Zource: Hyra moviebox och hyra film, mer eller mindre vuxet. Beroende på hur modig man var.
Man var ganska tuff och låtsasoberörd när man hyrde mer "vuxna" filmer. Men jag var ju typ vuxen då. Du hade fortfarande en liten bit kvar. Köpte vuxenridningen Cats på snabbköpen i huset där jag bodde. Konstigt när jag tänker på det nu. I en liten stad vet ju alla allt, speciellt i samma kvarter. Men jag tror faktiskt snabbköpskassörskan inte kunde hålla ordning på vem som köpte vad.
Såklart kunde jag inte låta bli att kolla så knappt fem kronor. Om det blir billigare eller dyrare i en hockeyhall vet jag inte.
När jag var liten så fanns ju ettöreskolan fortfarande.
Det var konstigt för ibland fick man en krona av någon snäll farbror med väst och kostym, som luktade alkohol och rakvatten, Hade guldplomber hade guldklackring och faktiskt en del fickur. Verkar som en rik person, men det var ofta raka motsatsen. (önskar jag hade dessa rikedomar.)
En krona räckte faktiskt till det ettöres kola var värt. Dvs. Hundra stycken. Puckstång fick man för 60 öre och en storstrut! 1.65 kr. Ja, det här var 1971 visserligen, när det här gällde för mig. Ettöringar, femöringar i börsen. Det var värt pengar.
Att gå till kiosken var värt pengarna. Men storstrut. Det fick mamma köpa till en, fast det var när hon var på bra humör och råkade ha medel.
Costanza: Ja.. Det var en solklar filmning av Topping. Slutspel = Play Dirty!
Men vad hände före toppings filmning? Karlskigasoelaren hoppar en vänstersmäll i huvudet/ansiktet på Topping. Inte en chans att kunna spela på pucken , Utan bara smälla på eller skada Topping. Jag hopoas Diciplinnämden tittar på den situationen!
Att medvetet slå, knuffa eller gnugga handsken i ansiktet på en motståndare i ishockey bedöms som en regelöverträdelse, ofta bestraffad som "Roughing" (grovt spel) eller i värre fall "Roughing" med matchstraff. Handlingen räknas som osportsligt uppträdande och är inte tillåten. Här är de viktigaste reglerna och principerna kring handske i ansiktet (Roughing): Roughing (Grovt spel): En domare utdömer oftast en 2-minuters utvisning (minor penalty) för roughing om en spelare använder handsken för att knuffa eller slå en motståndare i ansiktet eller huvudet. Matchstraff: Om en spelare medvetet försöker skada en motståndare, till exempel genom att gnugga handsken hårt mot ansiktet/visiret eller utdela hårda slag mot huvudet, kan det resultera i större utvisningar (5 min + matchstraff). Oskrivna regler: Att "torka" handsken i ansiktet på en motståndare anses ofta vara en provokation som leder till efterspel, och det betraktas inte som en del av en schysst fight. Skydd: Handskarna är utrustade med stoppning, men att slå med dem mot ansiktsskydd (visir/galler) är farligt och straffas hårt. www.sportmember.se www.sportmember.se +2 Det är viktigt att notera att alla former av slag mot huvudet och ansiktet tas på stort allvar av domarna för att förhindra skador.
Regler: Disciplinnämnden hanterar ärenden där spelare medvetet slår motståndare i ansiktet.
Ett Modo man aldrig sett förut, inget vettigt grundspel, otroligt udda karaktärer med hög individuell skicklighet, extremt ojämnt och det hoppar, hackar och vinglar framåt. Det är fysiskt och fegt om vartannat, filmningar och massor av konstiga utvisningar. Ändå vinner man. För första gången under 49 år (jo, såg guldet -79 på plats) har jag i gen som helst aning hur det här ska sluta. Känns helt overkligt allting som sagt ,,,
Måste pudla lite. Filmning ger ju ingen avstängning så det är helt ok. Det är ju bara böter. Resonerade som om det vore något mer omoraliskt med avstängning som följd.
