1921ofHockey: Ni överskattar HV grovt. De är fullständigt klapp kassa. De var betydligt sämre i dubbelmötet mot oss än ni var. Tror alla lag i ligan hade varit mina favoriter i ett kval mot HV.
Jimmy Hamrin på EP gjorde en talangstatus med Stock 📈 och Stock 📉 på några av Sveriges NHL-draftade talanger i början av februari:
”Lucas Pettersson is playing very well, often logging over 20 minutes per game as a top-line centre in HockeyAllsvenskan. Given his current form, he probably should have been on Sweden’s World Junior Championship roster last month. Despite playing for a struggling team at the bottom of the standings, he is still producing points.
Lucas is a fast-skating centre who contributes in all three zones. He looks much stronger this season and possesses intriguing physical skills, such as using reverse hits effectively and maintaining strong puck protection along the boards. He wins puck battles with inside-driven stick checking. Offensively, he reads space well, knowing where to place the puck and when to slow down a play. He is always intense and covers a lot of ice. He isn’t an elite offensive talent but is a competent playmaker who can carry and protect the puck at high speed. His speedy two-way game suggests he has a future as a third-line NHL centre.”
NuMo: Det kostar mer att låta True spela då han har tagit världsrekord i puckslarv på linjerna. Den center Hinken trodde skulle vara bäst defensivt visade vara helt oduglig. Det är bara att dra plåstret där
NuMo: Hans enda uppgift bör vara att vara bättre än True och det ska inte vara någon belastning eller svårighet för honom. Sen säger han att MoDo är hans klubb och den klubben han vill spela för allra mest, vilka förutsättningar det är under borde inte spela roll.
Lucas har även sagt att han endast skulle bli hemkallad vid spel i ordinarie uppställning och då ska det vara minst 10-15 min.
Tar vi hit LP så kommer han att få väldigt få minuter och det antagligen på bekostnad på Modos chanser att klara sig över strecket. Nä, det vill jag inte belasta honom med.
Gavelo: Lucas har framförallt spelat center hela juniortiden, sagt att han vill spela center och om du tittar Östersunds laguppställningar så har han varit center iaf senaste 20 matcherna. Molin har varit med ett bra tag nu.
Jag hoppas verkligen det blir som du säger att vi tar hem honom. Men det är ju den här lilla grejen också att Östersund dör nästan utan LP. Men de får skylla sig själva, de kan inte förlita sig på en MoDojunior.
{10015}: Molin kom ju tillbaka rätt nyligt och vad jag sett så har LP spelat ytter mestadels tidigare. Men det är skit samma, det är bra att han behärskar båda för våran del. Jag tror Hinken tar hem honom snart annars är han riktigt dum.
Monno: Normalt spelar man rightare till höger för man har en förlegad åsikt att det är enklare att slå sarg ut och låsa spelare vid sargen när man är rättvänd utåt vilket iofs stämmer, men Modos problem är att vi är för passiva i egen zon och därför vi spelar fast varandra när vi får pucken, här blir det en hel del enklare att ha klubban rättvänd mot sin kollega så man slipper slå backhand till varandra med ryggen mot spelet, dessutom blir uppspelen enklare. Man får dessutom en helt annan hotbild i offensiv zon.
Gavelo: Har man inte i hockey typ alltid spelat med rightare till höger och left till vänster i 5mot5? Och omvänt i PP. Var då alltid så förut. Är det något lag alls som kör som du säger eller är det en teori du har? Back back bakom mål känns som en smal sak... Klubban utåt handlar väl om att stänga sargen anar jag?
Gavelo: Lucas kan behärska spelet både med och utan puck väldigt behändigt för sin ålder, och jag tycker verkligen man borde spela honom center på SHL-nivå för att få ut maximalt av tvåvägsspelet.
Nu skriker alla efter att man ska kalla hem LP men gissar att Hinken och Karlin tänker annorlunda.
1921ofHockey: Jag tycker vi har varit spelmässigt bättre när vi har mött HV71, så håller inte med om att de är favoriter. Sedan så kommer vi förmodligen också ha hemmaplansfördel.
{10015}: Det är bara att kalla hem honom, ska vi försöka rädda kontraktet så måste vi ha alla spelare tillgängliga. Dock kan man såklart spela Lp med Jasek och Ranta och låta mc gå som center i 4:e.
