1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 533637 inlägg · 4126 ämnen
« · 2123268 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season - 2020
Modoit i Umeå: Det är inte så ofta jag läser här numera, men en sak är sig alltid likt. Vi har alltid bättre trupp än vad placeringen visar, otur med skador eller tränare som inte lyckats med en spelidé.

Jag tycker att frånsett fjolåret, så har vi startat säsongerna med alldeles för svaga trupper. Visst det brukar finnas några kända namn i truppen, på slutet av sina karriärer eller nån kört fast för x antal år sen som det ska lossna för hos oss. Detta kryddat med egna juniorer som får mycket speltid med mediokra lagkompisar.

Detta är en förening för dem som vill testa på GM rollen och tycker fina Gym och omklädningsrum är viktigt.

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: Var väl bara korttidslösningar SHL satte stopp för? Lån för resten av säsongen borde väl vara annorlunda, då spelaren inte kommer kunna dra mitt under lånetiden?

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Jag tror de flesta lånen i allsvenskan skulle välja att spela i SHL före. Tror inte Kaut skulle välja 12an i hockeyallsvenskan om han fick chansen att spela i SHL om vi ska vara ärliga.

Jag vet inte om de ens kommer ha chansen att gå dit då SHL väl förbjudit dessa lån förutom vid att ersätta skada?

Sv: Silly season - 2020
modomille: Perttu Lindgren, 33årig finsk center. Senaste åtta åren i Davos, kanske något för Modo ?
www.eliteprospects.com/player/6423/perttu-lindgren

Sv: Silly season - 2020
{9108}: Var bestämt sedan länge, han hinner fortfarande lira där borta efter finska ligan är över.

Sv: Silly season - 2020
modomille: Han säger att han vill det med.. men det gäller samma sak för honom som Heppo. Florida äger rättigheterna för Lundell

Sv: Silly season - 2020
{9108}: Lundell kommer avsluta säsongen i HIFK, men det ändrar inte Heppos utgångsläge som tur är. Florida fans verkar säkra på att han återvänder hit.

Sv: Silly season - 2020
{8225}: Jo, de där som är riktigt duktiga som bara håller kartan platt, lägger upp kompassen och plötsligt springer de som dårar den rakaste vägen mellan två punkter. Imponerande..

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Jag är en synnerligen usel orienterare, så förstår hur du menar. Det där strecket mellan kontrollerna som finns på kartan har jag aldrig sett i skogen

Sv: Silly season - 2020
{8225}: Att Styf hattar runt med kedjorna är inte i närheten av lika störande som att han verkar helt oförmögen att implementera ett försvarsspel. Jag läste på mittmedia att modo tränade försvarsspel under träningen. Tyvärr hjälper det nog inte, då man spelar helt fel. Det är alltid inte den som springer snabbast som vinner en orienteringstävling, utan man måste springa åt rätt håll också. På den punkten verkar våra ledare helt sakna en karta.

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: Har svårt att tro att Steen inte skulle vilja ansluta sig till FBK om han inte tar en plats, så han lär ni knappast se. Grundström däremot är det nog större chans med.

Sv: Silly season - 2020
Ganska roligt ändå att höra om dom vill utvecklas spela i svenska/finska ligan. om du vill spela för pengar enbart så är det Schweiz eller Tyska ligan

Gary sa det på deras presskonferens när dom pratade lite mer om upplägget för denna riktigt konstiga säsong som kommer.

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: Hum jag vet inte riktigt hur erat kontrakt med dessa herrar är.. och jag följer inte dom lagen så hårt men om det är samma upplägg som Modo gjorde med sina spelare som är på campen just nu

så kan nog dom komma tillbaka om dom väljer att göra det eller att spela för sina lags AHL lag.

Sv: Silly season - 2020
{9108}: Då borde detta också innebära i Lövens fall med Steen och Grundström att om de inte spelar i NA denna säsong så är det i Löven? Då de signade för hela säsongen med björklöven eller kan kontrakten se annorlunda ut där?