Gavelo: Jag säger inget om det, även om jag inte tycker att handskarna träffar speciellt hårt så har de inget där att göra. Men jag hatar dessa filmningar/förstärkningar. Fotbollsintresset för mig har dött pga det. Vill inte ha in det i hockeyn. Tyvärr har Modo bidragit lite för mycket där på sista tiden.
TIK_TIK: Knappast. Han vill avvakta fram till september i hopp om att det dyker upp något bättre. Hellsten tröttnar till sist. Sedan värvar Hinken en 35-åring från finska andraligan i februari 2027.
Själv hade jag önskat att han registrerade smällen och sen bara fortsätt spela tills han var säker på hur illa det var.
Han hade säkert insett att det var som det blev. Typ inget speciellt.
Vi hade sluppit vår utvisning. Vi hade kanske fått ett numerärt överläge och kanske hade vi vunnit pucken. Det verkade ju inte vara ett sånt läge att en överdrift hade räddat en akut situation för en målchans till BIK:
Men gjort är gjort.
Det var ingen bra reklam för klubben i det här läget. Även om den verkar tycka det.
NuMo: Konstigare saker har skett. Men om Topping hade spelat livlös på isen, som de flesta gör, hade det garanterat blivit matchstraff efter videogranskning.
Monno: Exakt. Sen ser jag hellre att vi håller i klubbor och screenar istället för att filma. I slutänden skiter jag i vilket bara vi når SHL och det verkar föreningen också ha insett. Tror BIK kommer sälja sig dyrt på lördag dock.
Willow: Det är dags att ni bygger en teaterscen bredvid museet nu. Grattis till segern! Men era filmningar börjar bli skrattretande. Går inte att försvara denna heller. Hela Sverige skrattar!!!
Garanterat en avstängning på Topping!
Lite pinsamt att många av er försvarar detta beteende med att ”det är en del av hockeyn numera” …herregud..
Ja, ingen har sagt att det inte var en smäll i huvudet. Så du har tur. Som jag sa kanske det kommer att granskas, så nu får vi hoppas för din skull åtminstone att det granskas.
Hur skall denna suckerpunch kunna komma undan en avstängning?
DrCox: Här ska inte åkas annat än till Luleå, kanske greppar jag efter halmstrån men jag tror att en hel del av MoDos spetsspelare skulle trivas bättre mot Björklöven än vad de gör mot bofors
1921ofHockey: Snälla lag vinner inga titlar. Under FBKs storhetstid så var dom ju inte kända för att spela varken och regelrätt direkt...
Ta en sån som Pudas, en av de mest framgångsrika SHL backarna senaste åren. Knappast nån som drar sig för att fuska lite om det gynnar honom.
Tycker också vi har svårt med lag som spelar interference hockey, lite som BIK gör. Man bygger sitt spel på att vara spelförstörande i mångt och mycket. Också det som sänkte oss i SHL. Alla lag screening och håller i så myvket det bara går utan att man blir straffad så vårt fina spela som fu lade i HA blev värdelöst när dom klurat ut hur dom fick fast oss.
Hoppas inte att bluffen Hellsten redan blir synad. Han har släppt in få mål men det har mest handlat om tur och tillfälligheter. Han är ofta ute och simmar på både rygg och bröst. Hoppas han lyckas överprestera slutspelet ut!
Kollar tredje perioden mellan Saik o Lule. Enorm skillnad i spel gentemot vår match. Mellan MoDo o Saik skiljer minst två divisioner… fina exmodoiter i Saik 😢
Gavelo: tittar vi på spelet i stort så krävs det en stark insats av Hellsten, att vi får undan deras spelare framför honom om vi ska hem serien, sen måste försvarsspelet bli mycket bättre vi förlorar alla sargdueller och deras backar kan lasta puckar mot mål.
Gavelo: Tack, äntligen någon som faktiskt bemödade sig att titta på situationen. Sedan ser Toppings reaktion larvig ut men det förändrar inte det faktum att han fick en sucker punch i huvudet.