1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 537538 inlägg · 4133 ämnen
« · 2290945 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Rytter: Hasa är ett problem, för i sina bästa stunder är han riktigt, riktigt bra. Problemet är bara att vi har Näsén, Bernhardt och till viss del Ingman som också har en offensiv uppsida men också kan vara rätt drulliga. Hade laget varit annorlunda byggt hade han kunnat vara en viktig kugge, men nu blir han överflödig eftersom vi har så extremt offensivt skickliga backar i övrigt.

Galen tanke: Värva en försvarsgeneral och kör med Hasa som ytterforward...

Sv: Silly season
{5647}:

Kan ju räcka med en spetsforward samt att vi använder lånet från Frölunda. Med alla att tillgå samt dessa två borde vi väl stå oss bra framåt.

Frågan är hur vi gör med backsidan, behöver vi en extra där eller är vi nöjd med Styf som extraback och Hasa som ordinarie? Vi har väl inte gjort något shl lån än, kanske ska använda dessa.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}:
Ja språket behöver spetsas helt klart

Sv: Silly season
TickledDonkey: Kan väl hända :p

Sv: Silly season
Gavelo: Jo, jag håller med. Jag tycker vi behöver två forwards och kanske en komplementback för att vara riktigt förberedda.
Men att ta in en Nanne eller Squires kan också förstöra en del av sammanhållningen.

Hur som helst hoppas jag att vi hittar minst en riktigt bra spelare såklart. Målsättningen bör vara två.

Sv: Silly season
{9108}: Från finska ligan?😉

Sv: Silly season
lär nog dyka upp något inom nån timme xd

Sv: Silly season
Denna spelare till BIK Karlskoga.

Sv: Silly season
I torrperioder som dessa så spanade jag av följarna på MoDos Instagram och såg där att far och son Zalesak (Zalesak fd spelare i SSK har jag för mig) båda följde MoDo. Kan Zalesak jr möjligtvis vara något för vårt J18 nästa säsong?

Sv: Silly season
{7639}: Man kan ju konstatera att det står väldigt stilla i HockeyAllsvenskan iaf. Bara Västerås som har plockat in en ryss från VHL/KHL och KIK som plockat en back från KalPa i Liiga.

Sv: Silly season
bollan123: Har du koll på hur marknaden ser ut?
Igen klubb i allsvenskan har råd att värva toppspelare från KHL, om det blir någon så kommer det vara en stjärna i annat HA lag som behöver stålarna eller en SHL spelare som hamnar utanför trupper.
Det är en snav marknad på det vi behöver, det hjälper inte att värva en till OP för att skydda våran "tunna" spets.

Sv: Silly season
KB: Nerskjuten direkt. :,D
Tack för förklaringen!

Sv: Silly season
{5647}: Du verkar aldrig kunna ha fel du 😂 Har du sett våran trupp ännu eller? Den är extremt tunn och nu måste vi våga att ta risker för att öka våra chanser. Du kan ju på allvar inte tro att vi har någon chans att gå upp med denna tunna trupp om vi får en skada på någon av toppspelarna idag?

Sedan fattar jag inte varför du tar fram "pengar" som enda argument varje kommentar? Då det uppenbarligen inte ett problem för fem öre. Sedan även om vi skulle ta in någon dyrspelare som floppar tror du på allvar att det skulle bli ekonomiskt strul i föreningen då? Jag menar vi snackar om lön för en spelare i 2 månader till.....

Sv: Silly season
{5647}: Jag tror alla är överens om att vi skall värva en spelare som går rakt in i första kedjan, det är målsättningen.
Men skulle alla alternativ skita sig så hoppas jag iaf att man hittar en kropp men lite tyngd och erfarenhet, för vi är ruskigt tunna och även om Olsson gör ett gott dagsverke med Woods och Sam så behöver vi en bättre spelare, någon med lite tyngd som kan ta bort några motståndare.

Sv: Silly season
Blake: Det är en så kallad dubbelregistrering som kickar in om/när vi har spelat klart. Luleå har gjort samma sak med Kristianstads Lindbom. Något som förekommer alla år hos de flesta lagen. Inga konstigheter.

Sv: Silly season
Blake: Risken är att vi får en med efternamn D eller en till med W. Nu får man riktig ångest. Dock kul att silly season äntligen dragit igång

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Fnys 'Tycker faktiskt det är rätt trevligt med både er och besökare'

Sånt man bara säjer...typ vid möte med gammal skolkompis....vi måste träffas.....men du får min röst ändå.

Motivering: En av få MoDoiter som inte lägger onödigt stort fokus på att älta Timrås o Lövens tillkortakommande. Du klagar ju knappt på domarna ens.

Sv: Silly season
{8225}: Tikkanen verkar ha registrerats för Växjö resten av säsongen enligt Höken.

Ska Tex klara detta själv?

Eller kommer han tillbaka...? vågar jag ens nämna namnet..... han med efternamnet som börjar på B?

