{5647}: Där tror jag att du slår huvudet på spiken. Nieminen var inte rätt val enligt mig och framförallt inte när han inte får köra sin idé utav hockey. Jag kan köpa att MoDo ska ha en genomgående röd tråd från juniorlag till A-Lag. Men då måste dom välja en tränare som köper och förespråkar den röda tråden. Visst det blir jobbigt när man byter tränare minst 1 gång/säsong
Tarasov: Jag tycker att Nieminen var klasser bättre än Styf. glöm inte att Nieminen tvingades spela med Styf och Omarks spel i och med att Modo bestämt att vi skulle spela Hellkvist-hockey.
Nieminen var verkligen inte bra, men jag hade mycket hellre haft kvar honom ån Styf.
{6870}: Vet inte hur realistiskt det är, kanske finns avtal som inte får brytas, men annars får jag citera en Beatles-låt.
Vill ha Karlin 8 days a week!
Om inte han kan så vete fan, vill ha nån med anknytning, men har aldrig trott på målvakter som tränare, Freddan känns inte Ok. In med Kung Harald så styr vi upp defensiven. kan börja med att styra upp lite, sen tillsätter han en tränare o blir ny sportchef
{6870}: Såklart jag kan, fast han lät häftig när han anslöt. Inget tråknamn som rullat runt i svensk hockey i decennier. men där blev det inte helt bra. Trodde att en ny röst var bra för ett helt nytt lag. Men hoppas bara vi fåt ordning på torpet så vi får vara med topp-10, även om det ser mörkt ut just nu. Men så länge hoppet lever så kan vi vara med o jävlas
Tarasov: Davidsson JA TACK! Stoa ja varför inte jag tror definitivt att MoDo kommer att bli bättre med han på plan (Jag gillade inte alls värvningen av Harju. Men oj vad fel man kan ha. 😅✌)
puffe: Finns flera lag som är i samma situation säsong efter säsong som ändå lyckas hyfsat. Judas var tyvärr nådastöten för MoDo med facit i hand. Men nog måste det väl funnits bättre namn än Nieminen på tränarmarknaden? En orutinerad utländsk tränare som fick kicken i Finland under sin 2 säsong som huvudtränare. Nej jag tycker att Modo begått många misstag, kan du köpa det eller?
Tarasov: Ja truppen kändes på tok för vek och som vanligt lyste centersidan med sin frånvaro. Jag är alltid positiv inför ny säsong men värvningen utav Nieminen skavde. Sen gjorde vi två kanon matcher mot Skellefteå och Luleå som fick mig att gå på moln. Tyvärr så vart inte något som jag trott! Ja jag hyllade även värvningarna av Sveningsson och Olhaver.
{6870}: Jo, men hitta en tränare, nytt lag, på några månader. Vem fixar det? Stålmannen? Det blev inte bra, men Glader har haft stolpe ut, kanske förtjänt, men allt har väl gått emot ändå? Hedberg,alla skador, Gagnon....
Man borde dock hittat en bra andremålvakt(eller förste) betydligt tidigare
{6870}: Jo andra stannade absolut men å andra sidan stannade en del inte när de gick upp. Ibland handlar det också om tur, Med det sagt så har Glader gjort misstag men det gör alla.
puffe: 9 mars skrev Olofsson ett kontrakt som han den 4 april sket i, sen kanske inte Gagnon slog väl ut men Aagaard är iaf godkänd tack vare sin förmåga kring mål.
puffe: Glader förlitade sig mer eller mindre på att lånen skulle bli kvar. Sen kan inte ens Glader förutse att så många skulle floppa men han har ändå misslyckas och han är inte ensam om att leda misslyckandet.
{6870}: Vår åsne-ledare begick det mest flagranta brott och svek oss. Vi hade en massa topp-spelare(som inte Timrå hade, trots Dahlén.
Hur lätt skapar man ett lag på några månader när tränaren och nästan alla spelare lämnar/sviker? Är det Gladers fel att Åsnebrottaren svek och att vi hade så många duktiga spelare som fick möjlighet att spela i SHL?
Tarasov: Självklart hjälper det till 99 % att Dahlén stannade. Men man måste ge han att han fick alla andra av sina stjärnor att stanna trots SHL anbud för du ska inte tro att de var så dåliga att de inte hade anbud. Det var något Glader misslyckades fullständigt med!
