Dundee: Ursäkta språkpolisen men man har vänt först när man har ledningen. Vad HV gjort är att de reducerat till 2-1 och kvitterat till 2-2.
Sen håller jag inte med om att HV nödvändigtvis har mentalt övertag. Om ledningen lyckas övertyga spelarna att de ska ta med sig det positiva och då menar jag spelet från period två och framåt samt släppa detaljen att HV vann matchen då kan det bli riktigt bra hockey i de matcher som är kvar. Sen måste de givetvis hjälpa Lassi bättre. 4 mål är alltid för mycket.
Dundee: Svårt att tycka att man ha stolpe in, visst har vi flyt på 2 av målen men samtidigt hade vi enorm oflyt att inte göra 4-5 mål till. Att vi inte får in iaf 3 mål sista 10 igår är väl definitionen av oflyt
Gavelo: HV har vänt ett 0-2 underläge i ett sjukt pressat läge till 2-2 i matcher på ett imponerande sätt. Det ger styrka och visar kraft och av det skapar man självförtroende. Sedan som du nämner så är våra Hinken värvningar sämst när det gäller varit så hela säsongen så ingen är väl förvånad. HV flöpparna har insett vad det handlar om och levererar.
Nä vi uppträder som vi gjort hela säsongen så fort man har chansen att göra något bra rasar man ihop. Fördelen med allsvenskan är man kan rensa ut ganska rejält och bygga om för det är för många spelare som har kontrakt nästa säsong som är för dyra att köpa ut. Så med stor sannolikhet kör vi med i stort sett samma lag nästa säsong och är i samma situation igen.
Men det är nu hjältar föds vi får se hur man hanterar detta.
Tarasov: Jag tycker vi hade stolpe in deluxe i denna match. Med tanke på HV gjorde ju 2 mål åt oss. Nä jag har verkligen svårt att se hur detta lag ska klara av det psykiska spelet där leder HV överlägset. Vi brukar ej hantera favoritskep på ett bra sätt eller press att leverera under måsten. Men är det någon gång man ska bevisa man kan hantera detta så är det start imorgon. Annars kan vi ställa in oss på allsvenskan igen.
Laban: Nyfiken i ämnet på vem som har press: Skulle du vara helt cool med att förlora i Övik nästa match med tanke på hur det såg ut igår? Jag tror det är hyfsat 50/50 i vem som har pressen. HV som lag var långt ifrån lika skrämmande som i match 3. Tar inte HV nästa så tar dom inte Match 6 heller tror jag. Detta gäller även i motsatt riktning. Men sen är vi ju alla bara soffcoacher.
Dundee: Ja man är präglad av två förluster, den första är inte så mycket att säga men andra är tung. Förhoppningsvis har vi samlat ihop till några stolpe in på ena eller andra sätter. Hoppas vi kan hålla tålamod och rakt spel
Ja nu har man släppt denna match och blickar framåt imorgon. Har tyvärr en mycket dålig magkänsla och hade samma inför sudden. HV har sjukt momentum på oss, sättet vi förlorar på tvättar man inte bort det blir ren frustration. Nä jag hoppas jag har fel och man måste spela om det först men tror tyvärr det blir allsvenskan nästa säsong. Men som sagt det ska spelas om det men kan ej se vart dom ska samla kraft ifrån för många ledande spelare gömmer sig.
Dexter : Hade man kvalat förra säsongen så ok, men nej denna säsong är ett misslyckande. Man borde klarat sig utan kval. Varför det blivit så är en kombination av saker, men det tar vi efter kvalet.
Malmö med lägst budget i hela ligan är i kvartsfinal. Modo, som kom från en säsong där man gjorde den största rörelsevinsten i ligan, säkrade kontraktet utan kvalspel och hade det bästa publiksnittet sedan säsongen 12/13, har nu 2-2 i matcher i negativt kval som jämförelse. Skriver inte för att provocera. Undrar bara vad JFK och andra anser om denna säsong? Ekonomiskt är MoDo ett topp-8 lag i SHL. Detta är något som ni inte kan bortförklara. Så undrar bara vad ni anser om MoDos framtid och kravbilden. Ska MoDo verkligen behöva kämpa för sin överlevnad i SHL? Ska MoDo verkligen behöva bli utkonkurrerade av ett lag som Örebro? Är det inte ett misslyckande att Timrå IL varit ett bättre lag än MoDo i tio års tid t.ex? Vill bara få igång debatten om kravbilden i föreningen.
