Vi koncentrerar oss med och mer att försvara det vi har och mindre på att tänka på vi skall försvara oss för att anfalla. Så vi tappar momentum helt klart. En utvisning emot är den självklara följden och då börjar det bli jobbigt.
Vi blir lite passiva så det är sant. Men det är inte kaos.
Men annars tänker jag som du. Dags att växla upp lite. Ett par extra skär från varje spelare i ställer för ett par för lite. Det är fyra skärs skillnad bara det.
Varför är det så att laget verkar behöva vara pressat till det yttersta, eller ställas inför en riktigt tuff utmaning, för att verkligen spela som ett sammansvetsat lag? Ofta, när de förväntas styra matchen och vinna utan större problem, fungerar spelet betydligt sämre.
Heyerdal: AIK kan komma med en jävla fart bättre våra backar som vanligt fegar på blå. Men kräver det ser det bra ut. Hoppas man kan hålla denna nivå nu.
Otroligt BP med tanke på att vi slutligen tappade två klubbor. Hoppas vi blir belönade med att inte släppa in mål den här perren nu.