JoJo2613: inte alls. Men tom soffcoacherna från hemling och hädanberg såg att backsidan var tunnare än mandelflarn, och det syntes ganska omgående hur kass den var. Ändå sitter Hinken som vanligt och är supernöjd.
ALLA ser att andremålvakten är usel och inte en tillstymmelse till agerande där heller. Hinken tjabblade bort förra säsongen med sin passivitet och han är påväg att göra det nu också.
Jag tror han är helt enkelt för usel förhandlare och har för dåligt kontaktnät. Han sölade bort dickinson , iof ett misstag alla kan göra men jag tycker att jag hör mycket från flera håll att han är inte rätt man.
Sen kan jag absolut köpa att det är svårt att locka hit bra namn med tanke på stad, rykte och ligatillhörighet. Det innebär för mig iaf att det ställer ÄNNU högre krav på sportchef.
Eller så ger vi bara bort den här säsongen till löven som förmodligen kommer rusta in i det sista och erkänner oss besegrade och börjar om till våren med ny sportchef .
Med facit i hand skulle Hinken fått gå innan förra shlsäsongen.
Sen är det ju bara tragiskt att Olofsson och Rundblad har högsta lönerna med råge i allsvenskan sett till hur dom levererar. Men svårt att sia om resultat. Vi får se vad som händer. Jag tror tyvärr inte att det blir mer än en skitback in som inte gör nån skillnad, dessutom för sent. Hoppas på att bli motbevisad.
Vikingmodo : Oskarshamn hade ju absolut maximalt flyt i och med Covid nedstängningen. Dom fick ett friår på sig att bygga ett bättre lag i god tid där man kunde rensa topplagen i HA.
Karlskrona är snäppet mindre än Kalmar förvisso, men för dom gick det ritkigt på tok. Men mest pg.a. SHLs helt idiotiska arenakrav. SHL borde fan få betala skadestånd till Karlskrona kommun...
Gavelo: Var väl Adam J som lanserade gabrielsson, ställer mig dock frågande till hur många som överhuvudtaget hade noterat honom innan han nämndes i podden med svarten.
Sen kan man ju bli rätt trött på sådana "spaningar" nu när man någon vecka senare hör att han har SHL-intresse. Då förstår man ju att det är ett namn han fångat upp via den interna snurran än något han själv har identifierat.
modomille: jag är ändå tvek. Han har väl noll erfarenhet av stor is? När var senaste gången en nordamerikan (helt ovan vid rinken) kom in under säsong och levererade ?
Monno: håller med, samtidigt finns ju chansen att dom kommer gå upp och drämma dit en riktigt jävla monster budget? Stor stad,.många företag och spons, väntat i årtionden på att gå upp?
Gavelo: Är ju bara Sjöström och australienaren som är lån. Bogren kör några juniorer från egna led också såsom letten från Kalix och Hemmyr som, hör och häpna, faktiskt är från Umeå.
Tror de kommer behålla rätt många ändå och inte behöva bygga från noll. Man får ju vara smart i den sisten om man är Dower-Nilsson, Tellström eller Forsberg. Köra på där man är en garanterad stjärna inom laget eftersom det ändå blir uppe i SHL.
Däremot borde de dumpa Olofsson, Possler, Lundin osv oavsett hur nyttiga de kan verka vara på HA-nivå. De skulle bli osynliga en serienivå upp.
Lilliz gick till Löven då han absolut inte ville spela för ett annat shl-lag/möta sitt Färjestad. Blir spännande att se hur han gör vid ett eventuellt avancemang. Blir det spel utomlands då tro?
Monno: Löven har tyvärr bara någon enstaka spelare som kan följa med dem upp i SHL vilket försvårar situationen, tex så kommer deras guldklimpar nog spelar för Luleå resp Frölunda så dom kommer behöva värva ihop ett lag likt Oink eftersom dom inte har juniorer under ifrån som kan komma upp heller.
Dock är Per K en rätt bra sportchef så han kommer nog hitta några riktigt bra namn, men det är fruktansvärt mycket som ska klaffa om dom ska klara fösta året i SHL.
Vikingmodo : Kan ju vara lite som BIK höll på ett tag, men utmanade men ville nog innert inne inte gå upp egentligen.
Som någon här varit inne på, går Kalmar upp är det stor risk för växtvärk och pannkaka av allt ihop. Att få vara i toppen av HA något år innan man tar steget kan nog vara bra.
