Blir spännande och se om någon visa sig vara riktig krigare och ställer upp för MoDo för att ta revansch eller om det bara är plastiga legoknektsloosers! För vi skall då fanimej ta ha med storm nästa år💪 goooo MoDo!!!
Vikingmodo : den enda teorin till varför det blir spelarflykt är att våra toppspelare (många är dessutom i åldern att man inte kan offra ett år till) precis slagit igenom på den här nivån och därför inte hunnit tjäna några pengar..
bollan123: Umegård fick aldrig chansen att visa upp sig, gjorde 45p på 39 matcher i hockeyettan i år. Tror absolut falkenhäll kan ta en plats om han får chansen.
{9742}: Helvete vad man mår kuk när man ser andra SHL klubbar roffar åt sig av våra kulturbärare på långa kontrakt för att några rövhattar i föreningen inte kunde se till att vi spelade kvar i högstaligan.
Confusius: Precis. Modo som lag har underpresterat i år anledningarna därtill kan diskuteras. Hursomhelst finns det rätt många som skulle platsa i andra SHL-lag. Samt att det finns spelare i Modo som andra SC ser utvecklingspotential i. Lägg därtill andra ligor på det, då är det lätt till att den så kallade spelarflykten blir kännbar.
Confusius: Många supportrar och ett fåtal spelare lever nog fortfarande i den ljuva drömmen att man älskar sitt lag? En vacker tanke, trots allt. Ex.vis att försöka spela upp sitt lag igen, i stället för att harva i en fjärdekedja i random-lag. Vet inte, vet du?
Tarasov: Måns Carlsson håller väldigt hög Allsvensk klass. Han ska vi naturligtvis göra allt för att behålla, om han vill, vilket jag inte tror att han gör.
Modo-Målet: Nu är det ju tidigt än i processen, vi får se hur många som stannar. Men en teori varför det blir spelarflykt från just Modo kan ju vara kravställan i föreningen, det har vi tjatat om mycket.
Dels verkar inte kraven på de rent sportsliga resultaten spela nån roll, det vi har sett under säsongen där underpresterande spelare får stort förtroende hela vägen till match 6 i Jönköping. Tränare och sportchef sitter bergssäkert utan konsekvenser.
Men sen också kravställan utåt verkar helt obefintlig. Tänk om klubben samt Gradin hade gått ut direkt med att det blir en storsatsning mot SHL och mer eller mindre säga att sejouren i allsvenskan ska bli ettårig. Men nej, "det är en process", "svårt att få ihop en förstakedja", "inga importer kvar", "kan ta 2-3 år" osv. Vad tror du det skickar för signaler till en sån som Aagaard?
Modo-Målet: Brynäs var ett vackert undantag, typ också att Kruger spelar i Djurgården. Tyvärr är klubbkänsla snart ett främmande ord från förr. Foppa hade klubbkänsla, han visade det många gånger , många bara snackar om det så länge dom får sin lön. Trist, men krass sanning.
Modoröv: Mikkel Aagaard har en fin säsong bakom sig och spelar, enligt uppgifter till Silly-surr, i en annan SHL-klubb nästa säsong. Enligt en källa är det Skellefteå som är huvudspåret.
– Han har inte tjänat några pengar ännu. Jag har inte fått nej från Mikkel, men har svårt att se att han kan vara kvar, säger Gradin.
Sebastian Ohlsson har redan lovat att han stannar i Modo och det är nära att Oscar Pettersson också gör det.
– Vi kommer få kanske fem–sex stycken från SHL-laget som vill vara med på den här resan, det är jättekul, säger Gradin.
Confusius: Det är så äckligt att vi återigen ska bli länsade. Vad är det för fel på klubben, varför stannar ingen? I Brynäs och HV gick det minsann bra att ta ett HA år, men inte här, FyFan
Confusius: Det är konstigt att det här bara drabbar oss när vi åker ur andra föreningar klarar av att få en stomme att stanna när dom åker ur men vi ska tydligen acceptera att det är max 2-3 spelare från års trupp som stannar Hinken har redan fått en att halvt ge upp när han säger att det blir spelarflykt.
