Frontschwein: Grannens grabb och lokala spelare som brinner för Modo skulle självklart vara en enorm tillgång. Problemet är att våra spelare kanske är lite för dåliga (OP, Sebbe, Berglund) samt vissa med fel attityd (Olofsson). Samt avsaknad av en riktig stomme som driver träningen och utvecklingen framåt. Då spelar det ändå inte så stor roll i slutändan.
BurkLeffe: Så har det blivit dags för El Capitano. Säsongen 10/11 gjorde David Rundblad, som då bara var 20 år, totalt 60 poäng. På tre säsonger i MoDo, varav en i Hockeyallsvenskan, blev det totalt 57 poäng.
Både när första kontraktet skrevs och när förlängningen gjordes, tryckte Hinken på Rundblads ledaregenskaper; "Vi förväntar oss att han kommer vara en ledare ute på isen över hela banan". Någon stor ledare ute på isen blev han emellertid aldrig – Tvärtom inledde han säsongen 24/25 på bänken då tränarstaben ansåg att han inte platsade på sex backar; Detta efter att ha fått förtroendet att köra sommarträningen på egen hand.
Rundblad såg väldigt ofta långsam och loj ut och var sällan den som satte prägel på matcherna, bortsett från en och annan höfttackling. För en spelare som gjorde 31 poäng i powerplay senaste säsongen han spelade i SHL, lyste offensiven med sin frånvaro. Han prestationer i numerärt överläge var så undermåliga att fick stå över till förmån för spelare som August Berg.
Sett till förväntningarna var förstås Rundblad en gigantisk besvikelse. Trots detta hamnade han "bara" på plats 16.
Tarasov: hur lätt är det för Bäckström om det inte är obligatorisk närvaroplikt eller låga eller inga repressalier för om man inte följer träningsschema?.
Har man inte en stomme av rutinerade killar som ställer krav på hårt arbete kväll efter kväll blir det lite som att låta praktikanterna styra arbetsplatsen ett halvår. Vissa dagar funkar det bättre än andra.
Vikingmodo : Hockeynews ställer upp MoDo såhär: (Måns) - Fitz - X (Larsson) - X - Hermansson L Andersson - Caderoth - Mattsson Op - Bjersa - Ohlsson Extra: Sundström, Falkenhäll, Öberg, Ma gästrin
Tycker inte det ser jättesexigt ut. Kanske med Måns ut och en riktigt bra andecenter och ytterforwards k första. Backparen antar jag inte är formerade utifrån hur MoDo tänker spela men sista backparet ser lite bräckligt ut
skogsjonas: Om det nu vore eventuell brist på nyförvärv eller nyförvärv som diskuterades är sin sak. Men 10-15 inlägg per dag om hur värdeslös han är eller på det temat kan jag tycka är imponerande på sitt sätt. Om än lite fantasilöst.
skogsjonas: nyss hemkommen från 4 dagar i Berlin, mår som man förtjänar. Men verksr inte ha missat någon silly iallafall, läget är oförändrat och Hinken har semester.
BB och Willow bjuda varann på öl, man blir lite tårögd va vackert 💙
Frontschwein: Tror det beror på att Thomson har väldigt klart för sig vart han vill komma, ovanligt att få tag på den typen av individer. Bäckström tror jag gör ett helt ok jobb men ena stunden är det trx sen något annat osv.
Sven Tuta: kravställan sägs bero till viss del på den tävlingsinriktade stommen i tex Skellefteå, där det inte tillåts att såsa med fasen. Det kan vi sätta kontrast med dom bra karaktärerna Hinken värvat (slökukarna som vill avrunda karriären eller lira lite för släkt och vänner) samt noll krav uppifrån från klubben där man tillåta sköta fyspass och sommarträning enligt egen agenda.
Får dom inte fria tyglar så blir det sura miner.
Ännu ett bevis för det usla upplägget med grannens bortskämda grabb.
Källa på det hela. En välbekant profil inom klubben som varit vansinnig på attityden och slappheten.
High coast är fina grejor gillar dem starkt. Men mina favoriter är Islay Wisky..med sina flaggskepp: Laphroaig, Lagavulin, Bowemore, Ardbeg och Caol ila. Men prova gärna på Japanarna som kommer starkt, TIPS: HIBIKI 17 år & NIKKA. Men för er som inte gilla rökigt så har jag 2 fina tips. Som alltid finns i mitt skåp
Znark: Nördade ned mig på HC wirre ett tag. Ägde alldeles för många fat där. Rökigt eller orökt är efter dagsformen. Pratar vi svensk whisky har oberoende buteljeraren Selected Malts bra skit. Annars är väl jag som många en sherryhora, dvs gillar sherrylagringar. Kan rekommendera Glendronach
Sven Tuta: Jag köpte High Coast Whisky- The Great High Coast, en orökt rackare som lagrats i 11 år. Det var en trevlig wirre även fast jag föredrar rökiga.
Willow: Du är en jäkla fin person, så jag bjuder gladeligen på ett par Kellerbier. Jag kan slänga in en charkbricka och ett glas rödtjut också. Sedan kan vi tycka olika om hockey och politik, men det hade blivit rätt tråkiga diskussioner om alla var överens hela tiden.
JonteD: Jasså du Jonte, att du var en sån kattkille hade jag ingen aning om. Jag har en massa importerade hemlösa katter från Bulgarien, ca 15-20 st. Tror du att du skulle kunna ta hand om dom? Jag kom på att jag var pälsallergiker så det vart inge bra.
Bad_Brett: Jo, än värre har rykten gått kring Löven. Väldigt bra lön och låga krav. Ingen går till Karlskoga för att det är en mysig stad eller för att man får bra betalt.
Tarasov: Jag tror inte att det är alkoholen som är problemet. Spelarna kan dricka bag-in-box om kvällarna utan att någon märker det. Utan jag tror snarare att det är inställningen. Dvs om jag spelar i MoDo får jag bra faciliteter, lägenhet med gångavstånd till arenan, bästa bordet på krogen etc. Helt plötsligt blir två resor till Visby avgörande, för dealen blir inte lika attraktiv längre.
Det är uppenbart att i t.ex. Karlskoga så ligger allt fokus på att spela ishockey. Lite som att åka på kollo. Man åker dit för att umgås med andra kollomänniskor och så spelar man hockey tillsammans. På kollo är man tacksam om man får ett glas Bobs blandsaft och en kanelgiffel.
Tarasov: Jag spottar ju inte i glaset som många vet. Dock stängde BAE Hägglunds av folk då de druckit mycket under semestern. Kom ihåg att testerna mäter regelbundet intag och inte enstaka tokfester.