På tal om att gå upp, lite spännande om Löven, gud förbjude, skulle gå upp. Dom har stretat på i så många år så skulle va kul att se hur dom tacklar SHL. Det påminner lite om Skellefteå, men får inte bilden av att Löven har samma långsiktiga tänkt som SAIK hade när dom gick upp?
Frontschwein: nu har du absolut noll koll om vad han arbetar med. Du tror säkert att det bara är att ringa ett samtal till valfri spelare så kommer dom till oss..
Frontschwein: Det kommer! Det är ju inte så att det sitter 100 backar och väntar på att Modo ska ringa och fråga om dom är intresserade av att spela för oss.
Willow: Vad jag hört innan säsongen var att Fitz ville testa ett sista år i Ha och Modo. Jag hoppas verkligen Hinken jobbar hårt för att signera upp Kelleher och Fitzgerlad ett par säsonger till. Skulle känna bra att gå in i nästa säsong (Ha) med tex Larsson, Fitzgerald, Hermansson, Olofsson X Kelleher Då har vi iaf rätt bra ingångsvärden och kan jobba därifrån.
Willow: Gidlöf, Johansson och Koblar är redan bra SHL-spelare så det vore bara rimligt att de inte följer med ner i HA. Gissar att Johansson spelar i AHL nästa säsong oavsett.
Frontschwein: för mig var återkomsten till HA verkligen eldprovet för Gradin. Hade hög tilltro till honom på HA- nivå. På nåt märkligt sätt känns det som han blivit sämre än när han började. Men det är väl inte klart med 3 år till? Eller?
För mig var halva grejen att ha en väloljad duo som tränare och sportchef som drog åt samma håll och hade god insyn i den andras syn på hockey osv osv osv. Utan hans radarpartner faller halva poängen. Sett till hans prestationer över senaste två säsongerna ser jag absolut noll anledning för honom att vara kvar.
Nu får vi se vad han vaskar fram, men värvningar under säsong är väl typ det han haft absolut sämst tracktecord i senaste säsongerna.
Framnäs: Det kanske var kalkylerade chansningar att signa Vanderbeck och Jonsson med klausuler/löften om att de kunde lämna för större ligor? Klart att Kalmar inte kommer utmana om SHL-platsen men om de går till slutspel och utmanar om en semifinalplats så är det ju ändå en skitbra säsong för en så liten klubb.
HV letar nog andra forwardstyper, annars hade Diaco varit given dit känns det som.
Gavelo: Vilken grej att Kalmar tappar två av deras topp 3-spelare under brinnande säsong. Vanderbeck och Jonsson plötsligt inte med i laget, men man kommer tryggt bli tvåa i tabellen ändå då Hinken mest skrikit ut tomma hot.
Skulle de nu göra sig av med Diaco också så måste det fan börja vända för dem dock. Att tappa just hela sin topp 3 borde vara för mycket oavsett klubb i fråga. Hoppas de blir överösta med bud på honom, han var trots allt framgångsrik i Nordamerika innan han behövde dra till Tranås.
Silly: Gidlöf, Johansson och Koblar är nog lite som med Lucas Pettersson, NHL-klubbarna kommer vilja se de i AHL eller SHL istället för HA. De flesta andra du nämner lär få SHL-bud.
Zource: Nope.. Leksand har 8 st. importer. Dom kommer dom garanterat inte kunna behålla
Sedan tror jag inte att namn som: Marcus Gidlöf Alexander Lundqvist Anton Johansson Kalle Östman Olle Strandell Oskar Lang Lukas Vejdemo Wiktor Nilsson Kommer att stanna om dom åker ner Dom kommer söka sig vidare till SHL eller spel i AHL eller Europa där dom kan få bättre betalt och inget lönestrul...
Vikingmodo : Det är ju lite typiskt MoDo också att gå på varje jävla mina som finns. Första året utan fallskärm drabbar såklart.. *trumvirvel* MoDo! Vilka klarar inte att studsa upp på direkten och drabbas av HA’s ännu sämre förutsättningar..?
Gavelo: Det känns ju surt att Björklöven förmodligen slipper stålbadet som väntar Hockeyallsvenskan nästa säsong. Men räddningsplanka för Modo om Leksand åker ur. Då lär vi vara storfavoriter nästa säsong
Nucky: Jo jag tycker det blir konstigt om både Freddan och Hinken blir kvar efter nästa säsong. Ska man sparka bör man lika gärna sparka alla annars kommer det bara bli massor av frågetecken. Om spelet fortsätter hacka så kommer avgångskraven snabbt på Freddan och även Hinken att eskalera och det kommer bli samma utfall som med Karlin. Det kommer vara omöjligt för Modo att inte göra sig av med dom när drevet går.