Robalob: Får vi behålla Niederbach skiter jag i resten. Nu är väl inte det speciellt troligt men även jag kan ha förhoppningar 😉 Även om jag försöker se realistiskt på saker och ting.
Hahaha det här forumet och gripa efter halmstrån alltså.
Bekräftat nu alltså att Lehtinen, Winberg, Näsén, och Ranta försvinner. Och säger Hinken att ALLA importer mest troligt försvinner, så bör vi väl utgå från det också eller?
Så då kan vi stryka följande från nästa säsongs trupp:
Lehtinen
LaDue Winberg Näsén
Jasek True Vigneault Jacobsson
Aagaard Woods Ranta Benson
Spelare som inte bekräftats något om:
Eriksson Ek Eltonius
Rundblad Norlinder Bernhardt Berglund Norén
Niederbach L Pettersson
Södergran Olofsson Carlsson Gästrin
Av dessa spelare kan vi GISSA att majoriteten lämnar tyvärr, allt annat är en bonus.
NIF: Exit samtal idag och imorgon enligt allehanda. Också hört att Aagard kan landa i Skellefteå dock skulle jag inte ta gift på det. Trovärdig person men han var väl inte hundra själv.
Oscar Nordin i Troja? Vann poängligan i deras lag i år. I Ettan förstås, men en kille i bra ålder med förflutet i klubben.
Tror också det är viktigt att vi får hit spelare som verkligen vill o tror på att de kan spela i SHL. Så de inte är för bekväma och tänker att de tappar jobbet om man skulle gå upp. (Harald hade en teori om detta i ett Hockeypuls-avsnitt nyligen)
NIF: Det var ändå väntat oavsett hur mycket man hoppades, vi får sikta på annat! Här kommer några namn som låg topp 50 i poängligan i ha förra året, med utgående kontrakt, lär finnas något att försöka nypa här! Men vem/vilka?
Zion Nybeck, Nolan Stevens, Nicolai Meyer, Henrik Larsson, Teemu Väyrynen, Jacob Hayhurst, Liam Dower Nilsson, Colby Sisson, Maxime Fortier, Michael Joyaux, Gerry Fitzgerald, Simon Åkerström, Rasmus Bengtsson, Christoffer Jansson, Eddie Levin, Nolan Walker, Hampus Plato, Erik Bradford, Oscar Nord, William Eriksson, Carl Johan Lerby, Miika Pitkänen, Liam Hawel, Trevor Cosgrove, Oliver Kandergård, William Pethrus, Matt Fonteyne, AJ Vanderbeck
bollan123: Tror han kan ha en liten chans att ta sig in i truppen, faktiskt. Trots allt fått göra det mesta själv i ett dåligt J20-lag. En matchs utlåning till ettan resulterade direkt i två mål. Säsongen innan spelade han 4 matcher för Almtuna och gjorde 2 mål.
Färdkost: Men snälla Falkenhäll är absolut inget för A-laget oavsett om vi är i HA eller SHL.
Om du enbart tror detta pga poäng så kan jag tillägga att Karl Umegård vid samma ålder hade 13 mer poäng på samma antal matcher och han gjorde knappt ett avtryck i allsvenska MoDo. Så nej släpp J20 runkandet nu. Det funkar inte
Hockeyleksing: Tror du gått vilse i HS-djungeln. Om du följer trottoarkanten så kommer du nog hem till Leksand igen, men akta dej, några bitar kan vara sålda
Det där med att gå upp direkt, styrs ju enormt mycket av hur många spelare man får behålla.
Det är näst intill helt omöjligt att bygga ett helt nytt lag och gå upp direkt.
Och vi verkar ju precis som förra gången tappa i princip alla