KB: Allt prat om tröjor fick mig att öppna paint, är väldigt ny-nostalgisk till svarta axlar.. Undrar varför.. Svarta brallor, handskar och hjälmar såklart. Utan reklam så det kommer aldrig hända :)
Tyler Durden: Är inte det Karlin i ett nötskal? Vi spelar oftast bra kanske en period per match, torftigt passningsspel oftast, PP sisådär, men vi tar en massa poäng ändå. Positivt dock, Idag kom ju Vigneault på att...hmmm jag kanske inte ska göra som Toby, alltid alltid passa.
Gavelo: Fler måste ju bidra än 1a kedjan. Tycker resten av kedjorna var riktigt svaga idag. Aagaard kedjan trampar vatten just nu. Mannberg har inte visat någonting än och Macmaster måste faktiskt rycka upp sig. Men 3 pinnar tar vi med oss!
henkeiskogen: Det är en mänsklig reaktion när man leder med 4-0 lyckligtvis reder man ut det. Svårt att säga vad det beror på men det är en fas man som lag måste lära sig att hantera.
Det som jag gläds mest över är att den starka defensiven är på plats igen.
Heyerdal: Njaa, jag tycker han var bra, ställdes inte direkt på några supersvårigheter utan 1 mål kom i Pp efter direktskott i slottet och 2 skott med skymning och styrning framför kassen. Tikkanen så lugn och trygg ut, hjälpte backarna riktigt bra får bra betyg om du frågar mig.
henkeiskogen: Håller verkligen med, en extremt ödmjuk tränare! Dessutom är han inte verklighetsfrånvänd som vissa tränare har varit utan han verkar vara bra på att identifiera problem och lösa dom ist för att bara köra på och hoppas det löser sig självt. Dessutom har han en bra kravbild på spelare och ledare, vi vinner idag men han är ändå besviken på hur vi släpper matchen och håller på att tappa 3 poäng.
Gavelo: Älskar Karlin. Är han den första tränaren på 14 år som nämner avsaknad av ödmjukhet? Ungefär vad som dryftats på forumen post guldsäsongen 06/07.
Jag blir så jävla lugn av att ha den där mannen i båset. Han är ju som att kombinera varenda vettig och kunnig person på det här forumet och plocka det bästa ur dem + att han verkligen älskar modo. Livstidskontrakt och jag slår vad om att vi kommer att få uppleva SM-guld
{8384}: Modo slog av på tempot efter 20 spelade. Började slarva, göra misstag, tappar fel puckar i mittzonen och slutar åka skridskor, det var 2 mediokra perioder. Modo kommer undan i sista sekund.
Det är i dessa lägen av matcherna vi behöver Folin. En spelare som saknas för han kommer spela precis på samma sätt om vi leder med 4-0 eller om det är tätt i slutet. De som var på isen idag ska ha kritik för att de slutade spela enligt vårt system och istället för att rinna iväg och döda matchen tidigt så bjuder vi in Vita Hästen genom att helt sluta hålla uppe farten. Istället blev det omständigt och långsamt och det skulle se så snyggt ut.
Tänk om Woods skulle kunna förvaltat sina chanser bättre, då skulle han typ leda skytteligan nu. Hen kommer till många bra lägen men har verkligen inte skärpan och flytet med sig.
henkeiskogen: Det är väl lite på det sättet som det sker, Modo har gått ner sig rejält och slarvar som tusan helt plötsligt, det är ingen ordning på grejerna och det är riktigt nära 3-4 nu. Hästen är för bra för att vi skall kunna spela på 90%.
Amitiel: Tycker inte det är någon katastrof så som vi spelar. Vi har haft bud på fler mål men inte fått utdelning. Mål emot oss kommer att komma. Verkar vara en styrning som ställer Tikkanen. Sånt händer.
Gavelo: Därför är det förvånande att dom alltid envisas att göra det varje gång dom leder istället för att bara fortsätta köra på, när dom ser att det tydligen funkar.
Nej nu är det slappt av oss, vi har verkligen inte följt upp förstaperioden på ett bra sätt. Det var som vi gick ifrån grunderna och ville börja spela snyggt och trodde det skulle bli så enkelt och målfest.
Nu vill det till att vi orkar skärpa till oss 10 sista och sluta bjuda.
{5647}: Den är äldre kanske 28? Inte säker den har varit i en översvämmad källare så etiketten är inte riktigt läsbar men den e jävligt gammal enligt de jag fick den av!!😇😇🍷
{5647}: ¨ Alltså seriöst, domarna i denna serie, den som står närmast ser hela situationen och tacklingen på Pontus N, han höjer inte armen trots att Sissons har åkt långt därifrån och Pontus ligger i isen, sedan får han för sig att höja armen.
Vad håller de på med, det var ju inte direkt så att det var dålig reaktionstid bara.
Sedan verkar man välja en femma för att sedan korrigera till en 2:a (vilket iof var rätt) men det är ju fan lotto över allt.
{7639}: Meen nyttjar ni alkohol där uppe!! 🙅🙅Ääh bara skojade lite drick med andakt jag öppnade en 25-årig Mac Allan igår för jag fick skjuta en jättestor kronhjort!!!🔫🍷
Svarta brallor, handskar och hjälmar såklart. Utan reklam så det kommer aldrig hända :)