Vi kämpar ju stenhårt, men har lite svårt att skapa genomtänkta avslut, det går på chans och så måste vi göra, för ungefär där stannar vår kvalitet.
Att Luleå väntar och kommer i kontringar med spelare i fart i flera olika linjer är inte så förvånande och svårt att försvara sig mot.
Vi behöver nog ha lite mer tur i våra avslut, speciellt då de bygger på skott från svåra vinklar och långa håll, med förhoppning om turstudsar efter det.
Att vi skulle skapa chanser på annat sätt än jag nämnde kräver verkligen att ett par tre spelare kliver fram och vågar göra oväntade saker. Det kan hända, men är inte så troligt.
Vi får hålla det snålt och göra det bästa av det ser det ut.
PP måste fungera, var det sista jag skulle skriva och så blev det mål. Det han jag inte skriva.
Robin Ztorken L: Men han tyckte var en div 2 spelare, tycker du varit rätt positiv gentemot True. Särskilt beaktat att vi då var ett allsvenskt lag. Är du säker?
Jag som sett alla hemmamatcher på plats i 35 år, plus ett antal bortamatcher vet ju att det är värt att se de som känns hopplösa, för det är då man ger sig chansen att få känna den verkliga glädjen.
Costanza: Återighen, varför finns True med?? Han bord få samma meddelande som Ranta, True ska inte spela en sekund till i Modo. Han måste vara SHL,s absolut sämsta spelare genom tiderna
Petad inför kvällen när än en gång kampen från hjärtat och själen där ren desperation kan krävas så känns det som den rättaste petningen av dem som är möjliga.
Dickinson skrev ett tidigt kontrakt, men avslutade i klubben med MoDos fanan högt och sin egen respekt i behåll. Så träder man ur en förening och så gör man starten i den nya klubben som bäst.
Rantas reklam för sig själv som spelare den här säsongen gör nog Örebro nervösa. Man har köpt ett yrväder med hög potential, men som inte har rätta virket vare sig mot de han tjänar, eller sig själv.
Jag är så jävla nöjd över att MoDo slänger den där dumma, dryga och obrydda finnen i en soptunna. Laget måste ha varit tokig. Åk ur med rätt gäng om det händer.
Monno: Ja det var synd om Otso, ingen hockeyspelare gör ju fel medvetet. Ja Winberg har gjort ett par sådana bjudningar hittils, Rögle hemma i höstas när Josh avgjorde med 4 min kvar och nån till också som jag glömt mot vilket lag,
Monno: Jag tror väl att om ledningen meddelar laget att man kommer satsa som tusan på nästa års As trupp så kanske vissa kan acceptera bra lön fast i en sämre liga för en säsong,
Sen hoppas jag om det blir en realitet att vi går kraftigt på övriga allsvenska lagens bästa spelare och verkligen utnyttjar att vi kommer från SHL och har en högra status och satsar på att vinna ligan, det kan locka det bästa spelarna.
Tarasov: Ja, Allsvenskan blir det nu, men en trött och ofysisk oduglig True vill jag inte ha med oss ner. Gradin hänger löst måste jag säga. Karln verkar ha noll koll på de han tar in. Om dessa utlänningar spelar halvhjärtat så är det på hans konto!
1921ofHockey: Ja det är en sjuk matchserie. Nu är man ju partisk men jag vill nog hävda att aldrig har ett lag som varit så mycket bättre än det andra förlorat bäst av 7 matcher. Minns inte helt men vill minnas att Leksand var helt utspelade minst 4 av 7 matcher. Minnet kanske sviker mig men för för mig att det bara var 2 matcher där Leksand stod upp bra i spelet (kan minnas fel) Men, det är målen som räknas och där gjorde dom fler än oss i 4 av 7. Trösten är väl att vi mest troligt åkt ur året efter om inte annat. Vi var inne i en spiral nedåt som ej gick att stoppa. Det sjuka är att jag tycker HV är det också så blir spännande att se om dom vänder på skutan någon gång i närtid. Brynäs var ju i liknande läge men bröt sin bra när dom väl åkte ur.
Gavelo: Inne på dom tankarna jag också. Räkna som fan på huruvida man klarar att gå back några miljoner förstta året och chansa på att studsa tillbaka direkt med en bra stomme. Skiter det sig får man väl försöka med långsiktighet igen.
Keriksson: Var på kvalmatch mot VH 2015! Kommer ihåg chocken då det var första gången jag såg dem köra över ett lag, annars hade MoDo en tendens att förlora bokstavligen varje match jag var med på 😂😭 Jag var 10 när de tog guld, såg ingen match då utan det var mer en stor grej för de vuxna runt omkring. Egentligen har jag inte riktigt hockeyminnen förrens MoDo börjat sin spiral neråt...
Väldigt tacksam min pappa aldrig bjöd med mig på kvalmatcherna 2016 så jag slipper det traumat, han var där för avgörandet...
Var på varje match mot DIF, match 7 där är mitt lyckligaste hockeyminne. 😄
Monno: Var tvungen att kika highlights från den matchen igen som kbt. Thomas har ändå ett friläge EFTER att Leksand kvitterat som går i stolpen. Det hade jag helt glömt. Vi har mycket innestående karma på Leksand. Jag lovar att det en dag kommer att komma tillbaka till vår fördel.
Sigge: Hägg kan vi glömma nu när det blir HA. Skicka Hinken med enkelbiljett till Kapstaden som födelsedagspresent och porta honom från Sverige för gott. Vi vill aldrig se den katastrofala sopan till sportchef på svensk mark igen.
Keriksson: Tror det är någon av våra backar som mer troligt gör en sån sak i såna fall. Winberg är nog en het kanditat just för hjärnsläppen han får ibland. Norris en annan då just en sån där Rantakari dragning är precis något han kan göra. Tro hur jobbigt det var och hur många gånger Rantakari spelat upp den där situationen i sitt huvud..
Tur att du inte spelar schack. Bänka schackpjäser. Det vore något nytt.