1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531044 inlägg · 4122 ämnen
« · 2504826 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
SPOODI: Han har en egen regelbok.
Ja, det kan vara en av de fulaste tacklingarna i vinter.

Men, Schilkey anmäldes väl i efterhand, så jag hoppas att man plockar bort den där dåren för åtminstone fem matcher.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
{5647}: Rahimis tackling blev inte anmäld... helt otroligt borde varit 5matcher på den

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: Här är det öppna brevet som skickats till tillväxtverket gällande bland annat att MoDo tilldömdes att betala tillbaka pengar man fått i samband med pandemin.

Man kan lätt konstatera att tillväxtverket har ungefär samma "spelsinne" som Rahimi i den här frågan:
www.hockeyallsvenskan.se/artikel/t93talfgj-1el1/oppet-brev-gallande-tillvaxtverkets-beslut

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Robin Ztorken L: Wessner har redan uttalat att han missade den och det borde vara en femma. Jag kan inte tänka mig att idioten spelar en enda minut till mot Västerås.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Greg P: Jo, lövenfans är ju verkligen berikade med hög intelligens och blir aldrig upprörda. Dubbelmoralens mor. Hörs o hej!

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Wessner: Vore inte förvånande alls om han blev friad. Händer flera gånger varje år och disciplinnämnden är som sagt helt obegripliga och inte konsekventa.

Roligast vore dock se alla Modoiter som ids bli upprörda.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Wessner: Han blev väl inte ens utvisad?
Märkligt, så det blir nog ingen granskning av det överfallet.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Wessner: han har sin egen regelbok

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Rytter: Rahimi verkar inte ens bli anmäld. Deadline är väl 08:00 dagen efter?

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Rytter:

Det var inte igår man såg en spelare hoppa in en tackling på det där sättet, bara själva hoppet kommer nog få disciplinnämnden att haja till och ge det ytterligare påslag.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Hakning-Henrik: Brickley är dominant just nu!

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
jonsson:

Första kvartsfinalmatchen på hovet och tränaren påstår att man visar trötthetssymptom efter 5-6 minuter? Humor...

Baserat på dessa matcher tycker jag de bara verkar orka pressa oss i 1,5 period så jag undrar om han inte syftade på andra perioden.

Trött efter 5 minuter är som att indirekt säga "fansen gav oss noll energi".

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Tarasov: är han nr77 eller?
Onödigt sökande efter smällar utan att ha 100 koll.
Lite som OP men snabbare på skridskorna, så mer farlig i spelet o möjligheten att skada nån.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Greg P:

8 matcher tycker jag man lätt kan motivera.

5 matcher för tacklingen i sig, den tickar alla boxar på en farlig tackling. Han kommer med hög fart, mesta kraften mot huvudet, armbågen högt i huvudhöjd, spelaren är upptagen i närkamp med en annan Björklövenspelare och försöker komma ifrån honom, han sträcker upp kroppen och riktar kraften uppåt och lättar efteråt från isen.

Sedan 3 matcher för att han är en återfallsförbrytare och aldrig verkar lära sig av sina avstängningar. Därför borde han få ytterligare 3 matcher så det kanske biter lite.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Gavelo: Hahaha 5-6 matcher? Knappt hälften av alla onödiga och fula situationer anmäls på isen och det resulterar oftast i 2 max 3 matcher. Att Rahimi ska få 5-6 matcher då om han ens anmäls är helt befängt.

Nu är det iofs ett stort lotteri allting ändå så man får se.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Greg P: Fast nu järnrör du äpplen och päron ellerhur?
Jag tänker inte gå in på Rahimis tackling igår då jag bara sett GIF på den men spontant borde det handla om 5-6 matchers avstängning.

Dagens ord är väl uppsåt!

Niederbach fick 2 och det var väl inte helt tokigt men skillnaden mellan dessa sekvenser är ju att Rahimi’s tackling inte föregås av några ändrade förutsättningar medans Niederbach’s tackling är just en sådan, en tackling som hade varit helt okej och ofarlig om inte Videll tappat skäret i sitt försök att spela pucken bakåt när kontakten redan uppstått, Videll har tyvärr stor del i varför utgången blev som den blev.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
MorganaLefaey:
Tycker Ingberg spelar lite farligt bara, satsningarna är för hårda skulle misstänka att han tar för många skär varenda gång.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Greg P:
Nu var ju Niederbach mer en olycka iom Videll tappar skäret. Han satsade inte ens…

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Saleva: är den bara 5 rader o totalt intetsägande.
Nån nobody har inte kommit under skinnet på bernie.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Nucky:
Alltså är rätt imponerad av dem startade 97. Iofs säkert något som gick i KK innan men ändå från div 4 till SM-Guld på 18 säsonger. Vilken saga!

