1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531064 inlägg · 4122 ämnen

Inlägg: 132449

Sv: Oattraktiva MoDo
Björn VII:

Haha, kul med lite ilska! Det ligger inte lite prestige i att ha lyckats åstadkomma det "mest korkade inlägget i den här gästbokens historia" - men jag antar att det krävs en korkad för att känna igen en korkad.

Egentligen förstår jag inte varför du är så förbannad eftersom jag, precis som DU, är mån om klubbens framtid och borde välkomna en diskussion istället för att försöka kväva den med att kalla folk för korkade.

Visst är det så att en liten klubb som MoDo, med ett befolkningsunderlag i kommunen på knappt 60 000 personer och en klart begränsad lokal sponsormarknad, inte har någon lysande sits när det gäller att kunna betala spelare fantasilöner. Och visst har klubben lyckats locka hit kompetenta spelare - märk väl att jag inte alls kallat de spelare du räknar upp för okompetenta.

MEN - och det här är min poäng - när man inte har de ekonomiska medlen att få folk att stanna kanske man måste hitta andra lösningar på problemet. Och där finns det uppenbart jobb att göra för håll med om att det inte verkar vara den enklaste uppgiften i världen att få spelarna att stanna i MoDo och Örnsköldsvik nån längre period. Av dom som du räknat upp och som inte är kvar i klubben så blev det ju ganska korta bekantskaper av olika orsaker. Och det kanske är för optimistiskt att tro att klubben ska kunna vara självförsörjande på klasspelare i evighet.

Jag tolkar ditt resonemang som att "om vi inte lyckas spara oss till framgång, ta de spelare som blir över när de ´risktagande´ klubbarna värvat färdigt (med något lysande undantag - typ Staal)och lita hårt till våra egna resurser, då får vi finna oss i att inte ha ett elitlag i Örnsköldsvik." Det känns inte speciellt offensivt.

Vad är det för fel på nya, fräscha visioner? Varför skulle det vara fel att plocka in människor utifrån för att se klubbens och stans möjligheter ur ett annorlunda perspektiv? Försöka hitta nya lösningar i den situation som nu en gång klubben är i när den är placerad i det Örnsköldsvik som du dissar hårt mellan raderna.

Varför vore det fel att låta det ansenliga egna kapital som finns i föreningen användas till att satsa inte bara på bra spelare utan kanske också på att utveckla föreningen rent organisatoriskt?

Att det skulle vara "urbota korkat" att jämföra Örnsköldsvik och Karlstad, Färjestad och MoDo - det får stå för dig. Karlstad har lite drygt 10 000 fler invånare, visst, men när det gäller hockeyintresse, sponsormarknad och möjligheter att konkurrera med sin elithockey ser jag inte att skillnaderna är så där enormt stora.

Och att som ett argument EMOT mig berätta att klubben underbudgeterar med fem miljoner varje år - det blir nästan lite löjligt, det om något tyder väl på att något radikalt måste göras.

73-generationen kommer säkert hem och de kommer med stor sannolikhet att exploateras på alla upptänkliga sätt. Men jag säger att man inte kan räkna med det. Åtminstone inte att dom ska komma hem och kunna spela efter hårda år i NHL. Det måste finnas en back up-plan.

Men den kanske är att spara sig ur krisen, det ser vi ju hur bra det funkar inom andra områden. Översätt din taktik till isen - vore det roligare att se laget spela defensivt och åka ur än att se laget satsa, ge allt och åka ur?

Kört hårt, Björn 7, diskutera mera så kanske Björn 8 har en klubb med ambitioner att drömma om en plats i, när nu den dagen kommer.