Randy Marsh: Hinken säger rakt på sak att Vigge inte är aktuell. Så då får man ta de orden för vad det är och inte vända på dem osv. Han säger ju såklart inte det bara för att han ”måste”.
KB: Tror inte Sveningsson har något vidare självförtroende heller, förmodligen inte helt lätt att vara beslutsam i ett pp när man helt saknar självförtroende. Sen har han kanske inte verktygen för att slå en avgörande passning över centrallinjen heller.
Men i pp blir det uppenbart att självförtroendet inte är något vidare.
Kan tyckas vara en slump men lite lustigt att Sveningssons skott resulterade i mål (mot Kristianstad) när väl forne kedjekarmraten Aagaard befann sig på isen...
{5647}: Det största problemet med Svenningsson är att han vill skjuta så hår som möjligt varje gång han avlossar kanonen.(Samt att han dräller med den ofta kring blå) I stället för att hitta luckan och placera den, Har sett honom ett antal gånger han har stått på ett avstånd endast 4-5 meter från målet och skjuter metern utanför. Jag beundrar spelare som man ser träffar målet i stort sett varje gång dom skjuter. Så var det nu senast med Wernblom. Han sköt mycket när han fick lägen, Ofta träffade han målvakten, Men hellre det än ett skott som går en meter utanför som hamnar i runden och vänder spelet ibland för dom vi möter. Måltjuvar skjuter inte alltid så hårt utan bara placera pucken där luckan finns. Det jag gillar med svenningsson är hans snabbhet och styrka efter sargerna och hur han skyddar pucken i fart.
KB: Theo och Riley har i regel bestämt sig innan de fått pucken. De har ett alternativ klart för sig. Svenningsson bestämmer sig i regel efter han fått pucken, om han inte skjuter direkt. Det drar ned tempot alldeles oerhört. Man har inte tid att ta emot, titta upp och sedan leta en genialisk lösning. Har man inte ett uppenbart läge direkt, så spela pucken vidare.
Det är framförallt tempot i passningsspelet och oförutsägbarheten som gjort vårt powerplay så framgångsrikt.
{10015}: Sveningsson har ju ett fantastiskt skott (och andra bra egenskaper), men han är ibland på tok för omständig i spelet med puck. Nästan som att han försöker spela som Riley i typ PP men är nån sekund långsammare och lite mindre beslutsam i överlag. Just där tycker jag en sån som Jacobsson gjort det bättre då han spelar ganska rakt och enkelt efter sina egna förmågor.
{5647}: Vettefan om han är en sämre avslutare ändå. Han sköt direkt han fick chansen och det blev mål. Bara för att han inte skjuter lika hårt betyder det inte att han har sämre avslut.
{5647}: håller helt klart med! Sveningsson har väldigt begränsad speluppfattning. Skulle hellre ha Theo eller till och med H Styf på Sveningssons position i PP. Om två nya fw kommer in tycker jag Södergran går före Sveningsson.
Bad_Brett: Vi vet ju lite var vi har varandra men jag lägger rätt stor vikt vid Filips förmåga att skydda pucken främst i anfallszon, sen tycker jag han tillkortakommanden får stora proportioner. I övrigt så tror jag också att mina hyllningar växer iom kritiken från andra hållet både mitt behov av att fungera som motvikt men också andra läsares tolkningar, jag skulle faktiskt vilja se fler poäng från honom men poäng är inte allt.
Tarasov: Ja det är förmånligt för Karlin. Jag skulle kunna tänka mig ungtupparna Teo och Wernblom på varsin sida om rutierade A.P. Som du säger, Bra känsla mellan grabbarna.
Tarasov: Nu vet jag att du har en Modigs-crush på Filip, men det är för mig obegripligt hur du kan sätta Mannberg, som är ett av säsongens utroppstecken, på bänken.
Vi har allltså 10 spelare i laget som har gjort lika många eller fler mål än Filip, som sägs ha skottet som sin styrka.
{9233}: Helt rätt. Vill minnas att han blev rätt grinig sist han var här när istiden gick ner, och såg då till att få byta klubb under säsongen, även om det var med MoDos goda minne. Jag är tveksam till hans karaktär även om han är en duktig hockeyspelare. Han har väl det han brås på, på gått och ont. Hans far la ju av mitt under säsongen när han blev bänkad för första gången under sin karriär, typ.
Saleva: man måste inte bråka sig ur ett kontrakt om det är en klubb med respekt för personen i fråga.
Vi sålde t.ex av Ytterell till en seriekonkurrent när han helt plötsligt kom på att han ville bo nära familjen. Detta satte oss i en dålig sits rent truppmässigt, men ibland måste man se bortom det sportsliga. En spelare som inte trivs kommer aldrig ha rätt inställning.
Bad_Brett: Sam och Dick är extremt lika i en sak, skridskoåkningen. Båda är lite sega på rören, och i Sam´s fall har det ju visat sig att han haft problem med att hänga med i SHL-tempot. Finns en risk att det skulle kunna bli detsamma för Josh
Mano: Inte da! Folk på det här forumet tror att allt är möjligt. Så räkna in Zucca innan fönstret stänger. Förmodligen även Bo Horvat som blir kontraktslös i sommar.
Alex59863: Fast det är ju just det. Om Malmö får en hygglig slant för Wernblom så öppnas möjligheten att värva någonting som passar dem bättre i dagsläget.
För övrigt: sv.player.fm/series/rinkside-3306858 Det är sanslöst vad grabbarna hyllar MoDo. Intressant analys av VIK och Löven. Roligast där tycker jag att det är när Daggen berättar om att Löven inte längre kommer med fart som tidigare. Han tycker att de var som bäst under Fagerwall, att det blev sämre under Wallsson och att det nu under Stråhle blivit så att Löven inte längre kommer samlade med fart. Man har slutat spela i pucken via mitten, utan hamnar på en kant (kan man ana).
Bad_Brett: Håller vi det enkelt så bli iaf laget starkare då Theo J är den som får flytta på sig, i övrigt så bli vi också tåligare för skador. De tre Vna kommer ansluta 😀
Tarasov: Är det bara jag som är långt ifrån övertygad om att han skulle bli den där dunderförstärkningen som vi förväntar oss? Han är ju inte helt lätt att spela med och är inte supersnabb. Kommer säkert bli otroligt nyttigt i powerplay och för att få in lite tuffhet inför slutspelet, men rent generellt tror jag att vi haft haft mer nytta av exempelvis Wernblom (vilket dock känns mer orealistiskt).