Sv: Silly season - 2020
Heyerdal: Jo men om Florida vill ha han på närmare håll så betyder det att han ska också plats bland 23 forwards i just ett AHL lag.. och när dom har tagit ut till camperna så har dom olika lagen en camp med 40-43 spelare

vilket kommer att betyda att det är runt 23 forwards utav 58 st som det kommer vara att ta ifrån till just detta AHL lag.

Sv: Silly season - 2020
{8225}: som jag har förstått på Heppo's kontrakt är om han inte tar en plats i nhl eller ahl och vill spelar i europa så är det modo som gäller för honom, för han har ett kontrakt med just nu modo som räcker hela säsongen.

samt är hans agent rätt fåordig vid detta tillfälle när man hörde sig för ifrån honom lite. Men Heppo har utryckt att han vill spela för modo om det inte händer något över atlanten.

man börjar få lite känningar på att denna säsong i NHL kommer bli en liten lockout säsong för Europa, för det är ju dit alla spelare vill slussas till om det inte händer något i NHL för deras del.

KHL vill knappt någon gå över till ifrån NHL

Sv: Silly season - 2020
{8225}: framgick inte av intervjun annat än att det är Florida som bestämmer kan vara möjligt förstås om de vill ha honom på närmare håll sen hur kontraktet med Modo står sig mot den lösningen vet jag inte

Sv: Silly season - 2020
{9108}: Tack, det var just lite datum jag fiskat efter förut att skriva upp i kalendern. Uppskattas. :)

Sv: Silly season - 2020
{9108}: Men får klubbarna värva av varann nu? Vill ju se Heponiemi i MoDo igen, men kan han ingå i nån trade i dagsläget?

Sv: Silly season - 2020
{8225}: Något som kommer hjälpa dom flesta klubbarna är också att alla camper kommer att vara klara under måndagen nästa veckan.. och deras trupper ska vara spikade senaste onsdagen den 13onde.


väldigt många intressanta namn som nog ej kommer ta en plats i deras nhl trupper i år.. och därmed kommer vilja bli utlånad till Sverige/Finland för dom anser att dessa ligor är värt att spela i om man vill bli bättre.

Samt Byron Richardsson som är en del av NHL har pratat mycket om den svenska ligan är ett väldigt hett alternativ för att hjälpa till att få över spelare till.

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Nu får ju Styf kritik oavsett om han gör något eller inte. Men med den frånvarolista vi haft ett tag har det nog varit tvunget att laborera med femmorna.

Det gäller ju bl.a. att hitta komplement så att Karla får chansen att briljera. Hoppas den hjälpen kommer hem från andra sidan Atlanten snart

Sv: Silly season - 2020
{8225}: Hur det funkar är att 3 lag ifrån nhl går ihop om ett ahl lag, där dom 3 lag kommer överens om vilka spelare ifrån dom olika klubbarna ska ingå i detta lag.
NHL's regelverk har kollat mellan fingrarna på detta för att göra så att AHL också kommer få starta med jämnt antal lag, därav är det bara 1 lag detta pratas om just nu.

Kaut är inte helt given ännu, det är mer som dom behöver se ifrån honom, men jag kan tänka mig att han kommer ge allt i AHL om han ej tar en plats i NHL. för Colorados GM pratar verkligen gott om sin forward uppsättning iår.

samt nu har JVM spelarna också anslutit till alla camps med, vilket kan göra att hoppet om Heppo för Modo lever starkt med.. med tanke på att dom får in en ledande center som florida har/tror på rätt hårt denna säsong vid namn Anton Lundell. Vilket jag förstår till 100% , vilken sann krigare han var i JVM.

Sv: Silly season - 2020
KB: Yes!!!

Sv: Silly season - 2020
Heyerdal: Angående Heponiemi, förutom att tre NHL-lag kör nåt AHL-lag ihop. Kan inte NHLs regelverk alls, men finns det risk att han kan ingå i nån trade så han dyker upp i nåt annat AHL-lag.

Är Kaut klar för NHL, eller kan man fortfarande drömma om honom med?

Sv: Silly season - 2020
Heyerdal: Tack för update!