Sv: Silly season
bollan123: jag kan hålla med om att det är ett misslyckande att på hela säsongen inte lyckas få in den där spetsen som det snackats om. Man har flera gånger påpekat att man har utrymme kvar och när det blir dags så ska de användas.
Karlin sa i senaste intervjun att vi måste få in ett nyförvärv då truppen är lite tunn.
Så jag anser att det är ett misslyckande, men notera att det enligt mig bara är just det man misslyckats med.
I övrigt anser jag man slagit förväntan med råge.
Ska väl var McM och Mannberg som ligger i riskzonen.
Men i helhet är det en säsong med många plus.
Sen är det väl säkert en svårare säsong att finna något.
Men då kunde man i så fall faktiskt räknat ut det då säsongen innan dess också hade barskrapat på lediga spelare eller agerat tidigare. Hur som helst, vi ligger bra till.

Men jag tänker inte klaga mig hes.
Vi har ett bra lag o en bra coach. Går vi inte upp så kanske ett lag med mindre pengar trillar ner och gör det enklare å gå upp.
Men fastnar vi i HA så kommer jag ändå skänka lite pengar, köpa tv sändningenoch gapa här på forumet som en idiot. Visst SM i all ära, men för mig är det bara en serie som spelar roll. Och det är serien där MoDo spelar.
Vi kommer igen och vi får chanser igen.
Men nog vore det najs å gå upp.

Sv: Silly season
{8225}: handlar vi inte så är det för att vi inte hittat en spelare vi tror lyfter laget. Vad jag menar är att vi inte bränner pengar för att spendera hela budgeten, utan bara ifall vi förbättrar chanserna i ett slutspel.

Jag vet inte om det skulle glädja Gavelo att plocka in Nanne och Squires bara för att visa handlingskraft...

Sv: Silly season
Gavelo: Håller med dej, fast använda budget låter bättre än bränna :). Vore en märklig signal till alla som köper soff-biljetter, engagerar sej på alla sätt för MoDo, om vi skulle snåla oss in i slutspelet. Med läget vi skapat känns det märkligt att tro på får en bättre chans nästa år. Isåfall kan vi ju lika bra göra en Almtuna o sälja av våra bästa redan idag, för merparten lär försvinna om vi inte går upp.

Hinken, full fart framåt, du har ett dygn kvar att jobba på! Med Karlin har vi ju alltid chansen, men spets för att skapa djup i laget vore synnerligen önskvärt.

Sv: Silly season
bollan123: Gradin har haft tid att hitta en ersättare för Modigs men inget har hänt, plus för Ingman in o Dahlroth ut, minus för Mannberg där hade våra juniorer gjort ett lika bra jobb , svårt se att marknaden skulle vara totalt död andra lag hittar spelare

Sv: Silly season
bollan123: Yup. De har ju faktiskt haft hela vintern på sig att spetsa till truppen med ytterligare en spelare. Men jag tror att Hinken löser något. Spännande i alla fall. Sitter och uppdaterar mobilen hela tiden, haha.

Sv: Silly season
Gavelo:
Tycker du har en poäng svårt att veta hur det är nästa år man vet aldrig vilket läge man får. Å andra sidan är vi säkert topp-6 då med men nu skiter vi i det och fokuserar på detta året😀

Sv: Silly season
Amitiel: Nej självklart var inte min "misslyckande" kommentar så seriös men jag tycker nästan att det är ett misslyckande att inte värva någon. Som jag skrev tidigare så har vi nästan ingen bredd i truppen alls just nu. En skada på Woods, Vigenault eller Bernhardt så är alla chanser borta nästan om vi inte får in en till.

Sedan så var det ju prat om redan innan Modigs lämnade att vi skulle värva in minst en spelare till och fortfarande står vi här nu en dag innan transferfönstret stängs utan varken en ny "spetsspelare" eller ersättare till Modigs.

Sedan kan ni sluta snacka om något "spara pengar" snack för pengar finns det gott om och det är det sista problemet just nu.

Sv: Silly season
{5647}: Jag tycker man skall bränna den budget man satt till att börja med, sen skall man vara öppen för att lägga en ordentlig slant om det skulle behövas för en klass spelare nu när vi har chansen.
Bara för att vi har Hinken/Karlin så är det långt ifrån en garanti för att vi hittar lika bra spelare nästa säsong, dessutom skall man ha i åtanke att många andra klubbar varit lite mindre lyckade i sina värvningar denna säsong, något som kan vara helt annorlunda nästa säsong.

Nä jag är helt med på att man skall lägga en ordentlig slant, vi har bäst budget av alla lag, det måste vi utnyttja.

Sv: Silly season
bollan123:

Konstigt så sa folk för 2 säsonger sen också när vi tappa hela laget, skulle ta så många år innan vi hade chansen igen.

