lätt att förutsäga. Sedan Fagervall och framförallt Kimby har ni haft alldeles för dåliga tränare för att ha en riktig chans att gå upp.
Och jag har faktiskt hört en fd lövenspelare gissa att Stråhle ligger riktigt pyrt till, just för att spelet är så kopiöst dåligt. Ni vinner tack vare spets och bäst målvakt.
För övrigt är det lite lustigt hur lite det skrivs om Löven. Toppmatch mot AIK och inte en rad i riksmedia. DIF, BIK, Brynäs, SSK, Mora och Västerås nämns. Inte ett ord från Lövens match...
Tarasov: Löven måste först lära sig att korven ska vara varm, skotta taket och kyl ölen. Sedan ska pucken in i Kryllan. DIF & BIF kanske ändå är för dumma och att Gröngult kan glida förbi när mupparna ramlar.
Trilske: Det skapar inte direkt förtroende hos utespelarna med en målvakt som kastar in en puck i eget mål per match. Det var såklart inte avgörande ikväll, men det måste vara oerhört frustrerande som back.
Tycker också han har sett rätt stabil ut men som du säger släpper han ju en del billiga mål när matcherna står och väger, tror inte att det håller om man tänkte gå hela vägen.
Med tanke på hans meriter är det ju rätt obegripligt, borde ha en bättre skalle.
Walle2: Ni kommer mest troligen spela final, men ni är för mentalt svag som förening för att ta er hela vägen. Modo ligger 15 poäng från botten och i dagsläget ligger vi 8:a, vi kan faktiskt lyckas undvika kval helt även om det är många matcher kvar.
Walle2: Det gnälls kopiöst pä Stråhle på ert forum. Som vanligt när ni vinner är det på en kontring och individuell skicklighet. Löven har sämst uppspel i hela serien. De kan inte ens spela sig ut från egen zon, genom mittzon och komma med puckinnehav till anfallszon. Det är helt makabert att se passningsspelet.
Jag tror Stråhle kommer sparkas under säsongen.
Det känns för övrigt som den klart sämsta allsvenskan på många år.
Trilske: Lindbäck kan verkligen inte kritiseras, visst han släpper en billig idag och kanske har någon per match, men han låg på 94% idag och släpper man ”bara” in 2 mål på hemmaplan som favorit så ska man naturligtvis vinna matchen.
Brynäs problem är inte målvaktssidan utan att laget inte spelar som ett lag och att man inte gör mål.
Trilske: Tycker det rullar på rätt bra nu. Har inte hört nått gnäll om Stråhle. Hoppas det räcker hela vägen. Om Inte så möts vi väl igen i HA. Går vi upp så kan det ju gå nått år innan vi möts....
MV-fråga ligger som en våt filt över Brynäs och lövenfans är nog inte helt nöjda över att ha stråhle i båset, saker som ligger antagligen ligger gnager oavsett hur bra man går fram under grundserien.
Brynäs kan ju å andra sidan förstärka mv-sidan men alcén är nog inte helt nöjd över att tvingas agera och ev. dra igång en målvaktscirkus igen...
Blir intressant att följa vad som kommer fälla avgörande i slutändan, men kanske att ssk hittat tillbaka till fjolårsformen nu.
Föll ju egentligen på att man inte var tillräckligt spetsiga ifjol.
Costanza: Det ska ju dessutom tilläggas att årets HA hittills varit sämre än på många år, många på förhand tippade topplag som inte alls kommit upp i nivå.
Saleva: Blir så där när de skrattat och hånat HA. Man måste lira bra hockey där och inte drömma om Rom & Cola på Brända Bocken en timme senare efter match ;-)
Saleva: Nu har Löven gjort två mål efter typ gigantiska blunders av AIK-backar. Tyvärr var andra målet Wahlbergs. I övrigt en jämn match där passningsspelet stundtals är horribelt.
3 assistPoäng på 15 matcher för Dylan sikura i skellefteå. ett perfekt byte,mot Ruohomaa. Oregan och Sikura verkade ha en fin kemi når dom spelade tillsamans i Henderson Silver Knights.
bollan123: tycker "alla" det? många supportrar tycker illa om honom efter han hade oförskämdheten att fira mål mot modo och hittills har jag inte sett någon argumentera för varför han självklart ska spela i modo nästa säsong
{9315}: Lodin har gjort lika många poäng och har -3 då också på en mindre match spelad än Karlkvist. Fattar inte varför alla tycker det är självklart att han ska tillbaka om IKO går ner. Kommer ihåg första målet vi gjorde på IKO denna säsong på bortaplan... Karla gäspade fritid i egen zon och gav oss det målet gratis i princip. Tveksamt om man ska satsa på en 32 åring som ska ha 350k i månaden.
{9315}: Många MoDoiter idag har nog släppt Karlkvist. Killen är svindyr och blir äldre. Han och Dalle kommer lira mellan alptopparna och tjäna dubbelt snart.
KB: svårt det där. råder ju inget tvivel om att han fortfarande kan producera på en hög nivå, åtminstone i pp, och han hade varit näst bäst i modo idag med hans 14 poäng. hur mycket av hans sämre säsong än så länge är pga att oskars är bottenlöst dåliga? han gjorde trots allt 61 poäng förra säsongen och 52 innan det
men han är 32 när nästa säsong börjar och lär inte bli snabbare/bättre, med en gissningsvis saftig lön. jag är faktiskt också lite tveksam, tycker inte det är helt självklart iallafall. och det säger jag som en som betraktar sig som karlkvists vän. kan också vara tveksam för att jag bara sett honom mot modo denna säsong och han hade det riktigt kämpigt senaste matchen :)
bollan123: Dyker möjligheten upp så tror jag man har svårt att tacka nej. Personligen känner jag mig faktiskt ganska ”färdig” där och hade hellre sett typ Linus Sandin från Rögle istället.
I Nedsläpp MoDo verkar dom anse att fbk är det bästa laget vi mött hemma, men jag vet inte riktigt om jag håller med.
Jag tycker luleå är det klart bästa laget vi mött både hemma, sen skulle jag säga att det är hugget som stucket mellan örebro, frölunda och färjestad.
Senaste matchen mot luleå fick vi dock fick sota för att luleå kom ifrån en riktig plattmatch.