När man plockat in Rohdin hade det vart intresserant att ta in Pennerborn som flera vart inne på. Eller skriva på med Roger Melin så vi tar oss upp snabbt och sen börja bygga nytt i SHL. Som det är nu är det för mycket mellanmjölk och mellanväggar för Modo. Tror tyvärr inte det kommer räcka
{9742}: Jag är lite rädd att MoDo just nu är på väg i helt fel riktning. Ska inte älta tränarbytet mer då jag önskar Freddan allt gott och att han lyckas med sitt uppdrag. Vi spelar lite rakare och kommer till snabbare avslut vilket såklart är positivt.
Men det jag saknar nu är en tydlig plan från MoDos ledning, och att man kommer förlänga Hinken med 3 år visar att man tyvärr inte lärt sig någonting.
Han har misslyckats 3 år på raken med trupperna, varav fjolåret var dels det tydligaste och mest kostsamma misstaget. Den centersidan ock backsidan skojar man inte bort.. kan vara bland det svagaste man sett dom senaste 10 åren. Med handen på hjärtat är dagens forwards förvisso stark men det är väldigt mycket EP-scouting där jag kunnat göra samma jobb. Hur kan det t.e.x komma sig att det vimlar av unga talangfulla målvakter i andra lag medan vi värvar en 27-åring från HA’s överlägset svagaste organisation?
Vi har nu sparkat den bästa taktikern man haft i klubben på länge, må så vara ifall man har en klar målbild och ersättare, men problemet är att det känns som man skjuter från höften.
När vi nu skickat Karlin hade jag hellre sett en komplett nystart även med ny sportchef. Gå ”all in” på Daniel Stolt från Kalmar eller Torsten Yngvesson från BIK. Men vad har Hinken presterat som motiverar en förlängning på 3 år? Jag förstår inte överhuvudtaget, och jag är livrädd för en ny ökenvandring i HA på 6-7 år..
Lizzki: Kapital är allt som Bolaget äger, i lövens fall förmodligen ismaskiner, gym utrustning, spelarbuss, kontorsutrustning, eventuella lokaler, Jumbotron, kläder etc etc. Likvida medel är pengar man har på bankkontot.
Lövens hela koncern hade 300 000 tkr efter fjolårets bokslut och det är farligt dåligt.
Tuppen: innebandyn drar inte lika mycket pengar från näringslivet så visst finns alla förutsättningar för löven. Nästa höst när SHL drar igång undra säkert hela hockey Sverige återigen, " Var är löven"
Tuppen: Jajemen, den enda staden där innebandyn regerar. Men så består 1/3 av befolkningen av studenter också.
Det är en speciell ort, men där kan man faktiskt bara ge cred till Löven som vägrar att ge upp. Är det typ 25 år nu som de försökt nå någonstans, med spel nere i div 1 och allt?
Ett problem de har är deras nostalgiska supportrar (jag fattar, var samma för mig med Kempis) som tycker att ladan på Teg är det som "hockey ska vara". Finns inget brett stöd för evenemangsarena.
Janne G: Björklöven har alla förutsättningar. Med en befolkning på drygt 120 000 innevånare är dom i samma nivå som Luleå. Örnsköldsvik 55 000 och Skellefteå 75 000 innevånare har betydligt sämre grund att stå på
ALLA ser att andremålvakten är usel och inte en tillstymmelse till agerande där heller. Hinken tjabblade bort förra säsongen med sin passivitet och han är påväg att göra det nu också.
Jag tror han är helt enkelt för usel förhandlare och har för dåligt kontaktnät. Han sölade bort dickinson , iof ett misstag alla kan göra men jag tycker att jag hör mycket från flera håll att han är inte rätt man.
Sen kan jag absolut köpa att det är svårt att locka hit bra namn med tanke på stad, rykte och ligatillhörighet. Det innebär för mig iaf att det ställer ÄNNU högre krav på sportchef.
Eller så ger vi bara bort den här säsongen till löven som förmodligen kommer rusta in i det sista och erkänner oss besegrade och börjar om till våren med ny sportchef .
Med facit i hand skulle Hinken fått gå innan förra shlsäsongen.
Sen är det ju bara tragiskt att Olofsson och Rundblad har högsta lönerna med råge i allsvenskan sett till hur dom levererar.
Men svårt att sia om resultat.
Vi får se vad som händer. Jag tror tyvärr inte att det blir mer än en skitback in som inte gör nån skillnad, dessutom för sent.
Hoppas på att bli motbevisad.