Costanza: över 7 matcher så borde Modo ta HV71. Oroande för HV att Dichow kräktes efter matchen. Är det sjukdom som härjar? Eller va han så slut för att modo var så överlägset? Känns skumt.. Fusk eller inte så har Modo en mycket högre lägstanivå än HV och bör således att vinna detta. Gör de inte det så blir det HA och då får det bli så. Börjar bli trött på detta långdragna helvete… Kan ju hoppas på nya domare till nästa batalj
Laban: fortfarande samma press på fuskhv. Får väll se om ni betalat domarna nästa match också. Men de kommer inte få lika lätt att fuska på söndag som när de blivit r*vknullade av blomman i Jönköping. Starkt att erkänna av blomman att ni fuskar idag. Synd att du inte kan erkänna ens att ni fuskar idag. Ni har fått fördel alla matcher men ändå står det 2-2👍
Laban: positivt för dig är ju att ni kan köpa shl och domarkåren med alla era pengar😉 jag skulle tycka det vara tråkigt att inte vinna på fairgame. Men ni i Jönköping kanske trivs med att köpa framgång😂 samt filma*
Vi får väll fuska likt hv och leksak nu och stänga ligan😂😉
Laban: ja det är en solklar utv sedan när han överfaller våran andra målis i båset i förra matchen tjänar han på. Han överfaller Aagaard i förra matchen. Aagaard åker på dubbel. Domaren avgör matchen idag. Ni lägger er på pucken i slutminuterna idag ordinarie tid. Ni filmar varje situation. Antal situationer som vi åker på i matchserien som ni inte åker på. Osv osv. Kom inte å säg att inte domarna hjälper er ….
Hade fått förhoppningar om svensk hockey när vi gick upp i shl. Men är fanimej lik kass kvalitet i bedömningarna som ha. Där vågar de ta utvisningarna iallafall. Ha är fan inge sämre än shl. Shl känns mer köpt istället.
Greenwolper: Pratar vi samma situation? UTVISNING som föranledde 3-3? Engsund trycker Till Modo spelaren i ryggslutet och åker ut för Interference upplever som Modo spelaren ramlar väldigt lätt.
Laban: Utvisningen på Engsund? Ranta fick ju en klubba på läppen. Det som var konstigt i det hela var ju att det var tätöga som gjorde det och inte Engsund. Men utvisningen som sådan var nog korrekt.
Laban: solklar utv. Skall nog inte gnälla på utv när domaren ger er matchen! hv är en fuskförening. Varför åker inte engsund när han slänger ner Modo spelare då? Men ni kan ju tacka era köpta domare. Så bara njuta av fusk. Filmarhv!
Smurfen: fuskahv skall fan inte våga sig upp till övik! Nu jävlar kör vi på söndag. Nu hoppas jag fan att folk kommer på söndag och är galet enögt mot detta fuskande och filmande hv!
Greenwolper: hahah vilken äcklig filmarförening hv är på tal på annat! 🤮 trodde de var fairgame men kan glömma det. Vilken falsk äcklig förening som har stöd av shl och tv4. Fuskförening. Filmar sig igenom hela matchserien
Bäst är att domarna skoter i regelboken och hittar på egna regler😂😂
Sen håller jag inte med om att HV nödvändigtvis har mentalt övertag. Om ledningen lyckas övertyga spelarna att de ska ta med sig det positiva och då menar jag spelet från period två och framåt samt släppa detaljen att HV vann matchen då kan det bli riktigt bra hockey i de matcher som är kvar. Sen måste de givetvis hjälpa Lassi bättre. 4 mål är alltid för mycket.