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Tarasov: Till de som "klagar" på för lite Modo i kvällspressen. Här är en text av Leifby om läktarkulturen "MoDo kom med mycket folk de också, gissningsvis 600–700, och färglade en läktartårtbit och lite till i rött" och så följer lite exempel på hur publiken på läktaren är i de två supporterlägren.

Ett MoDo-skott som gick stolpe-stolpe-ut videogranskades, när de första bilderna visades skrek MoDo-klacken ”JAAAAA!”, när en annan bildvinkel kom upp på jumbotronen skrek AIK-klacken ”NEEEEEJ!”.

Det blev inget mål, AIK-kurvan ropade ”Ni har alla samma mamma, alla samma maaaaaamma” och när MoDo tog ledningen med ett godkänt mål strax efter sjöng deras trogna ”det var mål, det var mål, det var måååååål”.

Perfekt läktarpolemik.

Nypublicerad så passa på att läsa innan den blir låst

www.aftonbladet.se/sportbladet/hockey/a/eJ6EBl/leifby-om-aikmodo-pa-hovet-alldeles-ljuvlig-ishockey

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Bad_Brett: Hahaha 10X Niederbach som nästan gav Videll livshotande skador. Älskar referensramarna och resonemanget! Kör på!

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Tarasov: Dom har dock spelat i HA och kvalat uppåt

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
{8225}:
Jo men alltid kul att komma med ny info. Växjö har fö eller aldrig kvalat.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Hakning-Henrik: snart vet vi om den blev anmäld eller inte, men såg inte särskilt vackert ut

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
grimiss: Dra reglaget om du kikar på twitter så att du får det bild för bild så är det i mina ögon axeln som tar i, sedan åker armbågen upp efter träffen. Men jag kan förstås ha fel och bilderna är ju från andra sidan av planen så upplösningen är inte så trevlig.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Hakning-Henrik: vi måste kolla på olika klipp från olika vinklar, tycker det är uppenbart att det är armbågen?

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Krokis: Tycker att när vi gör det som igår trillar det in en puck bakåt istället. Vi blir för passiva när vi ska ligga rätt.
Iofs gjorde Wahlberg allt rätt igår genom att gå hårt när Bagenda inte hade koll på pucken. Otur att klubban hamnade i ansiktet, men shit happens.

Tycker domarna visafe igår att de tog för spelarnas reaktioner när det gällde aik och publikens reaktion, medan de bara tog när de såg exakt vad som hände när våra spelare fick ta emot.

Näsén måste steppa upp nu. Ska han inte vara fysisk så får han bli snabbare i tanken och lämna ifrån sig pucken tidigare och driva upp passningstempot eller skjuta. AIK stör honom och Bernhard alldeles för enkelt medan Ingman och Brickley, Wahlberg och Folin inte har problem. Brickley förresten, jävlar vad han höjt sig

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Bad_Brett: nja 20 matcher blir det knappast men avstäng kommer han absolut att bli tror jag såg inte snyggt ut får väll se om även veinio blir avstängd men det är jag inte lika säker på.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
NuMo: Ove är väldigt glad idag.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Saleva: Han kan hockey!

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Saleva: Länge leve Bernie!

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
www.allehanda.se/2023-03-21/david-bernhardt-vet-knappt-vem-det-ar
Rörlig intervju med Bernie. Jag höll bitvis på att bli galen på karln ikväll men han är fan kung ändå.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Hakning-Henrik: Nu skrev jag inte spela destruktiv hockey.

Men man bör kanske täcka skott för att i slutändan vinna något, och för att glädja gnälliga fans:)

Destruktiv hockey är det inte när man spelar på klockan vid ledning 2 min kvar varje period.

Man nöjer sig vid det lilla vid en ledning, spela med större marginaler vid linjer, ligga på rätt sida osv.

Om Modo ska spela glädjehockey konstant, så kommer fansen att få vänta bra länge på ett avancemang.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
{5647}: Om det ska finnas någon sorts rättvisa i svensk ishockey ska han bli avstängd i minst 20 matcher för sin Colby Armstrong-tackling.