Sv: Silly season - 2020
Domsjö: Glader pratar om en ny back, har kommit en bit men inget klart, ang Hepo räknar de med besked nästa vecka, tre NHL-lag har gått ihop för att gemensamt ha ett AHL-lag där eventuellt Hepo kan ingå utanför det så är det Modo som gäller om han vill spela, Corrado tillbaka nästa vecka liksom Hägga, Viklund ska ta bort gipset nu o undersökas, Jelvert spelklar och de hoppas Styrman kan bli kvar några matcher till

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Precis, ska man sända trovärdiga och tydliga signaler bör ju det han säger följa nån röd tråd.
I detta prekära läge hade det varit på sin plats med lite logiskt tänkande samt agerande.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Märkliga är ju att Styf gav det som ett skäl igår också, varför offensiven ej fungerar.
Att spelarna behöver mer tid ihop helt enkelt.
Att då blanda om i kedjorna inför varje match ger lite dubbla signaler.

Sv: Silly season - 2020
Majbrasan: Ja, det är riktigt illa när man byter hela tiden. Förutom att det blir svårt att hitta kemi, skickar det hela tiden signaler om att man är desperata. Det fungerar i nordamerika för de har en annan kultur, men inte i Sverige.

Jag vill gärna se att man spikar de två första kedjorna nu (tills eventuella nyförvärv). Som de ser ut är det kanske det bästa man kan göra av situationen och det som kommer att kunna göra skillnad är om de får en rejäl chans att spela ihop sig.

Dessutom känns de rätt balanserade. Man har speed, skicklighet och spelfördelande i förstakedjan med Svenningsson, Karla och Rockwood. Man har en andrakedja med speed i Hedberg, en Aagaard som är bra på att gå på mål och smartness i Harju som kanske får samla ihop de två som lär vara lite överallt. Det kanske finns bättre alternativ också, men det känns som det - äntligen - finns en tanke och en möjlighet att det kan fungera.Alltid något...

Sv: Silly season - 2020
Smurfen: Jag tycker man likagärna kan börja köra tombola inför match för laguppställning och kedjor. Det kanske man redan gör iofs. :P

Jag ber om ursäkt för min cynism idag, har bara en jävligt dålig dag och tanken på MoDo gör den då fan inte bättre.

Sv: Silly season - 2020
Smurfen:
Hedberg istället för Strömgren då antar jag

Sv: Silly season - 2020
Kedjor idag på träningen enligt Pelle H på Allehanda:
* Karla - Rockwood - Svenningsson
* Harju - Aagaard - Strömgren
* Nordin - Jellvert - Olsson
* Sylle - Tjänström - Lindevall

Hedberg , Hägga , Åhström borta

Hedberg säkerhetsåtgärd bara

Sv: Silly season - 2020
KB:
Adam har alltså gjort det igen, man minns hans listor på värvning i januari där han föreslog spelare som var ordinarie i SHL till allsvenska klubbar....

Sv: Silly season - 2020
Heyerdal: Angående Masken så säger Pelle så här:

De signaler jag får, och de brukar stämma, så är han inte aktuell för Modo och har aldrig varit det.

Sv: Silly season - 2020
Sven Tuta: Strutsstrategi vad det verkar. Strutsen hittade ju Masken

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Hägglund ska prata med Glader efter dagens träning, artikeln kommer i ÖA senare i dag, de söker någon som ska förstärka ledarstaben nämnde han iaf

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Tystnaden betyder bara två saker:
- Ngt på gång👍
- Strutsstrategi🥴

Sv: Silly season - 2020
jonsson: Ingen aning. Jag tror att det är helt fel väg att gå. Jag kan förvisso tänka mig att man kan ha nytta av någon utifrån som kan se det med fräscha ögon, men jag ser verkligen inte vad Masken ska tillföra. Dessutom tror jag att det bara är ett sätt att på något sätt att köpa sig tid och visa handlingskraft.
Helt enkelt ett sätt att ta fokus från de riktiga problemen och de är gigantiska.