Sen vet jag inte om det om misslyckandet var seriöst, ska vi ta in en spelare ska det vara en som verkligen tillför något och förstärker laget och inte bara värva någon för att ha värvat, hittar vi inte rätt spelare så ser jag hellre att dom sparar pengarna och använder dom nästa säsong vars vi än spelar.


Sv: Silly season
{5647}: Woods, Vigenault och Bernhardt spelar inte på allt för dyra kontrakt så det där köper jag inte. Nu har ju i och för sig dom gått upp sig drygt 50% i lön efter dom alla skrev på ett år till men det var absolut inga monsterlöner dom satt på innan.

Sedan så skrev jag att jag ville ha in i alla fall EN spelare då vi måste ha någon som tar Modigs plats. Jag är inte så dum och tror att vi ska värva en första kedja lirare från KHL precis.... Men en till kropp måste vi nästan ha annars så har vi redan förlorat om någon blir skadad i ordinarie trupp innan ett slutspel.

Sv: Silly season
bollan123: Lite som att när man har pengar och det är jackpot ska man gå all-in på Lotto?
Jag köper inte resonemanget. Att köpa ett par svindyra spelare är ingen garanti. Se på tyskarna i Leksand. Om vi ska ha råd med nästa säsongs Woods, Vigenault och Bernhardt kan vi inte bränna allt vi har nu.

Sv: Silly season
Rytter: Superstars allihopa. Dessutom hade vi fått Jesper Sellgren som gick från Ahl till Frölunda förra säsongen pga brist på alternativ...

Sv: Silly season
KRB: Hoppas verkligen på minst en spelare till annars tycker jag att denna säsong kommer att ses som ett rent misslyckande av ledningen/gradin. Jag menar vi vet alla att spelare som Näsen, Bernhardt, Vigenault, Woods och eventuellt Hasa, EJK och Aagaard är borta nästa säsong om vi inte går upp. Så varför inte bara satsa allt man kan nu? Vad har vi att förlora helt ärligt? Att vara kvar och härja i HA i 5 år till innan vi får en sån här chans igen? Snälla ge oss supportrar och sponsorer svar Gradin så inte detta blir Modigs-gate igen när du öppet går ut och ljuger till oss.

Sv: Silly season
{5647}: Det här med strulputtar så harven vi haft ett antal i vårt lag under åren .
Det finns väl ingen som inte gjort nåt dumt under sin livstid .
Men jag är fläckfri 😇vad jag kommer ihåg så här snabbt…..

Sv: Silly season
{7639}: och då hade ni kanske haft glader med :p

Sv: Silly season
KRB: håller inte riktigt med där, det här är 100x mer spännande!

Sv: Silly season
Rytter: Du missar det viktigaste, vi hade haft björn istället för Karlin.
Väljer hellre det här.

Sv: Silly season
Bad_Brett:

Ja verkligen, han bjöd på sig själv, älskade supportrarna och var en fantastisk målvakt som verkligen stack ut.

Han hade spikat igen mot Löven och Tamby-JJ-Karla hade producerat framåt, vi hade solklart gått upp det året om de inte stängt ner. Tänk vilket jävla lag vi hade haft första året i SHL.

Bartosak
Norlinder
Hedberg
Berglund
Tambellini
Karla
JJ
Olofsson
Rosdahl

Fy fan det gör ont än att bara tänka på detta.

Sv: Silly season
Robin Moberg:
Det blir lika spännande som på julafton i år

Sv: Silly season
KRB: imorgon 23:59

Sv: Silly season
När stänger fönstret för att handla spelare?
Hur många spelare har MoDo råd med typ?

Sv: Silly season
{5647}: De är lätt att älska hans spelstil av den anledningen. En sann artist, om man nu kan vara det som målvakt.

Sv: Silly season
{8839}: Märkligt på sätt och vis. En liten strulputte på sidan om, men jäklar vad bra han var. Bästa målvakten vi haft på många år. Skulle nog vara ett lyft för er, för om backarna bara lär sig hantera hans ganska speciella stil (väldigt aggresiv mot skytten så backarna får mer fokusera på att hålla borta motståndare, men behöver inte blocka lika många skott), så är ni en målvakt som verkligen kan spika igen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Röstat!👍🏻

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8879}:
Tycker faktiskt det är rätt trevligt med både er och besökare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov:
Done!

Inte lättaste jobbet att hålla ordning i klassen här inne inte :)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Fixat👍

Sv: Silly season
{5647}: Bartosak tok sågas på vår sida , jäklar om han skulle komma vilket mottagande han skulle få av vissa ..Hujedamig och Nubben

Sv: Silly season
{8879}: haha det var jag 😄

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Foppatofflan:
In och rösta på mig är ni snälla

Sv: Silly season
Heyerdal:
såg att agenten Micke Rosell svarade ett fan på twitter att han är säker på att Hinken kommer hitta något.
Tydligen har Hinken alltid en räv bakom örat...låter hoppfullt iaf!

« · 2290945 · »