Bad_Brett: Nu får du fan ta och höja dig det är bekräftat att Hinken gav ett bättre bud än Örebro och man gav Josh så mycket man kände att man kunde då.
modomille: "Jag fastnade ganska tidigt för Örebro för att de var så pass tidiga med kontakten. De ringde och var på mig att jag skulle komma hit. Modo kom in i sista stund och la fram ett fint erbjudande, men jag ville inte gå miste om den bra känslan jag hade fått av Örebro. Det var lite mer pengar, men så är det."
Om det hade varit tvärtom, att han hade berättat hur värdefullt det var för honom att Hinken kontaktade honom tidigt, och att han därför nobbade 50 000 kr mer i månaden, då hade han hyllats för sin inställning och använts som ett bevis på hur rätt MoDo jobbar.
Hur man kan klandra Karlkvist för att han inte är en pengakåt legoknekt som går till högstbjudande är surrealistiskt för mig.
Jag skulle vilja veta vad Jasek och Olofsson drar in i månaden.
Välkommen att skriva i Modos gästbok.
Trivselregler
Hockeysnacks regler
Senast: Vinst mot IK Oskarshamn
Hägglunds Arena, 5-4 (1-1,1-3,3-0)