Norlinder är överlag en av våra sämsta backar men med en enorm uppsida (var 5:e match), jag har inga problem att han går i ”1a” backpar, men då måste man ha en städgumma med honom annars platsar han knappt i Shl. Berglund med Norlinder förstår man innan dom sattes ihop att det inte skulle funka, men Karlin förstår inte och nu är dom snart -25 tillsammans denna säsong, det kan faktiskt vara ett av shl’s sämsta 1:a backpar defensivt!
True och Benson platsar inte i Shl så vad gör man?! True går ner som 4:e center med Olsson och OP, den kedjan ska ha 5 minuter speltid per match, Olsson och OP spelar även BP. Benson förpassas till nordnorge och Carlsson går in som ytter med Jasek och Ranta.
LP kallas hem och spelar som 13e forward och hoppar in när vi får skada och sjukdom.
Winberg går in med Norlinder i 3:e backpar, Näsén går på 0 minuters speltid som 7e back.
Rightare på vänstersidan och leftare på högersidan för att enklare kunna spela back-back bakom kassen samt att lättare kunna lobba ut puckar, dessutom får vi nötte skott lägen i offensiven utan risk för att puckarna rinner ur zonen, dock är huvudfokuset att enklare kunna väga sig ur egen zon eller lyfta högt.
Nu tror jag inte något av detta kommer ske då Karlin är för envis tyvärr.
Gud förbjöd inte en torsk för herrlaget men med det sagt så tog J18 hem derbyvinsten mot Löven med 4-1. Kul att Milans framfart som underårig i serien fortsätter.
Finns lite härliga scener från omklädningsrummet på juniorernas instagram också.
Zource: ja, just färför var det illa att Örebro vsnn när vi torskade. Vete fan, men om det inte görs något radikalt med lagetoch.spelet blir det vläldigt svårt att undvika kvsl
1921ofHockey: Det känns inte bra med kval mot HV. Dom har erfarenheten från förra året och en spets vi inte har. Skulle tippa att det blir 7 matcher och ny mardrömsmatch i Hägglunds.
Robin Ztorken L: Du får gnälla exakt vad du vill men snälla sluta skriv Sophinken. Det är så uttjatat och barnsligt. Kommer ta mig friheten att radera inläggen som innehållet ”Sophinken” tillslut.
Vikingmodo : Ja laget är alldeles för framtungt. Vi har princip inte en enda forward som är bra defensivt. Om vi håller oss kvar så måste vi korrigera det till nästa säsong.
Gusse: Leksand var väldigt bra idag. Bara att gratulera till 3 poäng. Nu måste vi vinna hälften av kvarvarande matcher efter full tid annars blir det nog kval.
Gavelo: Ja tyvärr är Näsén inte bra... Han har en skit säsong är nog bara att finna sig i.
Angående 27 och 51 tycker jag nog problemet är att Norris spelar så sinnessjukt naivt. Gång på gång gör han saker med alldeles för lite marginal. Tror också det är därför man ville ha Ladue med Winberg istället för att LaDue skulle slippa backa hem för att säkra Norris äventyr. Sen gjorde ju iofs Winberg lite konstigt agerande vid 3-2 men men.
Välförtjänt förlust kan man säga iaf. Det som skiljer mest tycker jag är att vi har haft ett tag att när någon gör ett misstag så finns det bågon som kan hjälpa och täcka upp. Nu är det som i början av säsongen igen, var och en för sig själv. Gör man ett misstag så är det helt kört efteråt (ja förutom Lassi då)
Steken84: Nu har det gått två säsonger och i princip inget har hänt med försvarsspelet så det är klart det är oroväckande. Jag tror det är tränarna som är för tjurskallig och vägrar erkänna sitt misstag med spelsystemet i egen zon och mittzon utan puck.
Mycket är för dåligt med laget men en faktor som påverkar försvarsspelet är avsaknaden av riktigt duktiga centrar som tar det stora ansvaret defensivt.
snowden: Kan vara så att Modospelarna för första gången i år känner att dom har nått att förlora. Kanske börjar man känna av pressen att klara sig från kvalspel. Och då har prestationsångesten slagit till och alla reagerar istället för agerar.
Steken84: ja det är parodi. Vi hade åtminstone behövt neutrala domare på senaste nu när vi inte kanske har den bästa form direkt. Kommer aldrig förstå nivån där man släpper massa regelbrott och så sedan tar man plötsligt något billigt/förstärkning/filmning. ..
19MoDo21: Jag har några frågor såhär direkt efter slutsignalen. Varför går Karlin på 7 backar, skapar bara oreda och dessutom är Näsén för dålig just nu.
Varför envisas han att spela med våra 2 för närvarande sämsta backar i samma backpar, snart -25 på dem tillsamman.