{6870}: Men om du anser att truppen var på tok svag innan, så ser jag inga problem med att vi tog in lånen, tvärtom. En svag trupp behöver väl stärkas. Sedan tycker jag Heponiemi var en klass-spelare när han fick rätt omgivning.
Ungefär som Kangasniemi hade varit förra året i rätt omgivning
{6870}: Nubben har gjort ett riktigt bra jobb men det underlättades av att Dahlén stanna, han var ju passé senaste Timrå gick upp det tappades lite spelare såsom Strömberg/Dahlén och några till.
Tarasov: I höstas ja, men nu är serien snart slut och vi snubblar fortfarande omkring som halvfyllon. Är väl dags att agera nu då i alla fall och göra det som kräva av en SC som ser att det barkar åt h---vete
{6870}: Svårt att se hur man skulle kunnat värva då? alla ju lag tog in 'topp-spelare'. Vem skulle vi fått?, Vi hade ju fått in Olhaver,Svenningson, Hedberg o andra topp-spelare. Vilken svensk mer kunde vi fått?
Tycker de tre vi tog in som lån var bra, tyvärr för bra
puffe: Knubben byggde definitivt inte sin trupp på sina lån så där hade du lite fel. Jag säger inte att det var fel att ta in lånen men truppen var på tok för svag redan innan så på så sätt vart det ett väldigt osäkert lagbygge. Sen handen på hjärtat så var inte Heponiemi så bra som man trodde att han skulle vara!
Olli Nomadinen : Ja det finns dessutom bara ett sätt inga andra alternativ!! Själv gillar jag nordamerikansker i kombination med juniorer i världsklass.
{6870}: Och vips så var du en hobby-SH på HS. Svårare än så är det inte, det där lät som ett framgångstänk. Helt ärligt fattar jag inte att inte fler greppat själva grundkonceptet när det kommer till att sätta ihop en framgångsrik grupp. Hur många parametrar som spelar in. Att det inte på långa vägar räcker med att läsa tidigare års poängproduktion el liknande
Robin Ztorken L: Fast vi vet ju inte hur han har tänkt och vilken budget han haft att röra sig med, visst det var inte enkelt men i höstas klagade få när han väntade jag tyckte det var rätt att invänta marknaden och inte chansa.
{6870}: De svenska 'stjärnor ' vi värvade har ju inte varit högst i hack-orrdningen(om man pratar höns) . Jag är inte heller sportchef på nån nivå(vi har ju några som tydligen är det...) men vem mer än du tackade nej till Kaut o Heponiemi? dom gav oss en del poäng.
puffe: Nu är jag inte sportchef inte ens på hobbynivå här på forumet vilket är en jävla tur. Men jag hade inte förlitat mig på lån när jag bygger truppen och jag hade kört vidare på den svenska modellen även då det gäller tränaren. Jag hade kryddat med en eller två utländska stjärnor nu under sista fönstret. Vi hade lätt gått upp till SHL! ;)
puffe: Vi "externa" experter har råd att gissa fel, Toker har inte det, han ska veta och göra rätt bedömningar! Bygga ett grundlag där man har sin stomme, inte gissa på vem som stannar fem matcher och se till att det finns en grundstomme. Inte chansa på att bärande spelare "kanske" kommer stanna . Stollen byggde en förstafemma på osäkra län, bara det ska rendera sparken på grund av inkompetens och tjänstefel. Att dessutom inte direkt ersätta vår försvunna Gagnon år bara ren nonchalans
Skicka stollen till något damlag där han kanske kan göra rätt för sig
MorganaLefaey: det står längst ned att mottagande förening får ta emot fem utespelare samt en målvakt. DOCK har ha lagen sinsemellan kommit överens om att begränsa det vid TRE.
puffe: Glader kan ju inte rå för att ALLA andra lag vet att har man en halvknagglig eller okej säsong i Modo så kommer spelaren lyckas bättre i ett annat lag. Kolla på Kangasniemi exv. 19:ned bäste poänggörare just nu i Liiga.. :-)
Så att Heppo går och avgör i sudden i sin debut är ju givet..
puffe: Jag tycker Glader är en bättre SC än Sundlöv han tänker mer öppet och har haft ett turbulent år. Nubben har fått vara SC i 20 år, jag hoppas laget reder ut det här och han får bygga laget nästa år.
Av någon anledning känns det inte Freddan bevisat nåt, men det kan såklart vara en felaktig känsla