{8384}: farlig icing.missa och få ut puck med 30s kvar. Slag på tex i slutet. Å aisspelarna slår sönder båsdörren. Effektiv andra och tre pinnar tar jag med mig.🥳
Det är rätt uppenbart att vi är tunna. Vi måste ha in fler gubbar. Sedan, inte för att göra andra koppling i övrigt. Men som vi gnäller påminner om hur timråiterna gnällde över vissa matcher de spelade ifjol. Vi leder, kanske, ish, serien och vi har gnäller ändå. Med all rätt dessutom.
NuMo: Modo har inget tänk på att spela säkert. Har man gjort en överlag riktigt usel match men leder med 5-3 inför 3:e så bör man ta burskydd och inte stressa fram beslut, men Modo kör på med ”allt framåt” och saknar helt tanke på konsekvenserna. 6-5 med 6:30 kvar, detta blir en nagelbitare. 6-6 hänger i lyften och Almtuna dominerar fullständigt
Sjukt roligt att den som mest har analyserat och kritiserat föreningens självbild tycker att man ska städa av Almtuna med 4-5 mål och det är ett div1 lag. Har faktiskt inte slutat skratta åt detta än.
jonsson: Näsén och Hasa är inte våra starkaste spelare framför eget mål! Jag tycker det är pinsamt uselt försvarsspel där, alla gubbar på rätt sida men ingen tar upp sin gubbe och ingen är het på returerna
Rytter: Men kan du lägga ner nu din kvacksalvande maruffel? Dina pretentiösa analyser framstår som pekoraler och det hela osar mindervärdeskomplex.
Du har gjort det plågsamt tydligt hur jobbigt du tycker det är att jag nästan alltid får rätt, men plocka ut kaktusen och chilla lite. Vi är äntligen ett topplag. Jag bjuder på en öl. Så sluta nu tack.