Återfallsförbrytare + hög fart + hög armbåge + spelare som redan är uppvaktad + ingen chans att ta pucken.

Blev fysiskt illamående när jag såg överfallet. Ingen person som inte är ett fullständigt psycho kan försvara det där.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Hakning-Henrik: Rshimi är Sveriges förmögenhet mest straffade spelare. Tre avstängningar för rena överföll och dessutom för filmning.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Hakning-Henrik:

Intressant att AIK tränarn såg trötthetssyndrom hos sina spelare redan efter 5-6 min in i 1:a.
Tiden kanske talar för oss

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Krokis: Krokis: Det hänger väl ihop med att vi blockerar färre antal skott om det stora antalet också är mindre? Lag 5-9 ovanför oss i din statistik har släppt till mellan 150-300 skott fler samtidigt som de har blockat typ 10-40 skott extra. Södertälje är sämre än oss på den listan - fler skott mot och färre blockat. De flesta skulle väl säga att de har en väldigt solid defensiv trots det. Tycker det är en skum grej att haka upp sig på bara.

Sen håller jag med om att vi har stora förbättringsområden i numerärt underläge. Speciellt när motståndarna agerar med större desperation.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Krokis: När vi blockar skott så får våra ledande spelare fotfrakturer som tar 3 månader att läka, förstår att en del drar sig för det.

Varför ska vi spela slutspelshockey med grisande och brunkande när vårt lag spelar bäst som spelande lag. Visst vi kan skruva på vissa detaljer, men bara för att det är slutspel betyder det inte att man ska släppa all form av spelidé och gå över till destruktiv hockey. Det fungerar såklart inte.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Rytter: Helt enig. Han har all möjlighet att sätta den lågt men väljer att resa sig och lätta från isen och träffar därför huvudet. Inga ursäkter, ingen olycka. Det är vårdslöst.

Det här borde rendera i flera matchers avstängning.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Hakning-Henrik: Det måste vara armbågen som träffar huvudet 🤔

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
KB: Skott emot egen kasse spelar väl ingen roll eftersom vi är ett skickligt lag som har mycket puck.
Det är när vi INTE HAR PUCK det märks hur virrigt det blir.

Det är slutspel nu. Då bör man ju spela slutspelshockey, eftersom alla andra lag gör det.
Då ingår det att ligga rätt på banan o blocka skott. Framförallt i PK.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Greg P: Det är ju inte sant!

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Krokis: Vi ligger tia i blockade skott? Samtidigt som vi ligger etta i minst antal skott mot egen kasse.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Hakning-Henrik:

Ändrar inte nått, det är en smutsig tackling.

Han träffar bara huvudet, han sträcker sig upp och lättar från isen precis innan eller vid smällen.

Vad tänkte han med?

Blir inte detta en lång avstängning så tappar jag tron på systemet.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Hakning-Henrik: Rahimi är en idiot..Sveriges genom tiderna fullaste och minst intelligenta spelare. Bara inavlade unebor kan gilla människan, men han är duktig på att gömma pinne med domare

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Confusius: Kikade på klippet igen. Verkar vara axeln som tar i huvudet och inte armbågen. Inte snygg oavsett, han siktar på tok för högt och går på som en ångvält och gör absolut inget för att sätta tacklingen lägre.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
{8225}: Är det ingen som ifrågasätter varför vi aldrig blockar skott? Modo ligger trots allt sist(!) i ligan på att täcka skott.
Sen i PK så täcker MV KORTA SIDAN, och försvarare skall täcka BORTRE SIDAN.
Detta system använder sig alla lag i framförallt PK.

Här är Modo absolut sist.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Greg P: Nja, ingen spelar fulare än Rahimi och ingen filmar mer.

Sv: Kvartsfinal MoDo Hockey - AIK - 2023
Greg P: Nej men när det kom 100 tweets från olika SSK supportrar som alla skulle kunna falla under olaga hot så satt ni och gillade dom och eldade på. Då var det helt okej inget fel med att hota livet på en 21 åring för ett olycksfall.

Sedan länka EN "rasistisk kommentar" från en MoDoit. Du hade ju inte ens twitter men ändå är du väldigt engagerad? 😂😂😂😂😂

« · 2504826 · »