{10873}: Fantastiskt viktig seger idag. Lite mer än 6000 på plats men match-7 mot DIF stämning större delen av matchen. Med lite mer ilsken ”kempis” betoning.
Tarasov: Säger tyvärr sig självt att du hänvisar allt till underliggande statistik. Inställning kommer inte visa sig i statistiken. Faktum är att vi hade mycket puck de matcherna och det är därför statistiken säger som den säger, men vi såsade bara runt och HV höll oss på utsidan. Vi förlorade matchen av en anledning, dessutom var jag inte den enda som tyckte den första hemmamatchen var svag:
”Kraftlös insats, klart underkänt mot ett riktigt svagt motstånd. Ledartrion får en överstruken uggla, för att inte kunna förbereda laget bättre inför denna nyckelmatch. Fattar inte ens varför man ändrar i laget efter en vinst.”
Tarasov: Du får gärna citera där jag skrev att vi vann den andra borta pga flyt för att det har jag aldrig skrivit. Jag har varit tydlig med att vi var klart bättre då så det är tyvärr något du tagit rakt ur luften.
Tarasov: Vi tycker olika. Jag anser att du brister i din analys och bör titta matcherna igen. Vi är långt ifrån lika taggade som HV och därför förlorar vi matchen. Du blir bedragen av skenet, vi havererar inte någon av matcherna men är inte bra i någon av hemmamatcherna heller. Som sagt, kraftlösa insatser som ledde till individuella misstag och att HV höll oss på utsidan i princip hela matchen.
Att vi tappar matcherna i tredjeperioden säger också det mesta om inställningen.
{10015}: Fler skott från A lägen än de på oss även om det inte räkna. Första matchen i Jönköping har de inte mkt det tycker Tom Blomqvsit. Men gissar att du tänker bort det ändå. Du brister helt enkelt i din analys.
{10015}: Angående HV-matcherna i serien har du fel.. Spelar ingen roll, men rätt ska vara rätt. Har du sett matchen när Glifford blev en stjärna och startade HV:s triumftåg.
Han gjorde en Lassi, vilket är helt OK, men inte så att HV spelade ut MoDo direkt.
Nucky: Nu menar du första matchen mot HV borta va? För att första matchen mot HV hemma var riktigt kraftlös och vi drev matchen lika mycket som förrförra tisdagen. I den matchen saknade vi uppenbart taggade och förberedda spelare
{9742}: 5-1 vinsten ja men i de tre andra mötena hade de oss under kontroll och vi såsade bara runt i cirklar. Mötena mot HV har varit viktiga hela säsongen, där ska vi spela som bäst. Med det sagt menar jag att vi ska vara jobbiga att möta, det är vi som ska ha pucken och sätta alla detaljer rätt. Precis som match sju mot DIF. Där satt allt.
Vi har inte alls kommit förberedda till dessa matcher som förra årets upplaga av MoDo var, eller framförallt det Hockeyallsvenska MoDo var till viktiga matcher. Det har varit för försiktigt.
{10015}: HV var ärligt talat inte så jävla bra heller. Det syns att det är seriens två sämsta lag med råge som spelar. Vi har vasst PP och HV dåliga målvakter. Det räcker långt.
{10015}: Tror de flesta objektiva vittnen sett att HV "stulit" 2 matcher av MoDo i serien, genom ovanligt bra målvaktsspel. I 5-1 vinsten borta senast var det utskåpning.
Så, sista hemma-matchen var väl plumpen i protokollet, men viktigast är ju att vi vann nudå.
Tarasov: Haha så skönt att läsa i timrås forum.. Flera av dem är gråtfärdiga och tycker att Aagard ska bli avstängd resten utav kvalet. De är för söta ändå!
Tarasov: Tyvärr var vi inte bättre spelmässigt i serien även om du önskar det. Lite samma tendenser nu som då. Det är inget trysh i grejerna. HV har kontroll och håller oss på utsidan i allt förutom i PP.
{10015}: pallade inte se matchen, kollade via swehockey.
Men enligt flera oberoende källor var HV mkt bättre i första 2 perioderna så tänkte se tredje vilket jag gjorde i efterhand. Men det var verkligen inget bra MoDo man såg. Lassi enorm! Sen tyckte jag domarna hade lagt sig på en skön slutspelsbedömning men det fanns några fler de kunde plockat. Hursomhelst förstår jag inte att vi gick segrande ur denna, och VI har bättre specialteams än HåVee? Ur led är tiden.
Ben Perrault: Kul att vi åter igen avgör i en tredje period som vi tidigare under säsongen varit så svaga i. Visar att det ändå finns nån mental styrka i klubben
modomille: Eh hoppas det men HV hade 3-1 i serien och ikväll var de bättre spelmässigt. Kändes inte som att vi hade ett mentalt övertag ikväll men förhoppningsvis förändras det nu
{10015}: ryktas ju om hjärnskakning på han så det är väl bara in och spela fysiskt mot honom så han tvekar och tänker en sekund extra i varje situation.
{5647}: Håller med om det. Borgström troligtvis med i övermorgon, vi får se vilken skillnad det ger dem när de var bättre spelmässigt idag. Känner mig inte trygg efter kvällens insats direkt.
locken: Tycker några 'felvärvningar' var riktigt bra idag. Tror på full MoDo-attack på söndag, lite av pressen har släppt nu. Kul att se Sundstöm på stå plus att man är oerhört glad över att ha en klassmålvakt
grimiss: Rättvisa. Modo var bättre tre av fyra matcher i grundserien men vann ändå bara en match. Var nästan så här det såg ut när lagen möttes första matchen i Jönköping och Modo inte fick in pucken.
Allt tryck var på Modo den här matchen. Nästa match kommer det ligga på HV71. Då får vi nog se ett annat Modo. HV71 kommer också vara livrädda för Modos Power Play som varit grymt senaste matcherna.
Modopöjk: Många i boken skriver bara negativt, vi var ju faktiskt en hårsmån att slippa kval.. Vi har ju det lag vi har just nu oavsett felvärvningar... Nu håller vi på MoDo