Icetheman: Fan, det här var en smärtsamt jobbig period att behöva se.
Att vi blir räddade av Lassi bakåt är inget nytt, det är förväntat, men att offensiva spelarna inte har kraft i åkningen eller någon sorts vittring kring var de behöver befinna sig... Det är nästan snudd på att True visat mest kämpaglöd framåt sjukt nog. Vigneault får godkänt för sin förmåga att hålla oss kvar i offensiv zon också.
En positiv grej att ta med från första perioden. Vi har bara släppt in ett mål. Otroligt vad mentalt sköra vi är. Pigg inledning, ett mål i arslet o vi blir som yra höns i egen zon och plottriga i anfall. Kämpa!
det känns tyvärr energifattigt, speciellt i egen zon. Vi spelar fast oss med tama passningar och överlämningar och tappar pucken förr eller senare.
Det här spelet fungerar inte, det är en repris på de misslyckade matcherna vi har haft.
Framåt så lyckas vi väl komma till avslut emellanåt, men det är lite på chans och det finns ingen bakomliggande tanke i hur vi kommer till avslut, därför finns det sällan rätt med spelare framför mål, eller någon som kan läsa en ev. retur.
Steken84: Hinkens val att käka bullar på kontoret istället för att göra sitt jobb leder oss rätt ner i källaren. Vi har det tunnaste och minst spetsiga laget i ligan kombinerat med hönsgård i egen zon. Frågan är hur vi ska lyckas göra det spännande i kvalet.
Märks ju att har noll tanke när man vinner tekning i egen zon. Orkar inte se försvarsspelet. Ser så vilset ut. Hur lätt som helst att forechecka fast oss
{10015}: Vi blir sämre och sämre sista 5 matcherna. Ingen ork alls och väldigt stressat jag tror nog spelarna vet om att kvalet närmar sig med stormsteg och det gör mycket att det låst sig.
Nu har ju MoDo varit betydligt bättre i vårt BP jämfört med hur det såg ut i första halvan av serien men det kan ju kännas lätt frustrerande ibland när vi inte pressar utan i stället krymper boxen och ser till att ha klubborna mot pucken.
Ändå. Vi har Karlkvist mot oss. Alla vet att han gör mål när han får stå ostörd och sikta in sig med full kraft.
För mig är det obegripligt att vi inte hela tiden har en topp mot honom. Måste man bli påmind om det man ändå vet.
Tarasov: Bedrövligt boxplay skulle fått ut pucken tidigare. Utvisningen är solklar otroligt onödig dock. Örebro känns betydligt mer lugnare vi känns stressade av stundens allvar.
{10015}: Jag jobbar med en herre som Är från Mora, han var involverad i föreningen och hans son spelade i laget när Karlin var tränare där, han berättade att Karin var extremt lat, alltid sist till hallen och först därifrån, därtill hade han öht ingen kravställning utan tyckte mer att laget fick spela som dom ville (lätt överdrivet såklart) , därför blev han ej omtyckt eftersom många spelare saknade tydliga riktlinjer både på träningar och match.
Vet inte alls om detta går att applicera på dagens Karlin och Modo, men visst börjar man att fundera när till och med Hinken erkänt att man nog haft för låg kravbild redan från början.
Samtidigt som True reducerar till 2-3 borta mot Tingsryd. :)