{9682}: Troja/L har ingen klack… Jag tycker inte man kan se glöden riktigt hos MoDo efter första p. Karlin var rätt så bestämd under deras Timeout, oturligt blev det ändå torsk baklänges i anfallet efteråt nästan (pp)
Tror det ordnar till sig, T/L är inte lika snabba som MoDo
Känslan är att Modo är ganska osmarta med sargspelet, det är väldigt sällan vi lyckas använda oss av sargerna och i synnerhet rundlarna till våran fördel. Kan man inte ringa bröderna Sedin för lite tips!
Gavelo: Det känns som att Troja är vidöppna bakåt. De har tappat våra spelare framför mål gånger föera, bara det att vi förlorat just de närkamperna och inte fått igenom pucken.
Heyerdal: japp, könns som att vi inte visste vad vi skulle göra där
Haha, ja så går det när vi ökar pucktempot. De går stenhårt och pressar med flera spelare heöa tiden på puckförare. Ökar vi passningstempot kommer de gå bort sig.
{5647}: Det vart Österrike för Bradley, Vi hade kanske kunnat fått hit honom med polarna Macmaster och Woods. Hade varit bra som 3:e center eller kanske vänstervinge?
MorganaLefaey: Bra analys! Det ser balanserat ut. Gillade det Sedinarna sa då de kom hem till hemma-VM. Man måste låta toppkedjorna få sina 20-22 min och andra kedjor tar sen sina roller. Då vinner man...
{9682}: när jag ser vår uppställning så kan jag bara inte förstå hur vi kan ligga 1a. Vilken demontränare vi har, och vilka hjältar som är på isen. Kommer de undan med 4p på närmsta 2 och jag tror det blir en till julklapp från souvenirshoppen.
{8384}: Jag ska se matchen på plats i kväll och hoppas de spelar av den som Karlin sa att de skulle göra! Jag hoppas de lyckas med (Karlin) att hålla nivån uppe och inte släpper till något bakåt, då vinner de enkelt mot T/L (y) Korv och kaffe i första periodvilan
Tarasov: Einar Emanuelsson har haft det väldigt tungt i luleå och är nedskickad till fjärde. Tycker vi borde göra ett försök att ta in honom, bra målproduktion tidigare säsonger dessutom rightare.
hockey_21: Kan ju vara så att Tanner spelat småskadad länge, därav att produktionen inte kommit.
Kunnandet finns, tror att det bara gäller att ha tålamod. Och för en gång skull så har vi en tabellposition som låter oss utöva just tålamod. Känns nice =)