knaskamilla: Läser i Gävlepressen att Modos 1-1 mål gick till så att Kung Högardh kom fri, Ram i Brynäskassen räddade med ansiktsmasken och pucken åkte upp i skydsnätet bakom målet och ner på planen igen och där störtade lille Söderberg fram och satte pucken högt bakom Ram. Måste varit ett underligt mål att se=)
Frisco: noterar stillsamt att igen Brynäsa varit här o kommenterat i denna tråd efter kl 19:00 (före var ju budet 6-1 o 6-2) VEM ska nu rädda dem? Göra en Linköping o åter sätta in il Proffesore?? (OBS!! Stor ironi!)
Paddan: Ja det finns bara stabil och blir träffad av puckar, han heter Riksman. Sen finns det en som är mindre stabil men väldigt rörlig räddar puckar, han heter Hirsch.
Härliga citat från matchrapporten: "Magnus Hedlund, tidigare back och numera teknisk och rörlig center, gjorde en strålande insats i Modo med sin spelintelligens."
Sen angående Kung Cannabis: "Vi kan tacka målvakten Peter Hirsch i inledningen, säger Pirro Alexandersson. "
...eller niopoängsveckan part II, är härmed inledd. En säker seger ikväll och de första tre poängen var inkasserade. Nu ligger vägen öppen mot tre nya fina poäng, MIF torde vara lite skärrade efter att ha släppt upp HV till likaläge efter ett femmålsförsprång. Synd bara att vi inte fick vara det laget som spräckte DIFs segersvit, men på lördag kommer niopoängsveckan part II att fullbordas.
Apropå ingenting. Det var nån som frågade för typ 2 timmar sedan varför Hedin inte spelade ikväll. Nu är det väl så att alla redan vet, men jag svarar ändå. Hedin hade feber ikväll...
Helt apråpå ingenting: I och med dagens vinst mot Brynäs så har Modo för första gången denna säsong lyckats vinna tre matcher i rad! Gisses vad vi är formstarka! :-)
MartinSedin: På tal om att vi behöver klassspelare, vore ju inte helt fel om Påhlsson kom hem till hösten, det verkar ju inte som en omöjlighet alls och så såg jag att Svartvadets kontrakt går ut efter den här säsongen, kanske finns det en möjlighet att han kommer hem också? Lägg till foppa på det så ordnar det här sig :) DÅ blir det en roligare säsong nästa år, det lovar jag! hehe
Frisco: Ja han är tränare för Flyers farmarlag nu. Han är grymt populär i den staden efter alla säsonger i Flyers, vet inte hur många men över 10 har jag iaf för mig.
MartinSedin: Jag vet inte alls. Det jag vet är att han var väldigt stor när jag såg honom på Domus i Ludvika där han och ett par andra Leksingar hade nåt jippo. Men det var många år sen.
Konstaterade just att resultaten i övrigt inte gick MoDos väg i afton. Mesigt av Timrå att inte kunna vinna mot Leksand, och LHC kunde väl ha fått en liten tröstvinst?
Frisco: På tal om Kjell så är han väl tränare i någon farmarligalag och jag läste en intervju med han där han sa att han siktade på att bli första svenske tränare i NHL.
ModoAnte: Det har du rätt i. Jag anser vidare att om MODO går till slutspel så kan laget överraska. Laget har visat sig vara ett bra cuplag under de senaste säsongerna och till och med Frölunda har ju sagt att de INTE vill möta MODO i ett slutspel.
Kan ni tänka er MODO vs Timrå i slutspelet? Vilken fest detta skulle bli.
Wewillwintoday: Jag vet inte mycket. Anledningen till att jag nämner fredag är att det är sista datum för övergångar denna säsong.
Det enda jag vet är att Dopita tackat nej till Övik. Sedan så har förmodligen en bunt fax på sitt skrivbord med diverse namn från diverse agenter. Tyvärr tror jag att de flesta av dessa namn är spelare som Woodcraft eller vad LHC nya "stjärna" heter.
Hur som helst så blir nästa säsong roligare än denna säsong.
MODO gör precis som vanligt och håller tyst angående eventuella nyförvärv. Jag anser att MODO gör helt rätt som inte läcker några uppgifter till pressen.
Frågan man ställer sig är nu om MODO kommer att värva någon senast på fredag? Varför har tex Hedin varit två gånger i Finland? Var det bara en dimridå första gången när han sa att han inte hittat något? Hade han hittat något men ville titta igen?
Ska det värvas så ska det värvas klasspelare annars kan det kvitta. Spelarnen som kommer ska gå in i första line eller andra line, annars ingen idé. Jag vill INTE se någon Kasper Kening eller någon kanadensare från Italien. Jag vill se spelare som Dopita, Svartvadet eller någon annan av den klassen.
Wewillwintoday: I och för sig så har jag bara sett Hedlund som center i en match. Hedlund spelade bra i den matchen och det är inte alls omöjligt att centerplatsen blir hans i framtiden(är Hedlund våran nästa Janne Öberg).
Det är två matcher kvar denna vecka som jag ska se jag hoppas på se mera av Hedlund som center.
Björn VII: Herlev ville så absolut være sjovere at se som mestre end Rødovre eller Rungsted... :) Kvartfinalen?....nej du, så snart Hlinka og Staal er klar igen så bliver MODO svære at stoppe tror jeg...De betyder meget for holdet i mine øjne... helt sikkert SM-Guld :)
Wewillwintoday: Jag trodde aldrig att jag skulle få säga detta men Fredrik Warg har varit MODOs bästa forward i de två senaste hemmamatcherna och han verkar trivs i sin centerposition.
Däremot anser jag att Wargs utvisning i slutminuterna senast mot Luleå inte var speciell smart och höll så när på oss att kosta matchen.
De verkade i alla fall lite upprörda över målet, en del BIFare.