Dundee: Haha. Ifjol var alla överens om att om vi inte hade tappat Vigneault, så hade vi kunnat utmana HV71. Nu ska vi, efter serieseger och 3-1 i finalen, vara nöjda om vi SOM FÖRSTA LAG GENOM TIDERNA tappar en 3-1-ledning i en final.
Enbart ett MoDo-fan kan ha en sådan loser-mentalitet.
Dundee: Jag är absolut inte stolt över någonting om vi inte går upp, jagvär en vinnare och för mig är vinst i sista matchen det enda som betyder något.
Går vi inte upp är säsongen ett fiasko som ingen kommer komma ihåg efter 2 veckor. Det finns bara ett bra och godkänt lag, det är laget som vinner, allt annat är skräp
modomille: Våra special teams är verkligen uselt, det håller inte!
Och vi har tyvärr en målvakt som spikar igen för sällan.
Hade våra special teams legat på normala siffror, och vi hade haft en riktigt bra målvakt, så är det inte omöjligt att vi svept Diffen med 4-0 i matcher!
Gavelo: Nu tycker jag du dömmer ut grabbarna rejält orättvist. Vi har gjort en fantastisk säsong, tror inte det var många som trodde vi skulle vara där vi är idag. Oavsett utgång så är det bästa säsongen vi gör i allsvenskan förutom covid säsongen som avbröts.
Nä vi ska vara stolta över grabbarna vi möter ett ruskigt rutinerat Djurgården med det får man ej glömma bort vi ska spela en match 7 mot dom. Vi riskerar ej ramla ur någon liga eller något nä oavsett utgång så gör vi en bra säsong.
Nu behöver vi inte oroa oss. Djurgården gör ett mål som Modo aldrig skulle göra. De skickar puckar som ser ut att gå utanför. Den första styrningen går i ribban, Jag var nog irriterad över det och konstaterade att så skulle aldrig MoDo göra.
Så bekräftar de mina misstankar att göra om bravurnumret igen. Såklart så finns det ingen Modoit i närheten som har en tanke på att "det där fungerar också".
Det är så jävla konstigt. hur kan vi prägla våra spelare att aldrig spela lite utanför den box vi tänkt oss. För mig är det helt galet.
Jag vet inte. Vi kan helt klart vara bättre än dem. Det är nästan så att det krävs en enorm viljeansträngning att låta bli att vara så bra vi kan.
modomille: Det är ju detta jag sagt hela tiden, Djurgården kommer vinna och vi kommer stå för något vi kommer få skämmas över i 10 år framåt, vi är sämst när det gäller
Det är bara lyfta på hatten och gratulera Djurgården. Dom har många utvisningar idag och klarar endå av att vinna. Tycker vi gör en bra borta match men nervositeten skiner igenom på flera av våra spelare.
Enbart ett MoDo-fan kan ha en sådan loser-mentalitet.
Torskar vi detta ska huvuden rulla.