1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 390064 inlägg · 4145 ämnen

Inlägg: 102955

Aftonbladet = en riktig skittidning...
Jag vet inte om ni håller med. Men det känns som om aftonbladet försöker ge oss en slägga så ofta de får tillfälle...

Angående senaste artikeln "Invasion av elitserien";
"Ett bra exempel är Modo. Klubben marknadsför sig stolt som "Sveriges plantskola nummer ett", men den här säsongen finns åtta utlänningar i truppen. Flest i elitserien."

Jaha, visst det stämmer väl. Jag förstår sambandet av deras antagande att det skulle innebära att våra juniorer inte får spela och att dessa utländska spelare kostar lite och håller bra kvalitét.
Dock samtidigt har jag svårt för att förstå vad, "sveriges plantskola nummer ett"(för det har vi), har att göra med hela artikeln.
Föregående året hade MoDos trupp lägsta medelåldern som vanligt i Elitserien(japp, lägre än frölunda). Det kommer vi troligen även ha i år(Såg för övrigt att A.Enström-84 tog den sista backplatsen).
Flesta av våra spelare är också egna produkter i den mån att de har spelat i MoDo sen ungdomens år(kanske inte har modo som moderklubb dock). Jag är helt övertygad om att MoDo har flest "egna" spelare i elitserien.

Jag tycker det här är en sån typisk kommentar från Aftonbladet.se.
Inte råga på allt så är de fruktansvärt inkompetenta.
Wennerholm är det största skämtet.

Äh, jag kanske överreagerar nu, hade tänkt skriva mycket mer, men jag orkar inte...

Bojkotta aftonbladet, det är vad jag tycker :)