Faktum är att dagens trupp antingen inte förstår Styfs hockey, att de tycker att Styfs hockey inte är vinnande eller en kombination av dem. Det löser man inte genom att ta in en tyckare från sidan. Hade man verkligen inte varit så övertygade om att man har 100% rätt och alla andra fel, så borde man tagit in kunnigt folk från orten långt tidigare. Det är liksom inte så att det saknas sådana, men man verkar sakna ödmjukheten att inse att man faktiskt misslyckats och är i stort behov av hjälp. Varenda man hör man tränarna erkänna att det inte var särskilt bra och man klagar på spelarna på olika sätt, men aldrig någonsin verkar man ens reflektera över att man kanske måste justera spelsystemet då alla kan se att det inte fungerar.

Egentligen kanske man kunnat spela av säsongen och hoppas att man reser sig tillräckligt för att slippa kvalspöket, men med all positiv energi man byggt upp så är det en farlig väg. Nästa säsong när vi får ta in publik igen, så kommer vi inte sälja särskilt många säsongsbiljetter och vi kommer inte få med oss sponsorerna i samma utsträckning. Förtroendet riskerar att vara fullständigt utraderat.

Jag har knappt sovit i natt. Så irriterad är jag på Modos (icke)agerande. Jag har aldrig varit så besviken på min älskade klubb. Min förhoppning nu är att styrelsen tar tag i det som det sportsliga verkar blunda för.

Sv: Silly season - 2020
jonsson: Tänkt på det där, känslan är väl att man vill få in någon med rutin. Kanske inte är en sån dum tanke.
Oavsett vill jag höra något från Glader och Modo nu, hur tänker ni?
Hur många nyförvärv ska in?
Letar man ny tränare eller ska man bara stärka upp ledarsidan?
Hur långt bort är Viklund?
Hur ser man på det faktum att man förlorar skotten mot i princip alla lag, tex igår 48-17 vilket är extrema siffror mot en bottenkollega.
Enlighten us please.

Sv: Silly season - 2020
Hur långt gånget tror ni det är med "Masken" Karlsson?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Humor😎

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Tack !
Ska gå igenom dessa, mycket intressant.


Sv: Silly season - 2020
Robin Ztorken L:
Här har du länken till gårdagens match, välj reports och shotcahrt.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Får nog börja räkna till 20 tror jag, 10 räcker inte längre :-)
Kan du inte presentera dessa skottkartor, jag vet inte var dom finns att finna.

Sv: Silly season - 2020
Robin Ztorken L: Glöm inte straffarna, det är inte alla gånger man ser ett sådant straffskytte

Sv: Silly season - 2020
Robin Ztorken L:
Om du vill höja tempen lite ytterligare backa 5 matcher till kolla skotten, och kolla skottkartorna. Tips andas och räkna till 10 innan du skriver här😂

Sv: Silly season - 2020
KB: Noterade att Väsby tilläts skjuta 48 skott mot mål och vi 17!
Vi släppte även en bit över 40 i båda matcherna mot TIK och sköt inte över 20 någon match.
Spelmässigt var vi knappt ur egen zon igår, vi var riktigt illa ute måste man säga men fick turligt nog med oss två pinnar hem.
Poängen och Peters dom enda glädjeämnena.

Sv: Silly season - 2020
KB: Ja, nä, jag tog egentligen bara med mig vad han sa om tredje och extrapolerade - fel av mig.. Jag hade hoppats på lite mer ventilation och missnöje om hur man genomför matcherna i allmänhet vid intervju. Ser tämligen likgiltigt ut i båset.

Sv: Silly season - 2020
Majbrasan: Vet inte om Styf var så nöjd över matchen. Sen vet jag inte vad han dillar på om tredje perioden.

– Vi är alldeles för slarviga i passningarna ut ur egen försvarszon och genom mittzonen. Är man det så blir det svårt att få något flyt. Vi hamnar inte heller rätt i pressen och får då alldeles för långt lag. Försvarsspelet är inte bra och vi släpper till för många heta målchanser, säger Styf som dock fick se Peters briljera i kassen.

« · 2123268 · »